Briti õhuturvajad peavad tuvastama kõik Eesti õhupiiri rikkujad ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Briti õhuturbehävitajad on Briti missiooni algusest maikuus teinud mitmeid tuvastuslende. Sel aastal on Vene lennuk Eesti õhupiiri rikkunud üks kord, kuid tihti puudub Vene lendajatel lennuplaan ja nad pole ühendust võtnud Eesti lennujuhtimisteenistusega. Isegi kui nad lendavad rahvusvahelises õhuruumis, peavad õhuturbehävitajad nende tuvastamiseks õhku tõusma.

Tuvastamist vajavad kõik lennukid, millel puudub lennuplaan, ei ole sisse lülitatud transponderid või mille piloodid pole ühendust võtnud lennuliiklusteenistusega. Sedalaadi lennukeid on Briti hävitajad tuvastama ja oma vastutusalast välja saatma lennanud mai algusest alates korduvalt.

"Meil on olnud kaheksa tuvastamisväljalendu, kus nägime Vene õhuväe üheksat erinevat tüüpi - kokku 19 lennumasinat," ütles Briti õhuturbemissiooni ülem kolonelleitnant Dave Boreham.

Britid ei ütle, kui kiiresti neil tuleb reageerida ja tuvastuslennuks õhku tõusta. Sel aastal on olnud üks Eesti õhupiiri rikkumine Vaindlo saare juures, mis vältas alla minuti.

"Siin Eestis oleme valves kogu ööpäeva ja seitse päeva nädalas vahetuste kaupa. Kui antakse häire, siis peame mõne minutiga lennukitesse istuma, välja ruleerima ja õhku tõusma. Veel mõne minutiga peame jõudma ükskõik
millise lennuki kõrvale ja selle tuvastama," kirjeldas Briti õhuturbemissiooni piloot kapten Jonny Dowen.

Britid ütlevad, et nende kui õhuväe kiirreageerimisjõu töö Eestis on täpselt samasugune kui kodus Suurbritannias. Tehnikud peavad tagama masinate korrasoleku.

"Kõik sõltub valmisolekukontrollist, tagamaks, et masin oleks stardivalmis, kui käsk tuleb. Tuleb palju vaeva näha, hooldus olgu aegsasti tehtud, et lennuk oleks tõusmiseks korras," rääkis Briti õhuturbemissiooni lennukihoolduse vaneminsener major Waghorn.

Meeskondadel Ämaris peale lennukihoolduse ja vabal ajal sportimise midagi teha pole. Jaanipühade ajal võetakse aeg maha.

"Plaanis on Tallinna minna, väike ekskursioon teha, võtta väikesed "tropid" ja uurida kohalikke kombeid," kirjeldas jaaniplaane Briti õhuturbemissiooni avioonika spetsialist kapral Jonathan Honed.

4. juulil toimub Valkla rannas esimene Briti meredessant Baltic Protectori õppuse käigus, milles Briti õhuturbehävitajad osalevad Eesti maa ja mere kohal.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: