Pariisis avaldasid kümned tuhanded meelt viljakusravieelnõu vastu ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Meeleavaldajad pühapäeval Pariisis.
Meeleavaldajad pühapäeval Pariisis. Autor/allikas: Julien Mattia/Zumapress/Scanpix

Pariisis avaldasid kümned tuhanded inimesed pühapäeval meelt valitsuse plaani vastu lubada vallalistel naistel ja lesbidel rasestuda katseklaasiviljastuse või muu viljakusraviga.

Valitsuse algatus on riigi esimene suurem sotsiaalreform alates 2013. aastast, mil Prantsusmaal seadustati geiabielu.

Punaseid ja rohelisi lippe lehvitanud protestijad, keda oli ajakirjanike hinnangul umbes 74 500, marssisid senati hoone poole ja skandeerisid "Vabadus, võrdsus, isadus!". See on sõnamäng Prantsusmaa deviisiga, mis lõppeb sõnaga "vendlus". Paljud kandsid ka Prantsuse vabariigi sümbolit Früügia mütsi.

Korraldajate hinnangul tuli aga septembris parlamendi alamkoja heakskiidu pälvinud eelnõu vastu meelt avaldama 600 000 inimest.

"Kahe aasta jooksul pole meie katsed dialoogi pidada jõudnud kuhugi /.../ Tänav on ainus järele jäänud koht, kus saame end kuuldavaks teha," ütles pühapäeval Ludovine de la Rochère, kes juhib ühendust Protesti Kõikide Nimel.

President Emmanuel Macron lubas 2017. aasta valimiskampaanias eelnõu toetada, kuigi tema parempoolsed rivaalid, konservatiivsed roomakatoliiklased ja teised usuühendused olid sellele vastu.

Nad tõid paljud inimesed tänavatele 2012. ja 2013. aastal, kui Macroni eelkäija François Hollande üritas seadustada samasooliste abielu. Ühel Pariisis toimunud meeleavaldusel osales tollal politsei andmeil 340 000 inimest. Kuid see seadus ei lubanud lesbipaaridel või vallalistel naistel saada lapsi katseklaasis viljastamise või muu meditsiiniliselt abistatud viisi abiga, mis on olnud Prantsusmaal pikalt tabu.

Seepärast peavad paljud naised minema sedaviisi last saama välismaale ning Prantsuse kohtud keelduvad sageli tunnistamast samasooliste paaride kaasustes teise ema vanemaõigusi.

Uue välja käidud eelnõu järgi hakkaks Prantsuse tervishoiusüsteem maksma kinni kõikide alla 43-aastaste prantslannade viljakusravi. Lisaks lubaks see doonorsperma abiga sündinud lapsel saada 18. sünnipäeva järel teada, kes oli doonor. See oleks järsk muutus võrreldes praeguse seadusega, mis kaitseb doonori anonüümsust rangelt.

Kui eelnõust saab seadus, siis liigub Prantsuse seadusandlus lähemale teistele Euroopa riikidele nagu Suurbritannia, Hispaania, Portugal, Holland, Iirimaa ja Belgia, aga ka Põhjamaad, mis lubavad kõikidel naistel rasestuda meditsiinilise abiga.

Toimetaja: Karin Koppel

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: