Narva-Jõesuu silmufestivalile tuli jõesilmu tuua Lätist

Foto: ERR

Narva-Jõesuus peeti laupäeval silmufestivali. Kuna silmupüügi hooaeg pole Narva jõel veel alanud, toodi jõesilmu festivalile isegi Lätist. Kohalikku silmu jagus vaid supiks.

Narva-Jõesuu silmufestivalil võis osta kõike mida süda ihaldab, kuid jõesilmu tuli lausa tikutulega taga otsida. Isegi silmuroogade meistriklassi tarbeks toodi silmud Riia turult, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Silm hakkab merest jõkke tulema kui ta tunneb värske vee lõhna ja maitset. Aga praegu pole ammu vihma olnud ja ta ei tule. Ta kuskil siin lahes ujub ringi ja ootab, kuna saab tulla kudema siia jõkke," selgitas Peipsi toidu taganttõukaja Tauno Laasik.

Varem tuli silm Narva jõkke septembri lõpus. Millal tänavu, ei tea isegi kalurid.

"Ega seda ette ei tea, lihtsalt tuled jõele ja järsku ongi olemas. Peab Jumalalt küsima, tema teab paremini. Supile peaks silmu raudselt jätkuma," ütles kalur Sergei Gordejev.

Festivali hitiks saigi tasuta silmusupp, mida ei tasuks kalasupiga segamini ajada - tegelikult ei ole silm kala, vaid loom, täpsemalt öeldes parasiit, mida mõni inimene suu sissegi ei võta. Gurmaanile on silm aga hõrgutis, mis lausa keele alla viib.

"Ma tean isegi seda, et seda kunagi püüti surnud hobuse peaga. Mul isa rääkis, et viskad hobuse pea sisse ja silmud tulevad külge ja võtad. Ega midagi, maitseb hästi," rääkis Tallinnast festivalile sõitnud Tõnis.

Jõesilm on kallis kraam ja seda supile kulutada tundub raiskamisena. Silmutoitude surematu klassika on ikkagi sütel röstitud ja marineeritud silmud.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: