Vene sihtasutus avaldab esimest korda Molotov-Ribbentropi pakti venekeelse dokumendi ({{commentsTotal}})

{{1559463780000 | amCalendar}}
Molotov-Ribbentropi pakt.
Molotov-Ribbentropi pakt. Autor/allikas: SA "Ajalooline mälu"

Venemaal asuv sihtasutus "Ajalooline mälu" avaldab esimest korda venekeelse originaaldokumendi Nõukogude Liidu ja Saksamaa vahel 1939. aastal sõlmitud mittekallaletungilepingust ehk Molotov-Ribbentropi paktist.

Varem on ajaloolaste käsutuses olnud üksnes pakti saksakeelne versioon.

Lepingu tekst avaldatakse teadusväljaandes "Hitleri-vastane koalitsioon 1939: vea valem", kus teadlased analüüsivad üksikasjalikult, miks luhtus Nõukogude Liidu võitlus natsimeelsete riikide liidu vastu 1939. aastal, vahendab Lenta.

Sihtasutus avaldab ka lepingu salajase lisaprotokolli, milles riigid leppisid kokku alade poliitilise jaotuse Ida-Euroopas. Just sellega said Balti riigid, aga ka Poola, Ukraina ja Moldova NSVL-i mõjusfääri.

Nõukogude Liidu ja Saksamaa vaheline mittekallaletungipakt sõlmiti 23. augustil 1939. Dokumendi allkirjastasid välisministrid Vjatšeslav Molotov ja Joachim von Ribbentrop. Riigid leppisid kokku, et nad ei ründa üksteist ja säilitavad neutraalsuse, kui üks neist ründab teisi riike. Leping sõlmiti kümneks aastaks.

Toimetaja: Merilin PärliHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: