Välismaa

Pentagon laiendab USA Guami ja Austraalia lennuvälju

30.11.21 VÄLISMAA ... Pentagoni ülemaailmne kava näeb ette laiendada Guami ja Austraalia lennuvälju, et Vaikse ookeani regioonis paremini vastu seista Hiina kasvavale mõjuvõimule. USA ei plaani siiski vägede suuremat ümberjaotamist.

Giulia Prior: Eestil on Itaalia edukast Arktika võidujooksust õppida

30.11.21 ARVAMUS ... Olgugi et Itaaliat lahutab Arktikast pikk vahemaa, on riik tänu oma teadustööle ja piirkonda tehtud investeeringutele saavutanud põhjapooluse üle käivas arutelus arvestatava positsiooni. Ka Eesti püüab oma häält Arktika küsimustes kõlavamaks teha ja saab arvesse võtta Itaalia kogemusi, kirjutab Giulia Prior algselt Diplomaatias ilmunud kommentaaris.

Harri Tiido: keskkonnahoiust ja tuumaenergiast

30.11.21 ARVAMUS ... Vikerraadio saatesarjas "Harri Tiido taustajutud" on seekord vaatluse all tuumaenergia. Nii tuuma- kui ka päris rohelise energia pooldajatel on mõlemal argumente nii enda pakutu poolt kui ka konkurentide vastu, märgib Tiido.

Iraani endine tuumajuht tunnistas tuumapommi ehitamise plaani

30.11.21 VÄLISMAA ... Iraani aatomienergiaorganisatsiooni endine juht Fereydoun Abbasi tunnistas, et islamiriik plaanis tuumapommi ehitamist.

Soome Olkiluoto tuumajaama kolmas reaktor sai valmis

30.11.21 VÄLISMAA ... Soome Olkiluoto tuumajaama kolmas reaktor sai lõpuks valmis ja alustab tööd jaanuaris. Täisvõimsusel hakkab jaam tööle juunis.

Pfizer juba kohandab oma vaktsiini omikroni tüvele sobivaks

29.11.21 VÄLISMAA ... USA ravimitootja Pfizeri tegevjuht Albert Bourla ütles esmaspäeval, et ettevõte on juba alustanud tööd oma vaktsiiniversiooni kallal, mis on suunatud spetsiaalselt omikroni tüve vastu. Ka Venemaa teatas, et kohandab oma Sputnik V vaktsiini uuele tüvele vastavaks.

Igor Kopõtin: Putini tegevus meenutab 1930. aastate Hitlerit

29.11.21 VÄLISMAA ... Ajaloolase Igor Kopõtin hinnangul püüab Venemaa Ukraina lähistel konflikti eskaleerides endale välja kaubelda paremaid tingimusi läbirääkimistel läänega. Tema sõnul meenutab Venemaa presidendi Vladimir Putini käitumine 1930. aastate Adolf Hitleri oma.

Liibanonis kahe aasta eest lahvatanud kriis on levinud kõigisse sektoreisse

29.11.21 VÄLISMAA ... Liibanonis põlevad taas rehvid ja püsti on teeblokaadid. Kaks aastat tagasi lahvatanud kriis on levinud kõikidesse valdkondadesse, olgu see siis majandus, poliitika, haridus, turvalisus või tervishoid.

Jüris: Hiinal pole võimalik Leedut karistada

29.11.21 VÄLISMAA ... Välispoliitika instituudi teadur Frank Jüris rääkis "Välisilmas", et kuigi palju on räägitud sellest, et Hiinat ei tohiks ärritada, sest ta karistab, siis ei ole Pekingil kuigivõrd võimalusi Leedu karistamiseks seoses Taiwani esinduse avamisega Vilniuses.

Venemaa hinnangul teravdab pingeid Ukraina piiri ääres lääs

29.11.21 VÄLISMAA ... Venemaa hinnangul on hiljutise pingete teravnemise taga Ukraina ja lääneriigid.

50 Eesti kaitseväelast siirdub Poola piiritõket paigaldama

29.11.21 EESTI ... Eesti kaitseväe kontingent Poolas hakkab paigaldama ja parandama juba paigaldatud piiritõket 40 kilomeetri pikkusel lõigul. Pioneerid, droonimeeskond ja välimeediarühm jõuavad sihtkohta neljapäeval ja jäävad Poola relvajõudude käsutusse aasta lõpuni.

Läti juhid ootavad NATO-lt suuremat esindatust Balti riikides

29.11.21 VÄLISMAA ... NATO võiks veelgi suurendada oma esindatust Balti riikides, ütlesid Läti juhid Riias viibivale NATO peasekretärile Jens Stoltenbergile ja Euroopa Komisjoni presidendile Ursula von der Leyenile.

Saakašvili viidi haiglast kohtuistungile

29.11.21 VÄLISMAA ... Gruusia president Mihheil Saakašvili (president aastail 2004 kuni 2013) viidi esmaspäeval Gori sõjaväehaiglast Thbilisi linnakohtusse, kus teda süüdistatakse võimu kuritarvitamises aegadel, mil ta oli riigipea.

Twitteri tegevjuht Jack Dorsey lahkub ametist

29.11.21 MAJANDUS ... Sotsiaalmeediakanali Twitteri tegevjuht Jack Dorsey teatas, et lahkub ametist.

Merkeli valitsus laitis Kölni puupüsti täis staadioni eest

29.11.21 VÄLISMAA ... Liidukantsler Angela Merkeli pressiesindaja ütles esmaspäeval, et on raske mõista, miks Kölni võimud lubasid nädalavahetusel staadionile jalgpallimatši vaatama 50 000 inimest, kui Saksamaad räsib taaskordne koroonalaine.

Disney tsenseerib Hongkongis "Simpsonite" näitamist

29.11.21 VÄLISMAA ... USA meediahiiglane Disney kustutas Hongkongi turu jaoks oma voogedastuse platvormilt Disney + populaarse telesarja "Simpsonid" osa. Kustutatud osas viidatakse 1989. aasta Tiananmeni väljaku veresaunale.

FT: Peking piirab üha rohkem Taiwani firmade äritegevust

29.11.21 VÄLISMAA ... Hiina kompartei piirab üha rohkem Taiwani firmade äritegevust. Peking proovib õõnestada Taiwani iseseisvust toetavaid liikumisi.

Rootsi parlament kinnitas Anderssoni uuesti peaministriks

29.11.21 VÄLISMAA ... Rootsi parlament kinnitas esmaspäeval riigi peaministriks sotsiaaldemokraat Magdalena Anderssoni.

WSJ: Talibani pealetungi toetas salajane islamistide võrgustik

29.11.21 VÄLISMAA ... Islamiorganisatsioon Taliban võitlejad olid aastaid salajasel missioonil, kus nad töötasid endise Afganistani valitsuse institutsioonides. Salajane islamistide võrgustik toetas Talibani pealetungi, mille käigus vallutati kiiresti kogu Afganistan.

Anton Aleksejev: Venemaa piirangutevastaste viha saab uue märklaua

29.11.21 ARVAMUS ... Siiani oli Venemaal vastutus piirangute kehtestamise eest kuberneride õlul, aga nüüd otsustas keskvalitsus piirangud ise kehtestada. Enamik kodanikest ei näe aga otsest sidet piirangute, vaktsineerimise ning nakatumisstatistika vahel ja nende viha saab uue märklaua, leiab Anton Aleksejev Vikerraadio päevakommentaaris.

EL hakkas investeerima idufirmadesse

29.11.21 VÄLISMAA ... Euroopa Liit (EL) hakkas investeerima idufirmadesse, et toetada Euroopa tehnoloogiasektori arengut.

Kell 14.05 "Välistund": miks ei õnnestu migrante tagasi saata?

29.11.21 VÄLISMAA ... Suur osa neist Valgevene kaudu tulnud migrantidest, kelle dokumendid on praeguseks läbi vaadatud, on osutunud inimesteks, kellel pole varjupaiga palumiseks alust. Osasid neist, näiteks iraaklasi, aga ei õnnestu tagasi kodumaale saata vaatamata sellele, et neil puudub Euroopas viibimiseks seaduslik alus. Milles probleem, uurib tänane Vikerraadio "Välistund".

Blinken sõidab Riiga NATO välisministrite kohtumisele

29.11.21 VÄLISMAA ... USA välisminister Antony Blinken sõidab sel nädalal visiidile Riiga, kus toimub NATO välisministrite kohtumine.

Raamat: Hiina suurfirma kinkis Hunter Bidenile kalli teemandi

29.11.21 VÄLISMAA ... Ajalehe New York Post kolumnist Miranda Devine kirjeldab oma uues raamatus "Laptop from Hell" Hunter Bideni äritehinguid Hiina energiafirmaga CEFC. Väidetavalt kinkis Hiina firma Hunter Bidenile 80 000 dollarit väärt teemandi ja pakkus veel kümneid miljoneid dollareid.

Milling: Eesti peaks Taiwani tunnustamiseni liikuma sammhaaval

29.11.21 VÄLISMAA ... Taiwanis visiidil viibiv riigikogu Eesti-Taiwani sõprusrühma liige Madis Milling (RE) ütles, et Eesti peaks Taiwani tunnustamiseni liikuma sammhaaval ja kaaludes erinevate otsuste plusse ja miinuseid.

Iisraeli välisminister sõitis Iraani tuumakõneluste eel Euroopasse

29.11.21 VÄLISMAA ... Iisraeli välisminister Yair Lapid sõitis pühapäeval Euroopasse, et pidada Briti ja Prantsuse liidritega kõnelusi enne, kui Viinis taasalustatakse kõnelusi 2015. aasta Iraani tuumaleppe elustamise üle.

Berliin kutsus USA-d üles vältima sanktsioone Nord Stream 2 vastu

29.11.21 VÄLISMAA ... Veebilehe Axios hangitud dokumendi kohaselt kutsus Saksamaa üles USA kongressi saadikuid, et nad ei kehtestaks Nord Stream 2 torujuhtme projekti vastu sanktsioone. Sakslased väitsid, et võimalikud sanktsioonid vähendavad USA usaldusväärsust ja kahjustavad transatlantilist suhtlust.

Iisraeli ekspert: vaktsineeritud ei jää omikroni tõttu tõsiselt haigeks

29.11.21 VÄLISMAA ... Iisraeli koroonaeksperdi Dror Mevorachi sõnul pole omikronvariandiga nakatunud vaktsineeritud patsientide hulgas tõsiseid Covid-19 juhtumeid. Ekspertide sõnul kulub kaks nädalat, enne kui on olemas usaldusväärsed andmed uue tüve suhtes.

LAV-i president kutsus reisikeelde kiiresti tühistama

29.11.21 VÄLISMAA ... Lõuna-Aafrika Vabariigi president Cyril Ramaphosa kutsus pühapäeval riike kiiresti tühistama reisikeelud, mis on seotud koroonaviiruse uue omikronvariandi avastamisega.

Taliban palus EL-ilt abi Afganistani lennujaamade töös hoidmiseks

29.11.21 VÄLISMAA ... Islamiliikumine Taliban palus nädalavahetusel Euroopa Liidu ametnikega kõnelusi pidades abi Afganistani lennujaamade töös hoidmiseks, teatas Brüssel pühapäeva õhtul.

Frontex saadab detsembrist La Manche'i kohale lennuki patrullima

28.11.21 VÄLISMAA ... Euroopa Liidu piirivalveamet Frontex saadab alates 1. detsembrist lennuki appi võitlema migrantide smugeldamisega La Manche'i väinas, teatas Prantsusmaa.

Šveitslased toetasid referendumil koroonapasside kasutuselevõttu

28.11.21 VÄLISMAA ... Šveitsi valijad otsustasid pühapäeval peetud referendumil kindlalt toetada koroonapasside kasutamist võimaldavat seadust, ilmnes lävepakuküsitlusest.

EL ja NATO lubasid Leedus koostööd hübriidohtude vastu

28.11.21 VÄLISMAA ... Euroopa Liidu ja NATO juhid lubasid pühapäeval hoogustada koostööd hübriidohtude vastu. Kõnelustel Leedus olid kesksel kohal Valgevene rändekriis ja Vene vägede koondumine Ukraina piiri lähedal.

Holland leidis LAV-ist saabunud reisijatelt vähemalt 13 omikroni tüve juhtu

28.11.21 VÄLISMAA ... Hollandi tervishoiujuhid teatasid pühapäeval vähemalt kolmeteistkümnest uue omikroni tüve juhtumist 61 reisija seas, kes laupäeval Lõuna-Aafrika Vabariigist naastes positiivse koroonaproovi andsid ja karantiini paigutati.

Tšehhi president nimetas uueks peaministriks Petr Fiala

28.11.21 VÄLISMAA ... Tšehhi president nimetas pühapäeval riigi uueks peaministriks Petr Fiala, teatas presidendiameti juht.

USA piirab sisenemist Lõuna-Aafrika riikidest ja uurib uue koroonatüve ohtlikkust

28.11.21 VÄLISMAA ... Esmaspäevast alates ei saa kaheksa Aafrika riigi kodanikud USA-sse reisida, sest ameeriklased üritavad takistada koroonaviiruse uue Omikron-tüve levikut ning lähiajal võidakse reisipiiranguid veelgi karmistada. Samal ajal üritavad teadlased uue tüve kohta rohkem teada saada.

Iisrael keelab enamikul välisturistidel riiki sisenemise

28.11.21 VÄLISMAA ... Iisrael keelab seoses koroonaviiruse uue tüve levikuga enamikul välisturistidel riiki sisenemise, vahendas laupäeval väljaanne Haaretz.

USA väljendas muret seoses protestide mahasurumisega Iraanis

28.11.21 VÄLISMAA ... USA väljendas laupäeval sügavat muret seoses protestide mahasurumisega Iraani linnas Isfahanis, kus vahistati kümneid inimesi.

Jaapan võib lisada riigi kaitsmise meetmete hulka vaenlase baaside ründamise

27.11.21 VÄLISMAA ... Jaapani peaminister Fumio Kishida teatas riigi omakaitsejõudude ees esinedes, et Jaapani kaitsmise meetmete hulka võib hakata kuuluma ka vaenlase baaside ründamine.

Suurbritannia, Saksamaa, Itaalia on teatanud koroona uue tüve juhtumitest

27.11.21 VÄLISMAA ... Suurbritannias, Saksamaal ja Itaalias on tuvastatud esimesed koroonaviiruse omikroni tüve juhtumid.

Tšehhi keelas koroona tõttu jõuluturgude korraldamise

27.11.21 VÄLISMAA ... Tšehhis jõustusid reede õhtul uued koroonapiirangud, millega keelatakse ära jõuluturud ning lühendatakse söögikohtade lahtiolekuaega.

Suurbritannia karmistab kõigi riiki saabujate koroonareegleid

27.11.21 VÄLISMAA ... Suurbritannia nõuab kõikidelt riiki saabuvatelt reisijatelt isolatsiooni jäämist, kuni nad saavad ette näidata negatiivse PCR testi COVID-19 suhtes, ütles laupäeval peaminister Boris Johnson.

Suurbritannias on tormi tõttu hukkunud vähemalt kaks inimest

27.11.21 VÄLISMAA ... Suurbritanniat räsinud tormis Arwen on surma saanud vähemalt kaks inimest. Tuuleiilide kiirus on ulatunud 44 meetrini sekundis.

Karis: inimõiguste ränk rikkumine Valgevenes saab üha vähem tähelepanu

27.11.21 VÄLISMAA ... Valgevenes toimuv inimõiguste ränk rikkumine saab aina vähem tähelepanu, tõdes president Alar Karis Valgevene poliitvangide toetamise päeva puhul.

Holland avastas LAV-ist tulnud lennureisidelt 61 koroonapositiivset

27.11.21 VÄLISMAA ... Hollandi tervishoiujuhid teatasid, et kahel Lõuna-Aafrika Vabariigist (LAV) Johannesburgist saabunud lennul andis 61 inimest positiivse koroonaproovi.

Aimar Ventsel: Venemaa, Ida-Euroopa ja koroona

27.11.21 ARVAMUS ... Vähesed teavad meil, et nüüdsest on Venemaal koroona- ja vaktsiiniteemaliste valeuudiste levitamine kriminaalkorras karistatav. Võitlust peab järelevalveamet Roszdravnadzor, mis on kõige muu kõrval oma töötajatele teinud ülesandeks uurida sotsiaalmeedias levitatavaid valeuudiseid, kirjutab Aimar Ventsel.

Holland karmistab pühapäevast koroonapiiranguid

27.11.21 VÄLISMAA ... Holland karmistab pühapäevast oma osalist koroonaviiruse lukustust, sulgedes varakult baarid, restoranid ja poed.

Alijev ja Pašinjan nõustusid Putini vahendusel pingeid leevendama

27.11.21 VÄLISMAA ... Mullu Mägi-Karabahhis verise sõja maha pidanud Armeenia ja Aserbaidžaan leppisid reedel kokku Vene presidendi Vladimir Putini vahendusel kokku pingete leevendamises.

ERR USA-s: analüütikud vaidlevad Bideni sotsiaalplaani kasu üle

26.11.21 VÄLISMAA ... USA majandusanalüütikud vaidlevad president Joe Bideni sotsiaalplaani kasulikkuse üle. Ühed ütlevad, et valitsuse investeeringud tõukavad tagant pikaajalist majanduskasvu, teiste arvates loobitakse raha lihtsalt tuulde, sest plaaniga ei suudeta lahendada riiklike programmide põhiprobleeme.

Poola migrandikriis on algatanud ka Soomes idapiiri kindlustamise arutelu

26.11.21 VÄLISMAA ... Valgevene tegevus oma läänenaabrite piiril on käivitanud ka Soomes arutelu idapiiri kindlustamise üle. Soome ja Venemaa vaheline piir on umbes 1300 kilomeetrit pikk, ainuke füüsiline tõke on seal praegu koduloomade ohjamiseks mõeldud ühekordne traat.

err.ee otseülekanded

uus hooaeg

vaktsineerimine eestis

Vaata otse

Kuula otse

anna oma hääl

pood.err.ee

otse uudistemajast

järjejutt

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: