Välismaa

Vene kodanikud valisid duumaliikmeid ka Eesti jaoskondades

19.09.21 EESTI ... Venemaa kodanikud valivad pühapäeval lõppevatel valimistel riigiduuma esindajad 14 partei seast ning lisaks veel regioonide esindajad. Riigiduuma valimised toimusid ka Narvas, kus jõuab valimiskastide juurde ligikaudu 15 protsenti kohalikest Venemaa kodakondsusega elanikest.

Saksamaal kogub populaarsust kirja teel valimine

19.09.21 VÄLISMAA ... Kuigi Saksamaa parlamendivalimised toimuvad järgmisel nädalavahetusel, siis häälte andmine juba käib. Saksamaal on väga populaarseks muutunud kirja teel valimine ja valimiste korraldajad prognoosivad, et lausa pooled häältest võivad laekuda sel moel.

Kanaaride La Palma saarel hakkas purskama vulkaan

19.09.21 VÄLISMAA ... Atlandi ookeanis La Palma saarel asuv Cumbre Vieja vulkaan hakkas pühapäeval pärast nädala kestnud seismilist aktiivsust purskama, teatasid Hispaania teadlased.

Suur osa opositsioonist Venemaa valimistel kandideerima ei pääsenud

19.09.21 VÄLISMAA ... Venemaal jõuavad pühapäeval lõpule reedel alanud riigiduuma ja kohalike volikogude valimised. Suur osa opositsioonist kandideerima ei pääsenud ja president Vladimir Putini partei Ühtne Venemaa võtab valimistel taas kord kindla võidu.

Erdogani väitel pole Türgi suletud dialoogile Armeeniaga

19.09.21 VÄLISMAA ... Türgi president Recep Tayyip Erdoğan väitis pühapäeval, et Ankara on valmis läbirääkimisteks Jerevaniga, kuid lisas, et Armeenia peab astuma lisasamme vastuolulise transpordikoridori avamiseks läbi oma territooriumi.

Prantsusmaa süüdistas Austraaliat ja USA-d "kriisi ajal" valetamises

18.09.21 VÄLISMAA ... Prantsusmaa süüdistas laupäeval Austraaliat ja USA-d valetamises allveelaeva ostulepingust loobumise tõttu puhkenud kriisis. Austraalia peaminister lükkas aga Pariisis süüdistused tagasi, öeldes, et väljendas oma kahtlusi tehingu suhtes juba mitu kuud tagasi.

Morawiecki: Poola ja Balti riigid peavad Venemaa vastu koonduma

19.09.21 VÄLISMAA ... Poola peab koos oma Balti riikidest liitlastega Venemaa neoimperialistlike ambitsioonide ning Moskvast ja Minskist lähtuva desinformatsiooni, propaganda ja küberrünnakute vastu koonduma, ütles peaminister Mateusz Morawiecki pärast kohtumist oma Leedu kolleegiga.

Prokip ja Kusa: Ukraina pärast USA ja Saksamaa Nord Stream 2 kokkulepet

19.09.21 ARVAMUS ... Vastuoluline Nord Stream 2 (NS2) gaasijuhe ei lähe läbi Ukraina ehk see kahandab Ukrainast Euroopasse viiva gaasitransiidisüsteemi väärtust, vähendab Ukraina gaasitarnete kindlust, kahjustab Ukraina majandust ning kasvatab Venemaa sõjalist ohtu, kirjutavad Andrian Prokip ja Ilja Kusa. Artikkel ilmub koostöös Lennart Meri konverentsiga ning ilmus algselt Diplomaatia konverentsi eriväljaandes.

Kommunistid ja vaatlejad näevad Vene duumavalimistel rikkumisi

19.09.21 VÄLISMAA ... Venemaa kommunistide juht Gennadi Zjuganov ütles laupäeval, et politseil ja riigi valimiskomisjonil tuleb reageerida hulgale valimiste käigus aset leidnud "täiesti kohutavatele faktidele", mille hulka kuulub sedelite ebaseaduslik lisamine valimiskastidesse.

SpaceX-i esimene ainult turistidega kosmosemissioon maandus

19.09.21 VÄLISMAA ... USA kosmosefirma SpaceX neli kosmoseturisti maandusid laupäeval Atlandi ookeanis Florida ranniku lähistel pärast kolme kosmoses veedetud päeva.

Hongkongi eliit valib uut patriootlikku valimiskomiteed

19.09.21 VÄLISMAA ... Hongkongi eliit valib pühapäeval mõjuvõimsat komiteed, kelle pädevuses on linna uue liidri ja ligi poole rahvaesinduse koosseisu valimine Pekingi kehtestatud uute reeglite alusel.

Madridis tuli 25 000 tudengit piirangutest hoolimata pidutsema

19.09.21 VÄLISMAA ... Hispaania pealinnas Madridis kogunes umbes 25 000 üliõpilast peole, kus ei peetud kinni ohutusmeetmetest, teatas laupäeval politsei.

Taliban lubab Afganistani keskkoolidesse õppima vaid poisse

18.09.21 VÄLISMAA ... Afganistanis läksid Talibani korraldusel keskkooli üksnes poisid. Algkoolides õpivad jätkuvalt ka tüdrukud, aga keskkoolide kohta käivas haridusministeeriumi korralduses räägitakse meesõpetajate ja -õpilaste koolinaasmisest, naisi ega tüdrukuid seal ei mainita

Üle 200 Valgevene poliitvangi on Lukašenkolt armu palunud

18.09.21 VÄLISMAA ... Poliitvangid Valgevenes peavad vabadusse saamiseks pöörduma president Aleksandr Lukašenko poole armuandmistaotlusega. Rohkem kui 200 meelsusvangi ongi seda võimalust kasutanud.

Pariisi Jumalaema kirik alustab läbirääkimisi rekonstrueerijatega

18.09.21 VÄLISMAA ... Pariisi Jumalaema kiriku konstruktsioonid on piisavalt kindlustatud, et alustada üle kahe aasta pärast Prantsusmaa üht olulisemat kultuurimälestist tabanud põlengut taastamistööde järgmise etapiga. Edasi algavad läbirääkimised rekonstrueerimistööde teostamiseks, milleks viiakse läbi ligi sadakond hanget.

Satelliidipildid näitavad Põhja-Korea uraanirikastustehase laiendamist

18.09.21 VÄLISMAA ... Hiljutised satelliidipildid näitavad, et Põhja-Korea on asunud laiendama Yongbyoni tuumakompleksi uraanirikastustehast, mis ekspertide sõnul annab märku tuumarelvaporgrammi edasiliikumisest.

Anton Aleksejev: Venemaal peetakse peremeheks presidenti, mitte riigiduumat

18.09.21 ARVAMUS ... Riigiduuma valimised on alati pälvinud vähem tähelepanu kui presidendivalimised, mille kohta on samuti algusest peale teada, kes need võidab. Venelased tunnevad, kes on majas peremees - see on president, mitte mingid 450 tundmatut inimest, sedastab Anton Aleksejev Vikerraadio päevakommentaaris.

Prantsusmaa kutsus oma suursaadikud USA-st ja Austraaliast konsultatsioonidele

17.09.21 VÄLISMAA ... Prantsusmaa kutsus oma suursaadikud USA-st ja Austraaliast koju konsultatsioonidele pärast uut liitu USA, Suurbritannia ja Austraalia vahel, mis jättis prantslased ilma suurest allveelaevatehingust.

USA kindral tunnistas tsiviilelanike hukkumist Kabuli rünnakus

17.09.21 VÄLISMAA ... USA kõrge kindral möönis reedel, et Ühendriigid tegid vea, korraldades 29. augustil Afganistani pealinnas Kabulis droonirünnaku väidetavate Islamiriigi võitlejate vastu, ning kinnitas, et surma sai hoopis kümme tsiviilisikut.

ERR Valgevenes: osalejate sõnul oli Zapadi eesmärk Venemaa ja Valgevene kaitsmine

17.09.21 VÄLISMAA ... Reedel lõppesid Venemaa ja Valgevene strateegiline õppus Zapad. Osalejate kinnitusel oli õppuste peamine eesmärk kahe riigi territoriaalse terviklikkuse kaitse.

ÜRO pikendas Afganistani missiooni kuue kuu võrra

17.09.21 VÄLISMAA ... ÜRO Julgeolekunõukogu hääletas reedel ÜRO Afganistani missiooni pikendamise poolt kuue kuu võrra ning kutsus Talibani üles kaasava valitsuse moodustamisele.

Venemaal algasid parlamendivalimised

17.09.21 VÄLISMAA ... Venemaal algasid üldvalimised, mis kestavad kolm päeva. Lisaks riigiduuma saadikutele valitakse ka 12 föderatsioonisubjekti juhid ja 39 piirkonna parlamendid, Moskvas valitakse kaks linnaduuma saadikut vabanenud kohtadele.

Venemaa hakkab valimisrikkumisi otsima tehisintellekti abil

17.09.21 VÄLISMAA ... Venemaa keskvalimiskomisjon ja Rostelekom alustavad uurimistööd, mille eesmärk on juurutada valimiste seiramisel tehisintellekti alusel töötavaid videoprogramme, ütles Rostelekomi president Mihhail Ovsejevski.

Taliban asendas Afganistani naisteministeeriumi šariaadi ministeeriumiga

17.09.21 VÄLISMAA ... Taliban asendas Afganistani naisteministeeriumi "pahede ennetamise ja vooruse edendamise" ministeeriumiga. Naissoost töötajad ütlesid, et neid ei lasta enam ministeeriumi hoonesse sisse.

Afganistani võimult tõrjutud valitsuse esindaja ÜRO-s tahab kohta säilitada

17.09.21 VÄLISMAA ... Afganistani võimult tõugatud valitsuse saadik ÜRO-s tahab säilitada oma kohta organisatsiooni New Yorgi peakorteris. See võib aga rajada tee konfliktini, kui Taliban soovib nimetada ÜRO-sse oma saadikut.

California metsatulekahjud ohustavad maailma suurimat puud

17.09.21 VÄLISMAA ... USA California osariigi metsatulekahjud jõudsid maailmakuulsasse Sequoia rahvusparki. Tulekahjud ohustavad ka maailma suurimat puud, mis on 83 meetrit kõrge ja 2500 aastat vana.

Eesti ja Läti püüavad taastada Leedu sammuga vähenenud elektritarneid Venemaalt

17.09.21 MAJANDUS ... Eesti ja Läti otsivad võimalusi, kuidas suurendada varasema mahuni Leedu elektrisüsteemihalduri otsuse järel oluliselt vähenenud elektritarneid Venemaalt.

Saksamaa kolme juhtpartei seisukohad erinevad põhiküsimustes märgatavalt

17.09.21 VÄLISMAA ... Saksamaal toimuvad 26. septembril parlamendivalimised, kus enam ei kandideeri 16 aastat kantsleriametis teeninud kristlik demokraat Angela Merkel ning riik saab igal juhul uue valitsusjuhi. ERR-i usutlusest Saksa kolme suurima toetusega partei – Kristlik-Demokraatliku Liidu (CDU), Sotsiaaldemokraatliku Partei (SPD) ja roheliste – liikmetega Euroopa Parlamendis selgus, et nende erakondade seisukohad erinevad mitmes põhiküsimuses märgatavalt.

Orban süüdistas EL-i LGBTQ tüli tõttu koroonaabiraha blokeerimises

17.09.21 VÄLISMAA ... Ungari peaminister Viktor Orban süüdistas reedel Euroopa Komisjoni, et see ei kiida LGBTQ õiguste üle tekkinud tüli tõttu heaks Ungari taastekava, mille alusel antakse toetust koroonapandeemiast toibumiseks.

Tai tahab viisaskeemiga riiki elama meelitada miljon rikast välismaalast

17.09.21 VÄLISMAA ... Tai võimud tahavad riiki elama meelitada miljon jõukat välismaalast. Valitsus plaanib pakkuda 10-aastast viisat kõikidele välismaalastele, kes investeerivad riiki vähemalt 250 000-500 000 dollarit.

Itaalia hakkab kõigilt töötajatelt nõudma koroonapassi esitamist

17.09.21 VÄLISMAA ... Itaalia valitsus kiitis neljapäeval ühehäälselt heaks reegli, mille kohaselt kogu riigi tööjõud peab hakkama kasutama koroonapassi. Reegel jõustub 15. oktoobril.

Hiina kritiseeris teravalt uut Austraalia ja USA partnerluslepet

17.09.21 VÄLISMAA ... Hiina süüdistas neljapäeval Austraaliat, Suurbritanniat ja USA-d geopoliitiliste pingete suurendamises. Austraalia peaminister Scott Morrison kinnitas kolmapäeval, et riik tahab ehitada tuumajõul töötavaid allveelaevu uues partnerlusleppes USA ja Suurbritanniaga.

Baieri liidumaa juht kritiseeris sooneutraalse keele nõuet

17.09.21 VÄLISMAA ... Saksamaa lõunaosas asuva Baieri liidumaa juht Markus Söder kritiseeris ülikoole, mis nõuavad oma töötajatelt ja üliõpilastelt sooneutraalset keelt.

Hiina astronaudid naasid pärast 90 päeva kosmosest Maale

17.09.21 VÄLISMAA ... Hiina astronaudid naasid reedel Maale pärast 90 päeva kestnud missiooni kosmosejaamas, mis on Hiina jaoks rekord.

Sotsiaalmeedias levib valeinfo, et Fauci naine on USA ravimiameti juht

17.09.21 VÄLISMAA ... Facebookis ja TikTokis levib valeinfo, et nakkushaiguste juhteksperdi Anthony Fauci naine on USA ravimiameti (FDA) juht. Fauci naine Christine Grady on hoopis USA riikliku terviseinstituudi (NIH) bioeetika osakonna juht. Grady pole seotud koroonavaktsiinide heakskiitmisega.

Meedia: WHO peatas Venemaa koroonavaktsiinile müügiloa andmise protsessi

17.09.21 VÄLISMAA ... Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) on peatanud Venemaa koroonavaktsiini Sputnik V müügiloa andmise protsessi, teatasid neljapäeval teiste seas meediakanalid Radio Free Europe/Radio Liberty, Euronews ja Ilta-Sanomat.

Prantsuse saatkond Washingtonis tühistas piduliku ürituse

17.09.21 VÄLISMAA ... Prantsusmaa saatkond Washingtonis tühistas reedeks kavandatud piduliku ürituse pärast uut liitu USA, Suurbritannia ja Austraalia vahel, mis jättis prantslased ilma suurest allveelaevatehingust.

Hollandi välisminister lahkus Afganistani kriisiga seoses ametist

16.09.21 VÄLISMAA ... Hollandi välisminister Sigrid Kaag lahkus neljapäeval ametist, kui seadusandjad mõistsid hukka tema tegutsemise Afganistani evakueerimiskriisis.

Austraalia tahab ehitada tuumaallveelaevu koos USA ja Suurbritanniaga

16.09.21 VÄLISMAA ... Austraalia peaminister Scott Morrison kinnitas kolmapäeval, et riik tahab ehitada tuumajõul töötavaid allveelaevu uues partnerlusleppes USA ja Suurbritanniaga. Sellega jätab Austraalia sinnapaika Prantsusmaaga sõlmitud mahukad lepped.

Moskvas vahistati Navalnõi vabastamist nõudnud aktivistid

16.09.21 VÄLISMAA ... Neli Kalugast pärit aktivisti rullisid Moskvas Punasel väljakul lahti plakati, millel nõudsid vabadust vangis istuvale opositsioonipoliitikule Aleksei Navalnõile ning nõudsid, et president Vladimir Putin pandaks vangi.

Riigijuhid lubavad Tadžikistani aidata, kui Afganistani piiril olukord teravneb

16.09.21 VÄLISMAA ... Tadžikistani pealinnas Dušanbes algas Kollektiivse Julgeoleku Lepingu Organisatsiooni riigijuhtide kohtumine, mille peateema on Afganistanist lähtuda võiv oht ning lõunapiiri kaitse tõhustamine.

IMF: Afganistanis on terendamas humanitaarkriis

16.09.21 VÄLISMAA ... Rahvusvaheline Valuutafond (IMF) on mures Afganistanis terendava kehva majandusolukorra ning humanitaarkriisi pärast.

Usbekistani presidendi sugulane sai riigifondist 161 miljonit dollarit

16.09.21 VÄLISMAA ... Raadio Vaba Euroopa veebilehe Rferl uuringu kohaselt sai Usbekistani presidendi Šavkat Mirzijojevi sugulasele kuuluv ettevõte riiklikust investeerimisfondist 161 miljonit dollarit.

Taani piirab eluaegsetel vangidel uute romantiliste suhete loomist

16.09.21 VÄLISMAA ... Taani valitsus tutvustas seaduseelnõu, mis piirab eluaegsetel vangidel uute romantiliste suhete loomist.

Putini sõnul on mitmekümnel tema siseringi inimesel COVID-19

16.09.21 VÄLISMAA ... Venemaa president Vladimir Putin ütles neljapäeval, et enne eneseisolatsiooni minekut andsid kümned tema lähikondlased positiivse koroonaproovi.

Prantsusmaal jäi ajutiselt tööta 3000 vaktsineerimata tervishoiutöötajat

16.09.21 VÄLISMAA ... Prantsusmaal peatati kolmapäeval umbes 3000 tervishoiutöötaja tööleping, kuna nad ei lasknud end Covid-19 vastu vaktsineerida. Lepingu peatumise ajal ei saa nad ka palka.

Tähtsad vabariiklased nõuavad kindral Milley vallandamist

16.09.21 VÄLISMAA ... Tähtsad USA vabariiklaste partei liikmed nõuavad staabiülemate ühendkomitee esimehe Mark Milley vallandamist. Ajakirjanikud Bob Woodward ja Robert Costa kirjutasid raamatus, et Milley oli jaanuari algul mures, et president Donald Trump on väljunud kontrolli alt, ning võttis salaja ühendust Hiinaga.

Harri Tiido: Soome kaitsepoliitika aruandest

16.09.21 ARVAMUS ... Vikerraadio saatesarjas "Harri Tiido taustajutud" on seekord vaatluse all Soome kaitsepoliitika aruanne. Soome välis-, julgeoleku- ja kaitsepoliitika aluseks on rahvusliku liikumisruumi ning valikuvõimaluste säilitamine ja selle hulka kuulub ka võimalus taotleda NATO liikmelisust, märgib Tiido.

EL plaanib vastukäiku Hiina taristuprogrammile

16.09.21 VÄLISMAA ... Euroopa Liit plaanib rahastada vaesemate riikide taristuprojekte, mis oleks vastukaaluks Hiina "uue siiditee" (BRI) projektile. EL tahab maailmas konkureerida Hiina kasvava poliitilise ja majandusliku mõjuvõimuga.

Hiina uus tuumareaktor võib muuta kogu energiatööstust

16.09.21 VÄLISMAA ... Hiina käivitab septembris eksperimentaalse tuumareaktori, mis võib muuta kogu tuumaenergiatööstust.

plekktrumm alustab

vaktsineerimine eestis

Vaata otse

Kuula otse

otsime talente

tuntud majade lood

kool sinu kodus

pood.err.ee

otse uudistemajast

järjejutt

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: