Harjumaal nakatus seitse laagris olnud last kõhuviirusesse ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Patsiendid ja meditsiinisüsteem on ebaravi viljelevate arstide ees jõuetud.
Patsiendid ja meditsiinisüsteem on ebaravi viljelevate arstide ees jõuetud. Autor/allikas: Andres Tennus, Tartu ülikool

Terviseamet sai reede õhtul teate seitsme Harjumaal laagris viibinud lapse haigestumisest, laupäeval saabunud laboratoorse uuringu tulemuste kohaselt nakatusid lapsed Norwalki viirusesse ehk rahvapäraselt kõhugrippi.

Haigestumise sümptomid - oksendamine ja kõhulahtisus - ilmnesid Harjumaal asuvat vabaajaparki külastades. Nakatunute abistamiseks saabus sündmuskohale kolm kiirabibrigaadi, neli haigestunut toimetati ravile Lääne-Tallinna keskhaigla nakkuskeskusesse. Kolm last lubati kodusele ravile.

Terviseameti hinnangul haigestusid lapsed enne lõbustuskohta jõudmist, nakkus saadi ilmselt toidust.

"Tuletame meelde, et toidu õige käitlemine ja korralik kätehügieen on tervise ja nakkuste vältimise seisukohalt väga oluline. Seda eriti siis, kui ilmad on soojad," ütles terviseameti põhja regionaalosakonna tervishoiu menetlusgrupi juht doktor Juta Varjas.

Samuti peaksid haigustunnustega inimesed nakkuse leviku tõkestamiseks vältima ühisüritustel osalemist.

Näiteks tuleb salmonelloosi ja mikroobide hävitamiseks liha küpsetada seni, kuni liha sisetemperatuur ületab 70 kraadi. Samuti ei tohi juba grillitud liha asetada tagasi samasse kaussi, kus enne hoiti toorest liha – nii liiguvad küpsetamise käigus juba hävinenud mikroobid toidu külge tagasi.

Noroviirused ehk Norwalk-viirused on rühm viirusi, mis põhjustavad inimestel gastroenteriiti, mis on tuntud ka talvise oksendamistõvena, mida rahvasuu tunneb "kõhugripina", mida terviseamet ei pea korrektseks nimetuseks.

Noroviirushaigus ei ole tavaliselt raske kuluga, kuigi inimene võib tunda end väga haigena ja oksendada korduvalt. Haigestunud paranevad ühe-kahe päeva jooksul ning pikaajalisi tervisehäireid ei teki. Kui haigestunu ei suuda juua piisavalt palju vedelikku oksendamise või kõhulahtisusega kaotatu asendamiseks, võib organismis tekkida veepuudus, mis ohustab tõsiselt väikelapsi ja vanureid või nõrgenenud immuunsüsteemiga inimesi. Noroviirused peituvad nakatunud inimese väljaheites ja okses.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: