Kudujate koopiaklubi valmistub maailma suurimaks Muhu sukkade näituseks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kudujate koopiaklubisse koondunud 70 naist võttis vastu väljakutse kududa valmis Muhu sukad, mida peetakse maailma kudumispärandi üheks keerulisemaks esemeks.

Seitse aastat interneti vahendusel tegutsenud Kudujate koopiaklubi sai esimest korda silmast-silma kokku Türil, et valmistuda maailma suurimaks Muhu sukkade näituseks, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Tallinlane Heli Kiverik ütles, et huvi vaeva ja kannatust nõudvate Muhu sukkade kudumise vastu tekkis tal kuus aastat tagasi, kui noorem tütar sai Muhu kirstuvara omanikuks.

"Särgid, vööd, vanad kindad, tanukesed, põlled. Ja korralikke sukki ei olnud. Ja siis tuli minul hakata seda tööd tegema," selgitas ta.

Kiverik on kudunud juba kümme paari Muhu sukki. Ta peab küll silmas vanu käsitöövõtteid ja mustreid, ent ükski tema kootud sukapaar pole siiski mõne teise täpne koopia. "Eks Muhus vanasti ka iga naine tahtis natuke teha teistmoodi."

"Kui ma teen mustrilehe järgi, siis ma ikka midagi muudan. Kas võtan siit või võtan sealt, kokku tuleb ta natuke teistmoodi. Kahte ühesugust olla ei tohi. Kuulsad värvikirevad Muhu kudumid sündisid vanasti viduse ehk videvikutunni pidamise ajal. Aeti juttu, ent sõrmedel lasti nobedasti käia," rääkis ta.

"Jah, reeglina oli midagi ikka näpu vahel. Ja usume seda täiesti, sest seda vanaaegset vara on inimestel ikka uskumatult palju. Ja need pidid ju mingil ajal valmima," lausus omakorda Muhu käsitöömeister ja käsitööõpetaja Anu Kabur.

Pärandtehnoloog Anu Pink ütles, et Kudujate koopiaklubi koondab 180 naist kodu- ja välismaal, kes austavad pärandkultuuri ja hoiavad nii sidet Eesti kultuuriga. Ühistööna valmivad seitsekümmend Muhu sukapaari jõuavad Eesti Rahva Muuseumi näitusesaali tuleval kevadel.

"Me kandideerisime "Oma näituse" võistlusel Eesti Rahva Muuseumis ja saimegi õiguse teha siis nendest Muhu sukkadest, Muhu sukkade loost, aga ühtlasi ka selle klubi loost näituse. Ma arvan, et see saab olema maailma kõige suurem Muhu sukkade näitus," märkis Pink.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: