"Aktuaalse kaamera" tagasivaade 20. augusti sündmustele ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Otsuse Eesti riiklikust iseseisvusest võttis Ülemnõukogu vastu 20. augusti õhtul kell 23.03. Samal ajal olid Tallinna jõudnud dessantväelased Pihkvast ning olukord oli ärev.

20. augusti hilisõhtu Toompea lossis. Ülemnõukogu juhataja Ülo Nugis on pannud hääletusele otsuse Eesti riiklikust iseseisvusest. Selle ettepaneku poolt on 69 rahvasaadikut. Vastu ja erapooletuid ei ole. Otsus vastu võetud.

Ülemnõukogu kinnitas Eesti õigusliku järjepidevust, tunnustas kodanikkonda. Otsustati, et Ülemnõukogu ja Eesti Kongress hakkavad koos välja töötama uut põhiseadust.

Ajal, kui Ülemnõukogu saadikud ja Eesti Kongressi liikmed omavahel veel otsuse teksti kooskõlastasid, jõudis Tallinna Nõukogude Armee soomusmasinate kolonn. See oli lisajõuks Eestis juba viibivale 55 000 Nõukogude armee sõjaväelasele.

Olukord oli jätkuvalt kriitiline ka pärast Ülemnõukogu poolt langetatud otsust. Rahvas kogunes kaitsma Toompea lossi, raadio- ja telemaja. Öösel võis oodata rünnakut.

21. augusti varahommikul rünnati teletorni. Toonane Ülemnõukogu esimees Arnold Rüütel nõudis väeosade baasidesse tagasisaatmist. Teletorni hõivajatega saabus läbirääkimisi pidama valitsusjuht Edgar Savisaar.

21. augusti õhtupoolikul lahkusid sõjamasinad teletorni juurest.

Esimesena tunnustas taasiseseisvunud Eestit 22. augustil Island.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: