Pirita-Kosel avati NKVD poolt mõrvatute mälestustahvel ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Teisipäeval avati Pirita-Kosel mälestustahvel 41. aastal NKVD poolt seal mõrvatud Eesti kodanike mälestuseks. Kuna hooletusse jäetud krunt on praegu eravaldus, paigaldati tahvel krundi kõrvale.

Endisel pankur Scheeli krundil, mille hõivas 40. aastal nõukogude sõjavägi, tegutses muuhulgas niinimetatud tribunal, mida juhtis Viktor Kingissepa poeg Sergei, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Et maksta kätte oma isa eest, vahistas ja hukkas ta seal Eesti riigitegelasi, sõjaväelasi, politseinikke ja haritlasi.

Teadmata kadunuks jäänud ohvrite pereliikmed küüditati. Pärast nõukogude vägede lahkumist seadis end samal krundil sisse saksa sõjavägi, kes avastas juhuslikult niinimetatud sulastemaja põranda alt 78 inimese surnukehad.

Ajaloolaste arvates oli hukatuid aga veelgi rohkem ning tegelikult vajaks kogu krunt põhjalikku läbiuurimist.

"Sakslased hõivasid need hooned ja sulaste majja nemad tahtsid paigutada ka omad hobused. Aga hobune kui tundlik loom, tõrkus millegipärast sulastemajja sisenemast, seda hakati uurima ja põrand oli veel kuidagi pehme. Ja kui põrandalt betoonikiht eemaldati, siis leiti põranda alt laibad, mis olid kohutavas seisus, osaliselt lubjaga põletatud, kuklalaskudega surmatud," ütles ajaloolane Mare Kask.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: