Vene poliitikud süüdistavad Moskva miitingutes lääneriike ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Maksim Šemetov/Reuters/Scanpix

Venemaa riigiduuma saadikud leiavad, et Moskva tänavaprotestide taga on lääneriigid. Läbi suve aset leidnud protestid käivitas Moskva linnavolikogu valimistele seatud piirang, mis kohustas sõltumatuid kandidaate koguma tuhandeid allkirju.

Augusti keskel moodustati Riigiduumas Venemaa siseasjadesse välissekkumise uurimise erikomisjon.

Riigiduumas arvatakse, et protestide taga on välisriigid. Saadikud süüdistavad saksa meedikanalit Deutche Welle ja USA saatkonda Moskvas sekkumises Venemaa siseasjadesse.

Enne 3. augustil toimunud protestimarssi hoiatasid ameerika diplomaadid, et USA kodanikud ei viibiks protestimarsi läheduses. Selguse huvides lisati ka kaart. Kus on siin sekkumine?

Riigiduuma julgeolekukomitee esimees Vassili Piskarev märkis, et saatkond avalikustas kogunemispaigad ja liikumise marsruudi ja selle kõik vene keeles.

"Kui see oleks ameeriklaste jaoks tehtud, siis USA saatkond võiks seda inglise keeles teha, eks ju?" ütles ta.

Deutche Welle ajakirjanikud jälgisid 27. juulil protestijaid ja tsiteerisid Twitteris nende loosungit "Moskva, tule tänavale!". Saadikut arvavad, et sellega rikkusid nad vene seadust.

"Nad teadsid, et sel päeval oli see miiting Moskvas keelatud selles kohas, kus rahvas kokku sai. Aga nad ikka avaldasid üleskutse: "Moskva, tõuse üles!" või "Moskva, tule tänavale!". Ja inimesed läksidki," kommenteeris Piskarev.

Selgitustele vaatamata näevad süüdistused sekkumises politoloogide hinnangul välja absurdsed.

"Moskva protestid on Vene poliitika peateema. Ja iga kord leiduvad inimesed, kes püüavad avastada protestide välismaalt tellijaid. Riigiduuma ja föderatsiooni nõukogu juhatus on sellest huvitatud, et tõsta oma tähtsust ja autoriteeti," rääkis poliitilise analüüsi keskuse juhtivekspert Mihhail Zaharov.

Riigiduuma saadikud ise aga suhtuvad asjasse tõsiselt. USA suursaadiku Moskvas nad juba kutsusid oma komisjoni istungile ja Deutche Wellelt ähvardavad tegevusloa ära võttta.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: