Karl Soonpää päevik 3. oktoobril 1939. aastal ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Riigikontrolör Karl Soonpää kirjutas 80 aastat tagasi, 3. oktoobril 1939 oma päevikusse:

3. okt. Vab. Val. tuli Kadriorgu kokku kell 12. Venelased ei anna sugugi järele oma nõudmistest. Vab. Val. otsustab, et lepingust peab pidama kinni vankumatult. Kui järele anda, kaoks igasugune pide. Otsustatakse, et kui venelased tahavad baase kindlustada lõuna poolt, siis paneme ise ratsabrigaadi Valka ja soomusjõud Türi raiooni.


Ajaloolane Küllo Arjakas: 3. oktoobri koosolekul Nõukogude mereväedelegatsiooni nõudmisi arutades selgus, et siingi nõuti paktist märksa rohkem, näiteks ajutisi baase Tallinna ja Rohukülla. Punaarmee esindajad pidasid pakti silmas eeskätt formaalselt ja nende arvates pidi kogu Eesti territoorium olema kui "baaside lähitagala".

Eesti sõjaväe esindajad tuginesid pakti ja selle konfidentsiaalse protokolli konkreetsetele sätetele. Eesti sõjaväelaste delegatsioon eesotsas kindral Reegiga pöördus välisminister Karl Selteri ja professor Jüri Uluotsa poole abi saamiseks, et Nõukogude sõjaväelaste suured nõudmised suruda sõlmitud pakti raamidesse.

Seejärel selgitas sõjavägede staabi ülem kindral Nikolai Reek kujunenud olukorda vabariigi valitsusele. Valitsus otsustas paktist kinni pidada ja läbirääkimistel kujunenud olukorrast teavitada NSV Liidu valitsusjuhti Molotovi. Nõukogude delegatsiooni kaugeleulatuvad nõudmised said sel päeval teatavaks ka välisriikide diplomaatidele ning see info põhjustas mitme riigi välisministeeriumis ja valitsuses tõsise rahutuse.


Loe lähemalt dokumentidest (link viitab pdf-failile Riigikontrolli veebikeskkonnas): 

Toimetaja: Kaupo Meiel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: