Kodutu mehe tapnud kahele alaealisele esitati mõrvasüüdistus ({{contentCtrl.commentsTotal}})

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Harju maakohtu kohtuhoone. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Prokuratuur saatis eelmisel nädalal kohtusse mõrvasüüdistuse kahe alaealise noormehe vastu, kes süüdistuse järgi tapsid 20. augustil Tallinnas Õismäel keskealise mehe. Lisaks mõrvale süüdistatakse noormehi kahes peksmises.

20. augusti hommikul leiti Tallinnas Õismäe teel asuva kortermaja juurest mehe vägivallatunnustega surnukeha. Tegemist oli 53-aastase asotsiaalse eluviisiga mehega, kes kohtuarsti hinnangul suri peksmise tagajärjel.

Sündmuskohalt kogutud tõendite ja jälgede põhjal pidasid politseinikud kolm päeva hiljem kinni 15- ja 16-aastase nooruki, kellele esitati kahtlustus mehe tapmises.

Eelmisel nädalal saatis prokuratuur süüdistuse kohtusse. Põhja ringkonnaprokurör Kelly Kruusimägi ütles ERR-ile, et noormehi süüdistatakse 20. augustil toime pandud mõrvas. Sellele lisaks süüdistatakse neid tänavu mai alguses Õismäel toime pandud peksmises ning ühele noormehele on esitatud süüdistus ka augusti alguses Tallinna kesklinnas toime pandud peksmises.

Mis oli mõrva motiiviks, ei soostunud Kruusimägi veel selgitama.

 "Kuriteo täpse motiivi esinemise või mitteesinemise tuvastab kohus ning praeguses menetlusstaadiumis täpsemalt seda avada ei saa. Küll aga on mõlemad süüdistatavad varasemalt sattunud politsei tähelepanu alla alkoholitarvitamise tõttu," lausus ta.

Kas noormehed olid mõrva toimepaneku ajal alkoholi või narkootilise aine mõju all, ei saanud politsei tuvastada, kuivõrd nad tabati mõned päevad pärast 20. augusti kuritegu.

Mida noormehed ise jõletu teo kohta prokuratuurile selgituseks on öelnud, ei saa Kruusimäe sõnul samuti enne kohtuistungit avaldada. "Enne süüdistatavate ülekuulamist kohtuistungil ei  pea prokuratuur õigeks nende ütluste sisu avaldamist," märkis ta.

Praegu pole ka veel selge, millist karistust prokuratuur noormeestele nõuab, karistusettepanek tehakse kohtuvaidluste lõpus.

Mõrva eest näeb karistusseadustik ette kaheksa kuni 20 aasta pikkuse või eluaegse vangistuse. Alaealistele mõistetav maksimaalne vangistus on kümme aastat.

Nii mõrva kui peksmisi arutatakse koos ühes menetluses.

Kohtuistungite ajakava pannakse paika novembri alguseks.

Eestis pannakse aastas toime umbes 30 tapmist. Kruusimäe sõnul panevad alaelaised nii raskeid kuritegusid toime harva.

"Üldiselt on tegemist kuritegudega, kus ohver ja tapja teavad üksteist ning kuritegu ongi ajendatud omavahelisest tülist, mida sagedasti võimendab ka ühiselt tarvitatud alkohol," lausus ta.

Mõrva kriminaalmenetluse viis läbi Põhja prefektuuri kriminaalbüroo , menetlust juhtis Põhja ringkonnaprokuratuur.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: