Riigimetsast on tänavu korjatud juba üle 100 tonni prügi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Ebaseaduslik prügimägi Jõelähtme vallas Võerdla külas.
Ebaseaduslik prügimägi Jõelähtme vallas Võerdla külas. Autor/allikas: Andres Haabu

RMK on tänavu riigimetsast koristanud 131 tonni prügi ja selle peale on kulunud 63 000 eurot. Ainuüksi Jõelähtme vallas asuvatelt ebaseaduslikelt prügimägedelt on tänavu korjatud 80 tonni prügi. Keskkonnaministeerium kavatseb karmistada trahve.

RMK peametsaülema Andres Sepa sõnul jõuab vaatamata iga-aastastele koristusaktsioonidele ja RMK pidevale tööle metsaaluste koristamisel riigimetsa sadu tonne jäätmeid aastas.

Mullu kogus RMK riigimetsast kokku 290 tonni inimeste poolt metsa viidud prügi. Prügistamise tippaasta oli 2015, kui metsade alt koguti 572 tonni prügi.

Valdavalt tassitakse metsa alla ehitus- ja lammutusjäätmeid, vanu rehve, mööblit, klaasi, metalli ja ka ohtlikke jäätmeid. Need on kõik jäätmed, mida on võimalik viia jäätmejaamadesse.

Olmejäätmete maht on küll vähenenud, kuid probleem paistab eriti teravalt silma puhkekohtade ja suvilarajoonide ümbruses, kus majapidamised ei ole tõenäoliselt ühinenud kohustusliku jäätmeveoga ja veavad oma prügi metsa alla või kuhjavad üle RMK paigaldatud prügikonteinerid, mis on mõeldud looduses puhkajatele.

Uue trendina on hakatud metsa alla hunnikutesse viima lehti, muru, oksi, õunu ja muid haljastusjäätmeid, mis hakkavad aja möödudes mädanema ja lehkama. Agarad riisujad kipuvad loodusesse viima ka kilekottidesse pakitud lehti.

Andres Sepa sõnul võib teha sellest järelduse, et inimene on oma loomult mugav. Kui teda ei häiri pohlad ja seened, mis kasvavad prügi sees, siis valib ta jäätmekäitluseks kõige mugavama viisi – oma kodu lähedase metsa.

"Prügi tahtmatu metsa viimine võib juhtuda inimesega, kes valib pakutavate jäätmekäitluse lahenduste hulgast kõige odavama. Kaudselt võib see osutuda aga tunduvalt kallimaks, sest RMK koristab täna meile kõigile kuuluvat riigimetsa hinnaga 480 eurot tonni eest. Jõelähtme ajutisest prügilast on sel aastal koristatud kogus, mis võrdub 200 inimese aasta jooksul tekitatud prügi kogusega. Seda raha saaks palju mõistlikumalt kasutada," rääkis Sepp.

RMK on otsustanud anda uue kasutuse sorteeritud plastjäätmetele ja paigaldab edaspidi riigimetsa sildid plastjäätmetest tehtud postidele. Tänavu paigaldatakse riigimetsa prügist poste ligi tuhat.

Postid valmistab segaplastjäätmetest ehitusdetaile tootev Plastrex Europe OÜ. Ühe meetri taaskasutatud plastist toodetud 95x95 mm posti valmistamiseks kulub ligikaudu 1420 jogurtitopsi, 1075 kilekotti või 1100 plastpudelit.

Keskkonnaministeerium plaanib omalt poolt lisaks senisest intensiivsemale teavitustööle tõhustada järelevalvet ning karmistada trahve.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: