Uuring: võltsravimid on Euroopa Liidus kasvav oht ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Ravimid.
Ravimid. Autor/allikas: ERR

Võltsravimid on Euroopas kasvav oht ja need põhjustavad tõsiseid haigusi ning isegi surma, selgub kolmapäeval avaldatud uuringust.

Kuritegelikud organisatsioonid toodavad "aina mitmekesisemas ulatuses ravimeid", sealhulgas ka näiteks vähiravimeid, teatasid Euroopa Liidu politseiorganisatsioon Europol ja Intellektuaalomandi Amet (EUIPO) raportis.

Kuigi enim võltsitakse luksuskaupu nagu riided ja ehted, toodavad kurjategijad aina enam ka teisi kaupu, nende seas toit, pestitsiidid ja autode varuosad.

"Organiseeritud kuritegelikud rühmitused, kes neid kaupu toodavad ja müüvad, ei pööra mingit tähelepanu kaupade kvaliteedile, mis kujutab tihti tervise- ja ohutusriski," ütles Europoli juht Catherine De Bolle.

Räpastes laborites ebakvalifitseeritud töötajate poolt valmistatud ravimid võivad sisaldada vale toimeainet, mitte üldse toimeainet või sisaldada suures koguses mürgiseid ühendeid, leiti raportis.

Lisaks sellele impordivad need rühmitused illegaalseid ravimeid ka Euroopa Liidu välistest riikidest, näiteks Hiinast, kust pärineb suurem osa võltskaupu.

Petised toimetavad ravimid tarbijatele läbi "loata tegutsevate ja ebareguleeritud" veebiapteekide või läbi sotsiaalmeedialehtede, mis "lõikavad kasu aina kasvavast eneseravi trendist ja nõudlusest odavate ravimite järele".

Veebikaubamajade buum lubab kriminaalidel ravimeid tarbijatele toimetada läbi pakisaadetiste, "millel on väike oht korrakaitsele vahele jääda". Samal ajal lubavad uued raudteeühendused Euroopa Liidu ja Hiina vahel kaupu kiiremini ja odavamalt sisse tuua kui mere- või õhutee kaudu.

Võltsravimid lähevad EL-i ravimitööstusele maksma üle kümne miljardi euro aastas, lisati raportis.

Raport: võltskaup moodustab EL-i impordist 6,8 protsenti

Võlts- ja piraatkaup moodustab 6,8 protsenti ehk 121 miljardit dollarit Euroopa Liidu impordist ja see summa on kasvamas, selgub hiljutisest raportist, kus hinnati intellektuaalomandi õiguste rikkumise kahju.

Läti patendiameti intellektuaalomandi teabekeskuse esindaja Santa Lozda ütles, et kolmapäeval avaldatakse rahvusvahelisel intellektuaalomandi kaitse foorumil raport intellektuaalomandi õiguste rikkumise kohta Euroopa Liidus. Raportis keskendutakse võltskaupadele.

Uuringutest nähtub, et intellektuaalomandivargus on kuritegelike organisatsioonide üks peamisi tuluallikaid. Peamised võlts- ja piraatkaupade päritolumaad on Hiina, India, Singapur, Tai ja Türgi, selgub raportist.

Hiina, India ja Tai tuvastati kui võimalikud võlts- ja piraatkaupade tootjad, samas kui Hongkongi ja Singapuri nimetati nende peamisteks transiitriikideks.

Raportis hoiatati, et intellektuaalomandi vargus pärsib oluliselt Euroopa Liidu majanduskasvu, kuivõrd see vähendab legaalsete tootjate kasumit ja suurendab seeläbi töötust.

Lisaks majanduskahjule ohustavad võltsitud kaubad ka tarbijate tervist ja ohutust ning neil on negatiivne mõju keskkonnale, öeldi raportis.

Viimastel aastatel puudutab võltsimine ka aina enam tootesegmente. Võltsitakse mitte ainult moekaupu, vaid ka igapäevaseid tarbekaupu nagu nahahooldusvahendid, mänguasjad, elektriseadmed, päikeseprillid ja isegi autode varuosad. Võltsravimite imbumine seaduslikku tarneahelasse on samuti kasvav probleem, leiti raportis.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: