Välismaa

Kohtunik: Trump pani varade ülehindamisel toime pettuse

27.09.23 VÄLISMAA ... New Yorgi kohtunik leidis teisipäeval, et Donald Trump ja tema perefirma panid toime pettuse, kuna endine president andis oma kinnisvaraimpeeriumi kohta eksitavaid andmeid ja suurendas selle käigus oma varade väärtust.

Ukrainlasest Waffen-SS-i veterani kiitnud Kanada spiiker astus tagasi

27.09.23 VÄLISMAA ... Kanada parlamendi spiiker astus teisipäeval tagasi seoses mõne päeva eest aset leidnud vahejuhtumiga, kui ta tõstis Ukraina liidri visiidi ajal püstijalu aplodeerides esile Ukraina veterani, kes teise maailmasõja ajal võitles natside poolel.

Holland annab esimesed hävitajad F-16 Ukrainale üle 2024. aastal

27.09.23 VÄLISMAA ... Holland plaanib esimese partii lubatud F-16 hävitajaid Ukrainale üle anda 2024. aastal, ütles kolmapäeval riigi kaitseminister Kajsa Ollongren uudistekanalile MSNBC.

Sõja 580. päev: Allikad: Ukraina hävitas HIMARS-i abil Vene polgu staabi

26.09.23 VÄLISMAA ... Venemaa poolt okupeeritud Krimmis oli esmaspäeva hilisõhtul kuulda plahvatusi. Venemaa kaitseministeerium väitis, et õhutõrje tegutses ka Ukrainaga piirnevas Belgorodi oblastis.

Mägi-Karabahhi kütusehoidlas hukkunute arv on tõusnud üle 120

26.09.23 VÄLISMAA ... Mägi-Karabahhi kütusehoidla plahvatuses on kinnitust leidnud enam kui 120 inimese hukkumine, vahendasid New York Times ja Sky News teisipäeval Armeenia tervishoiuministeeriumi teadet.

Pistorius ERR-ile: Saksamaa ei saa võtta Ukraina võitu oma kaitsestrateegia aluseks

26.09.23 VÄLISMAA ... Kuigi Berliini hinnangul peab Ukraina sõja võitma, ei saa seda võtta Saksamaa riikliku kaitsestrateegia aluseks, ütles Tallinnas viibinud Saksamaa kaitseminister Boris Pistorius ERR-ile.

Karmo Tüür: Moskva nõrgenemise tõttu võib käivituda terve ahel sündmusi

26.09.23 VÄLISMAA ... Kui Venemaa suudaks, oleks ta kindlasti tahtnud viimases Mägi-Karabahhi konfliktis Armeeniat toetades sekkuda, ütles politoloog Karmo Tüür. Tema sõnul võib aga Moskva nõrgenemise tulemusena nüüd käivituda pikk ahel erinevaid sündmusi.

Mägi-Karabahhist Armeeniasse on saabunud üle 13 000 põgeniku

26.09.23 VÄLISMAA ... Põgenikevool Mägi-Karabahhist Armeeniasse jätkub, pühapäevast alates on Armeeniasse saabunud juba üle 13 000 põgeniku. Armeenlaste omavalitsus Mägi-Karabahhis hoiatab, et Aserbaidžaan võib piirkonnas läbi viia etnilise puhastuse.

EL kutsub Big Techi valimiste eel Venemaa valeinfole vastu seisma

26.09.23 VÄLISMAA ... Euroopa Komisjoni asepresident Vera Jourova kutsus teisipäeval suuri sotsiaalmeediaplatvorme haldavaid ettevõtteid (Big Tech) tegelema sellega, et mitte lasta lähenevate valimiste eel Venemaal valimistulemusi oma valeinfoga mõjutada.

Gruusia president: Mägi-Karabahhi sündmused muudavad Kaukaasia tulevikku

26.09.23 VÄLISMAA ... Esmaspäeval Eestit külastanud Gruusia president Salome Zurabišvili ütles ERR-ile, et Mägi-Karabahhi ümber viimasel nädalal toimunu muudab kogu Kaukaasia tulevikku.

Hodges ERR-ile: astmeline relvade andmine Ukrainale on olnud viga

25.09.23 VÄLISMAA ... USA erukindral Ben Hodges ütles "Välisilmale" antud intervjuus, et Ukrainale relvaabi andmine astmeliselt on olnud viga ning üksnes pikendanud sõda. Tema sõnul on siiski initsiatiiv sõjas praegu Ukraina vägede käes ning ta ei usu, et Vene väed peavad vastu järgmise aasta novembrini, mil toimuvad USA presidendivalimised.

Harri Tiido: litviiniküsimus Leedu ja Valgevene suhetes

26.09.23 ARVAMUS ... Vikerraadio saatesarjas "Harri Tiido taustajutud" on seekord vaatluse all litviiniküsimus ehk litvinism. Kui litvinism väga lühidalt kokku võtta, siis tähendab see, et valgevenelased on litviinid ja Valgevene on Leedu, märgib Tiido.

Taiwan ehitab Hiina ohu tõttu kaheksa allveelaeva

26.09.23 VÄLISMAA ... Iseseisev saareriik Taiwan ehitab Hiina mereväe kasvava ohu tõttu kaheksa allveelaeva.

Kolmapäevasel debatil osaleb seitse vabariiklaste presidendikandidaati

26.09.23 VÄLISMAA ... Kolmapäeval toimub USA-s California osariigis teine vabariiklaste presidendidebatt ning seal osaleb seitse kandidaati.

USA laenab Poolale sõjaväe moderniseerimiseks kaks miljardit dollarit

26.09.23 VÄLISMAA ... USA laenab Poolale kaks miljardit dollarit, et Varssavi saaks moderniseerida oma sõjaväge.

Tööjõupuudus ja kõrged elektrihinnad segavad Inteli Saksa tehase rajamist

26.09.23 VÄLISMAA ... USA tehnoloogiafirma Intel tahab rajada Saksamaale suure kiibitehase, kuid tehase ehitamist segavad nii kõrged elektrihinnad kui ka tööjõupuudus.

Läti ei plaani lähiajal makse tõsta

26.09.23 VÄLISMAA ... Läti rahandusminister Arvils Ašeradens kinnitas, et järgmisel aastal riik olulisi maksumuudatusi ei tee, kuna praegune majanduslik olukord ei võimalda seda teha.

Lagarde: inflatsioon jääb kõrgeks veel pikema aja vältel

26.09.23 MAJANDUS ... Euroopa Keskpanga president Christine Lagarde kinnitas esmaspäeval Euroopa Parlamendi ees taas üle, et intressimäärad jäävad kõrgeks nii kaua kui vaja. Tema sõnul jääb inflatsioon kõrgeks veel pikema aja vältel.

Menendez eitas süüd ja lubas jääda USA senatisse

26.09.23 VÄLISMAA ... Korruptsioonisüüdistuse saanud demokraadist senaator Bob Menendez ütles, et ei lahku USA ülemkojast. Menendez andis ka omapoolse selgituse, miks võimud leidsid tema kodust 480 000 dollarit sularaha.

Soome välisminister: peame valmistuma selleks, et Venemaa muutub veel hullemaks

25.09.23 VÄLISMAA ... Soome väliminister Elina Valtonen ütles intervjuus ajalehele The Washington Post, et Venemaa agressioon Ukrainas ei ole ainult president Vladimir Putini sõda ning hoiatas, et Putini lahkumisega ei pruugi Venemaa muutuda lääne jaoks vastuvõetavamaks, vaid isegi veel ohtlikumaks.

Endine suursaadik: Bakuu teeb kõik, et rahuvalvajad Mägi-Karabahhi ei jääks

25.09.23 VÄLISMAA ... Vene rahuvalvajate mandaat Mägi-Karabahhis lõpeb 2025. aastal ja Aserbaidžaan püüab seal kõik konfliktid lahendada selleks, et rahuvalvajad ei peaks sinna piirkonda edasi jääma, ütles Aserbaidžaani endine suursaadik Eestis Tofik Zulfugarov.

Kannik: on suur ime, et Venemaa pole saavutanud sõjas õhus totaalset ülekaalu

25.09.23 VÄLISMAA ... Kuigi Venemaa õhuvägi on kordades suurem kui Ukraina oma, on suur ime, et ta pole saavutanud sõjas õhus täielikku ülekaalu, ütles Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse direktor Indrek Kannik "Välisilmas".

ERR Washingtonis: USA tahab maailmas juhtrolli, kuid riigis on selles eriarvamused

25.09.23 VÄLISMAA ... USA valitsus soovib olla maailma murede lahendamisel juhtrollis, kuid poliitikute seas on riigi eesmärkides eriarvamused.

Armeenlased põgenevad Mägi-Karabahhist

25.09.23 VÄLISMAA ... Tuhanded armeenlased on asunud Mägi-Karabahhist lahkuma pärast seda, kui Aserbaidžaani relvajõud separatistlikku piirkonda eelmisel nädalal ründasid ja selle alistuma sundisid. Esmaspäeval lahkuvatest inimestest ummistatud kütusehoidlas toimunud plahvatuses võib esialgsete teadete kohaselt olla palju ohvreid.

USA eriüksus võttis Süürias kinni Islamiriigi ühe juhtliikme

25.09.23 VÄLISMAA ... USA relvajõudude sõjaväelased võtsid Süürias tehtud helikopterirünnaku käigus kinni Islamiriigi (ISIS) ühe kõrge tegelase.

Saksamaa loobub plaanist kehtestada kliima suhtes nõudlikumad ehitusnormid

25.09.23 MAJANDUS ... Saksamaa valitsus leppis esmaspäeval kokku 14-punktilise meetmete paketi, et toetada raskustes olevat ehitussektorit ja elamumajandust. Muudatuste hulgas on ka algselt kavandatust leebemad keskkonnanõuded.

Sõja 579. päev: Ukraina teatas Vene admirali hukkumisest Sevastopolis

25.09.23 VÄLISMAA ... Ukraina relvajõudude esmaspäeval avaldatud andmete kohaselt sai reedel surma ligi sada Vene sõjaväelast, kui Sevastopolis asuvat Vene Musta mere laevastiku staapi ja üht dessantlaeva tabasid Ukraina raketid, kusjuures hukkus ka laevastiku ülem. Vene sissetungijad ründasid pühapäeva õhtul juhitavate lennukipommidega Hersoni ja Antonivkat.

NASA asub uurima asteroidilt toodud materjali

25.09.23 UNIVERSUM ... USA kosmoseagentuuri NASA teadlased asuvad uurima kosmosesondilt pärit kapsliga maale jõudnud pinnaseproove, mis on võetud Bennu-nimeliselt asteroidilt.

EL-i ministrid leevendasid sõidukite heitkogustele kehtestatavaid norme

25.09.23 MAJANDUS ... Euroopa Liidu liikmesriikide ministrid leppisid esmaspäeval kokku nõrgemates uutele sõidukitele seatavates heitkoguste normides kui Euroopa Komisjon oli oma esialgses ettepanekus soovinud. Uute normide jõustumiseks tuleb need kooskõlastada veel ka Euroopa Parlamendiga.

Saks: Ukraina on murdnud Krimmi ründamise tabu

25.09.23 EESTI ... Ukraina vabastab lõunarindel läbi raskuste uusi väikseid maa-alasid, teeb droonirünnakuid Venemaa poolt okupeeritud Krimmi ja Venemaa sisealadele, keskendudes eelkõige logistikaahelate lõhkumisele. Rünnakutega Krimmile on Ukraina näidanud, et see Venemaa poolt kontrollimatuid tagajärgi ei too, ütles julgeolekuekspert Rainer Saks Vikerraadio saates "Uudis +".

Lego loobus kasutatud plastpudelitest valmistatud klotside tootmisest

25.09.23 VÄLISMAA ... Maailma suurim mänguasjatootja Lego teatas, et loobub kokkukogutud plasttaarast tehtud klotside valmistamisest ja jätkab naftast saadavast akrüülnitriil-butadieen-stüreenist (ABS) klotside tootmist. Lego teatas, et plastpudelitest valmistatud klotsidel on lõpuks veel suurem süsiniku jalajälg.

Kulukas rohepoliitika kaotab läänes hoogu

25.09.23 VÄLISMAA ... Lääneriikide juhid muretsevad üha rohkem, et praegused kliimapoliitilised algatused ohustavad majanduslikku stabiilsust. Kulukas rohepoliitika jääb tihti tarbijate katta ning valitsused kaaluvad nüüd kliimapoliitika lõdvendamist.

Uuring: Trumpi edumaa Bideni ees on 10-protsendiline

25.09.23 VÄLISMAA ... Telekanali ABC News ja ajalehe Washington Post värskest uuringust selgub, et endise presidendi Donald Trumpi edumaa president Joe Bideni ees on 10 protsendipunkti. Trump on praegu kõige populaarsem vabariiklaste presidendikandidaat, Biden osaleb samuti 2024. aasta presidendivalimistel.

Prantsusmaa viib Nigerist väed välja

25.09.23 VÄLISMAA ... Prantsusmaa viib väed Nigerist välja ja kutsub tagasi oma suursaadiku, teatas pühapäeva õhtul Prantsusmaa president Emmanuel Macron. Nigeris toimus 26. juulil sõjaline riigipööre.

Demokraadid nõuavad korruptsioonisüüdistuse saanud senaatori tagasiastumist

25.09.23 VÄLISMAA ... Ajaleht The Wall Street Journal kirjutab, et demokraatliku partei ridades nõutakse üha rohkem, et senaator Bob Menendez astuks ametist tagasi. Demokraadist senaator Menendez sai eelmisel reedel korruptsioonisüüdistuse.

Kosovos sai läbi relvastatud vastasseis kloostris

25.09.23 VÄLISMAA ... Relvastatud meeste ja Kosovo võimude vaheline vastasseis Serbia piiri lähedal asuvas kloostris lõppes pühapäeva õhtul, teatas Kosovo siseminister Xhelal Svecla.

Sõja 578. päev: Vene rünnakud Ukraina küladele kirdes tõid kaasa ohvreid

24.09.23 VÄLISMAA ... Samal ajal kui Ukraina väed on lõuna- ehk Zaporižzja rindel läbi murdnud Vene vägede kaitseliinist Verboves, jätkab Venemaa kirdes Ukraina külade pommitamist. Kesk-Euroopas köeb Ukraina teravilja turulesaabumise tõttu viljatüli.

Asteroidilt võetud proovid võivad anda vastuse, kuidas elu Maal tekkis

24.09.23 VÄLISMAA ... Pärast seitsme aasta pikkust missiooni jõudis Maale Bennu-nimeliselt asteroidilt võetud tolm ja kivikillud. NASA kosmoselaev Osiris-Rex saatis Maast möödudes alla kapsli, kus peaks sees olema 250 grammi materjali.

Raik: pinged Poolaga näitavad sisepoliitika mõju Ukraina toetusele

24.09.23 VÄLISMAA ... Rahvusvaheliste suhete ekspert Kristi Raik ütles "Ukraina stuudios", et Poola ja Ukraina vahel lahvatanud pinged tuletavad meelde, kuidas lääneriikide sisepoliitika võib mõjutada toetust Ukrainale.

Kosovos jätkub politseiniku tapmise järel lahing

24.09.23 VÄLISMAA ... Kosovos tapeti varahommikul üks ja haavati teist politseinikku, kui nende patrull oli lähenemas Serbia piiri lähedal blokeeritud teele. Kosovo peaministri Albin Kurti sõnul jätkub pühapäeval riigi põhjaosas lahing relvastatud meeste ja julgeolekujõudude vahel.

Erdoğan kohtub esmaspäeval Aserbaidžaani presidendiga

24.09.23 VÄLISMAA ... Türgi president Recep Tayyip Erdoğan kohtub esmaspäeval Aserbaidžaanile kuuluvas Nahhitševani eksklaavis oma kolleegi Ilham Alijeviga, teatas Türgi meedia.

Putini kriitik Kara-Murza viidi Siberi vanglasse

24.09.23 VÄLISMAA ... Riigireetmise ja Venemaa Ukraina-vastase agressiooni hukkamõistmise eest 25-aastase vanglakaristuse saanud Vene opositsioonipoliitik Vladimir Kara-Murza saabus karistust kandma Siberi range režiimiga vanglasse, ütles pühapäeval tema advokaat.

Kell 18.45 "Ukraina stuudios" Neeme Väli ja Kristi Raik

24.09.23 VÄLISMAA ... Ukrainas käiva sõjaga seotud arenguid selgitavad sel pühapäeval "Ukraina stuudios" kindralmajor reservis Neeme Väli ja rahvusvaheliste suhete ekspert Kristi Raik.

Ukraina murdis Verboves Vene vägede kaitseliinist läbi

23.09.23 VÄLISMAA ... Ukraina väed murdsid lõuna- ehk Zaporižzja rindel läbi Vene vägede kaitseliinist Verboves. Ukraina luure peadirektoraadi juht Kirill Budanov ütles, et Ukraina rünnaku tagajärjel Venemaa Musta mere laevastiku staabile Sevastopolis hukkus vähemalt üheksa inimest, vigastada sai 16 inimest, nende seas kindralid.

Lavrov: ei Ukraina rahuplaan ega Musta mere viljalepe pole realistlikud

23.09.23 VÄLISMAA ... Ei Ukraina väljapakutud rahuplaan ega ÜRO esitatud Musta mere viljalepe pole realistlikud, ütles Venemaa välisminister Sergei Lavrov.

Aserbaidžaan desarmeerib Karabahhi vägesid koos Vene rahuvalvajatega

23.09.23 VÄLISMAA ... Aserbaidžaani sõdurid teevad Mägi-Karabahhi armeenia separatistide desarmeerimisel koostööd Vene rahuvalvajatega, ütles laupäeval Aserbaidžaani armee kõneisik.

Norrakad vahistasid Venemaale naasta proovinud endise Wagneri komandöri

23.09.23 VÄLISMAA ... Norra politsei pidas kinni endise Wagneri palgaarmee komandöri Andrei Medvedevi ning teda kahtlustatakse ebaseaduslikus piiriületuskatses Venemaale. Rindelt pagenud Medvedev palus sel aastal Norralt asüüli.

Suri Itaalia endine president Giorgio Napolitano

23.09.23 VÄLISMAA ... Itaalia endine president Giorgio Napolitano suri Roomas 98-aastaselt.

Rootsis sai ulatuslikus teevaringus mitu inimest kannatada

23.09.23 VÄLISMAA ... Rootsis sai ulatuslikus teevaringus kannatada mitu inimest, neist kolm vajas haiglaravi, teatas laupäeval päästeteenistus.

ISW: Venemaal ei õnnestunud Poolat ja Ukrainat tülli ajada

23.09.23 VÄLISMAA ... Venemaa jõupingutused Ukraina ja tema Kesk-Euroopa partnerite lahkhelide süvendamiseks näivad olevat ebaõnnestunud, vahendas portaal Unian laupäeval USA mõttekoja Sõjauuringute Instituut (ISW) analüütikuid.
ERR.EE OTSEÜLEKANDED

uus arutelusaade

Vaata otse

Kuula otse

spordisajand

otse uudistemajast

järjejutt

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: