Neivelt: kriis pakub inimestele uusi võimalusi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Ettevõtja Indrek Neivelti sõnul on koroonaviirusega kaasnenud kriis raske aeg, samas on inimestel aga palju uusi võimalusi. Riik võiks kriisis pakkuda ettevõtetele toetuste asemel lihtsamalt laene ning seni on mõnele ettevõttele antud toetusi liiga heldelt.

Ettevõtja sõnul läheb majandus veel mõnda aega allamäge. "Küsimus on selles, kuidas see edasi areneb, kui me praegu hästi palju oma piire avame, kõik kohad lahti teeme. Siis on ainus küsimus, millal uus laine peale tuleb," ütles Neivelt ETV saates "Esimene stuudio".

Neivelt rääkis, et paljude jaoks on koroonaviirusega kaasnenud kriis raske aeg, samas on inimestel aga väga palju uusi võimalusi. Kriisi tõttu tekivad uued tarneahelad, ettevõtted toovad oma tootmist Euroopasse ning sündimas on ka mitmed uued IT-lahendused, millega seoses on ka Eestil on väga suured võimalused.

Valitsuse kriisimeetmeid kommenteerides märkis Neivelt, et mõneti andis riik toetusi liiga heldelt ettevõtetele, kelle käive küll langes, kuid kes oleks sellest hoolimata kriisi üle elanud. "Võib-olla tõesti mõned ettevõtted poleks pidanud saama," lisas ta. "Nüüd tehakse karmimaks, selles mõttes see on õige."

Turismisektori ettevõtted soovivad toetuste säilitamist vähemalt aasta lõpuni. Neivelti hinnangul pole toetusi pikalt mõtet säilitada. Ta märkis, et turule tekivad uued ettevõtted ja uued suunad. Mõnes valdkonnas oleks tema sõnul olnud mõistlikum töötajad kohe ära koondada kui mitmeid kuid järjest toetust küsida.

Ettevõtete puhul tuleks Neivelti sõnul pigem anda madalaprotsendilisi laene, toetusi peaks andma eraisikutele. Tema sõnul lähevad mitmed ettevõtted küsima pigem toetust kui laenu ning ka riik ei raatsi anda laenu, kuid annab kergelt toetust ka nendele, kellel vahel polegi seda vaja.

Kõige suurem probleem eraisikule on see, kui sissetulekud kaovad ja inimestel on laenud. Neivelti sõnul võiks riik osta üles töö kaotanud eraisikute tarbimislaenude portfelli. Tarbimislaenude intressid on tema hinnangul kaks kuni kolm korda kallimad kui need võiks olla. "See on suur koormus inimestele, seal võiks inimesi küll toetada," märkis ta.

Neivelti sõnul pole hea mõte Isamaa erakonna välja käidud idee anda inimestele riigi poolt laenu. "Laenuga ei tule ravida seda, see ei lõppe hästi, seda ei tohiks soovitada kellelegi," ütles ta.

Ettevõtja märkis, et riigi poolt meetmetena välja käidud Kredexi meetmed ei ole praeguseks tööle hakanud. "Ega need Kredexi meetmed tegelikult ei tööta, seda näitab ka see, kui palju neid väljastatud on." Neivelti sõnul ei aktsepteeri pangad selliseid tingimusi, nagu Kredex tahab neile sättida.

Neivelti sõnul peaks olema Kredexi käenduse puhul selgem, et tegemist on Kredexi riski ja garantiiga. Lisaks peaks tema sõnul olema Kredexil selleks suurem krediidiandmise kompetents, sealjuures selleks palgal eraldi inimesed. Sealjuures taunis ta ka ettevõtjatelt nõutud isiklikke käendusi. "See ei ole isegi nagu eetiline käitumine, ma ütleksin."

Neivelti hinnangul jäävad intressimäärad pikaks ajaks madalale tasemele, kuna riigid ei suuda muidu kriisiga kaasnevat laenukoormust ära teenindada. "Intressid jäävad ikkagi väga väga kauaks nulli või negatiivseks, muud varianti ei ole," sõnas ta.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: