Leht: Trump kavatseb armu anda süüdimõistetud sõduritele ({{contentCtrl.commentsTotal}})

USA sõjaväelased Süürias Manbij lähistel. Foto on illustratiivne.
USA sõjaväelased Süürias Manbij lähistel. Foto on illustratiivne. Autor/allikas: Susannah George/AP/Scanpix

USA president Donald Trump kaalub armuandmist Ameerika Ühendriikide sõduritele, kes on sõjakuritegude eest süüdistatavad või süüdi mõistetud, kirjutas New York Times laupäeval.

Ajalehe andmetel on Trump palunud ette valmistada dokumendid, et sõduritele saaks armu anda juba mai lõpus, kui USA-s peetakse mälestuspäeva (Memorial Day), mil peetakse meeles sõdades langenud ameeriklasi.

Teiste hulgas kavatseb Trump armu anda Edvard Gallagherile, kunagisele Navy Seals erirühmade juhile, keda süüdistatakse relvastamata tsiviiliisikute mahalaskmises ning vangistatud vaenlase noaga tapmises.

Samas nimekirjas on New York Timesi andmetel Mathew Golsteyn, keda süüdistatakse relvastamata afgaani tapmises.

Asjatundjate hinnangul on sõjakuritegudes süüdimõistetutele armuandmine USA-s harukordne, praeguse olukorra teeb aga eriti harukordseks see, et armu võidakse anda ka neile, kelle süüdistusjuhtumid pole veel kohtusaaligi jõudnud.

Samuti kardetakse, et armuandmistel võib olla tõsine mõju sellele, kuidas sõdurid tulevikus sõjapidamise seadusi järgivad.

Valge Maja pole armuandmise plaani kommenteerinud.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: