Linnaosavanem: RKAS ei saa võidusamba haljastuse hooldamisega hakkama

{{1570175700000 | amCalendar}}

Tallinna Kesklinna vanem Vladimir Svet saatis riigihalduse minister Jaak Aabile kaebekirja, kus teeb etteheiteid Riigi Kinnisvara AS-ile (RKAS), kes on Sveti hinnangul Vabadussõja võidusamba haljastust kehvalt hooldanud.

Kesklinna vanem kirjutab, et Vabaduse väljaku serva püstitatud Vabadussõja võidusamba juurde rajati samaaegselt 2009. aastal ka haljastus, mida hooldab riiklikult olulise objektina RKAS.

"Probleem seisneb kõnealuste alade hoolduse kvaliteedis, mis ei vasta kõrgetele nõudmistele, arvestades antud asukohta vanalinna bastionaalvööndis ning ka valitud taimmaterjali silmas pidades. Haljastuse hooldus jääb pidevalt vajaka. Suurema osa hooajast on kahjuks peenrad umbrohtunud. Osaliselt on taimmaterjal ka hävinud ning istutusalas on suured tühimikud, mis samuti rohtuvad. Ebapiisava hoolduse tõttu on praeguseks ajaks haljastus minetanud oma ilu ja ei toeta esinduslikku vabadussammast kuidagi. Samuti heidab see olukord halba varju Kesklinna valitsusele, kui ülejäänud pargi hooldajale," kirjutas Svet.

Kesklinna vanem lisab, et on omalt poolt nõudnud pikka aega ja järjepidevalt alade korrastamist, kuid sellele vaatamata on hooldus olnud mittepiisav.

"Selle tulemusena on tänaseks päevaks istutusalad agressiivselt levivatest püsivatest juurumbrohtudest (naat, põldosi, ohakad) läbikasvanud ning hulk roositaimi ka ajapikku hävinud, mõnes kohas ka kibuvits on võimust võtnud. Kesklinna valitsuse hinnangul tavapäraste hooldusvõtetega (rohimine) seda ala kvaliteetselt ja jätkusuutlikult korda teha võimalik ei ole."

Svet teeb riigihalduse ministrile, kelle haldusalasse RKAS kuulub, ettepaneku kogu ala täielikult renoveerida.

"See tähendab püsivate juurumbrohtude jäädavat eemaldamist ja täiendavaid istutusi või asendamist vastupidavamate sortidega. Alternatiiv on ka välja töötada uus kujunduslahendus, mis on jõukohane hooldada, piisavalt esinduslik antud asukohta ning mille väljatöötamisel Tallinna Kesklinna valitsus abiks saaks olla. Vabadussõja võidusammas ja selle ümbrus vajavad terviklikku ja oskuslikku regulaarset hooldamist," märkis Svet.

RKAS: Kesklinna vanem meie poole pöördunud pole

RKAS-i kommunikatsioonijuht Mariliis Sepper ütles ERR-ile, et Riigi Kinnisvara hooldab lisaks Vabadussõja võidusambale ka selle ümbruses olevat maa-ala Harjumäel.

"Haljastuse aastaringseks hoolduseks oleme hankinud selleks koostööpartneri ning koostanud täpse hoolduskava, kuidas ja millise sagedusega ala hooldatakse. Sealhulgas nii muru kui ka seal kasvavate ilutaimede (näiteks rooside) osas. Hooldusraamatus on kirjeldatud nii igapäevane hooldus kui ka hooldus hooaegade kaupa, lisaks väetamine ja kahjurite- ja umbrohutõrje, alale jäetud igapäevase prügi korjamine jms."

Sepperi sõnul on hoolduskavas on sees näiteks iga-aastase tegevusena kevadeti talve jooksul välja läinud istikute asendamine.

"Selle aasta juunis istutati 85 uut roositaime, mis piltidelt on ka näha. Roosid ja põõsad lõigatakse ja hooldatakse, vastavalt hooldusraamatule novembris. Haljastus eeldab ka aega, et ilus lõpptulemus saavutada."

RKAS-i kommunikatsioonijuht kinnitas, et kui nende korraldatavatele haljastusalade hooldustöödele on ettepanekuid või tähelepanekuid, ollakse igati valmis koostööks.

"Igal objektil on selleks kinnisvarahaldur, kes saab vajadusel hooldusteenuse sagedust muuta ning partneritele ka tõhusamat järelevalvet teostada, et tulemus oleks alati kvaliteetne. Tallinna Kesklinna valitsus ega Kesklinna vanem Vladimir Svet ei ole varasemalt meie poole võidusamba haljastusküsimusega pöördunud ega oma muret muul viisil väljendanud. Oleme alati olnud valmis koostööks ning teostama võidusamba ja muude objektide haljasala hooldustöid kvaliteetselt ning korrapäraselt," kinnitas Sepper.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: