Jõhvi vald soovib saada linna staatust ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Rene Kundla/ERR

Jõhvi vald soovib saada linna staatust. Selleks tuleks aga kas kellegagi ühineda või seadust muuta. Jõhvi vallavolikogu loodab seaduse muutmisele. Riigihalduse ministri sõnul on see ka plaanis.

Esimest korda 1938. ja teist korda 1991. aastal linnaks saanud Jõhvi muutus vallaks 2005. aastal, kui ühinesid Jõhvi linn ja teda ümbritsenud Jõhvi vald. Tollane seadus lubas liidetavatel edasi tegutseda vaid vallana. Jõhvi vallavolikogu esimees Eduard East ütles ERRi raaiouudistele, et Jõhvil oleks omavalitsusena siiski loogilisem linna staatus, sest linnas elab 9500 ja maal 2000 inimest.

Jõhvis korraldati aasta alguses läbi ka selleteemaline rahvaküsitlus, mis aga ebaõnnestus, kuna sellest võttis osa vähem kui 14 protsenti Jõhvi elanikest. Jõhvi vallas kehtiva rahvaküsitluse määruse järgi saanuks küsitlust lugeda toimunuks, kui sellest oleks osa võtnud vähemalt 20 protsenti elanikest.

Eelmisel nädalal kirjutasid Jõhvi volikogu esimees Eduard East ja vallavanem Max Kaur riigihalduse ministrile Jaak Aabile kirja, kus paluti teada, millised võimalused on Jõhvil linnaks saada. Ministri seisukoha järgi tuleks seadust muuta ja sellekohane otsustusõigus peaks olema omavalitsuste volikogudel. Praegu kehtiva seadusandluse kohaselt saab linna või valla staatust muuta vaid ühinemisel. Ministri sõnul on plaanis sellekohane seadusemuudatus esitada Riigikogule järgmisel kevadel.

Veidi Jõhvil siiski on linna maiku ka praegu, sest Jõhvi asula üks 32 vallasisesest linnast Eestis ning Jõhvi valla põhimääruse järgi võib Jõhvi vallavanem nimetada end ka linnapeaks.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: