Välismaa

Valge Maja eitab, et pakkus Putinile rahu nimel Ukraina territooriumi

03.02.23 VÄLISMAA ... USA valitsus eitab väiteid nagu CIA peadirektor William Burns oleks jaanuari keskel pakkunud Putinile rahu nimel Ukraina territooriumi. Šveitsi väljaanne Neue Zürcher Zeitung teatas Saksa välispoliitilistele allikatele tuginedes, et Burns külastas jaanuaris salaja nii Kiievit kui ka Moskvat ning uuris ega kaks riiki poleks valmis rahuks, mille käigus Ukraina loovutab viiendiku enda territooriumist. Väidetavalt keeldusid ettepanekust mõlemad riigid. Seejärel otsustas USA saata Ukrainale tanke.

Hiina luureõhupall püüdis jälgida USA tuumarajatisi Montanas

03.02.23 VÄLISMAA ... USA-s Montana osariigi kohalt leiti Hiina luureõhupall. Tõenäoliselt jälgisid hiinlased sellega osariigis asuvaid USA tuumarelvade rajatisi. Montana osariigis asub 150 Minuteman III mandritevahelist ballistilist raketti. Hiina välisministeerium lubas reedel USA väiteid uurida.

Allikad: Venemaa on sõjas kaotanud ligi 200 000 sõdurit

03.02.23 VÄLISMAA ... Mitmed allikad kinnitasid The New York Timesile, et Venemaa on sõjas Ukraina vastu kaotanud ligi 200 000 sõdurit. Sõjaliste kaotuste hulka arvestatakse nii hukkunud kui ka viga saanud. Allikate sõnul ei hooli Venemaa oma kaotustest ning seni kaotatud sõdurid ei muuda Vene avalikku arvamust. Eriti suuri kaotusi on Venemaa kandnud Bahmuti linna ümbruses, kuid ka Ukraina kaotab seal sadu sõdureid iga päev.

Kiievis toimub Ukraina ja Euroopa Liidu tippkohtumine

03.02.23 VÄLISMAA ... Kiievis toimub reedel Ukraina ja Euroopa Liidu tippkohtumine. Tegemist on esimesega pärast eelmisel aastal alanud suurt sõda.

Sõja 344. päev: Ukraina luure: Putin andis käsu Donbass märtsiks vallutada

02.02.23 VÄLISMAA ... Ukraina sõjaväeluure esindaja kinnitas Kyiv Postile, et Putin andis käsu Donbass märtsiks vallutada. Ukraina politsei teatel on rindelinnas Bahmutis veel üle 5000 tsiviilisiku, sh 200 last. Austria saatis neli Vene diplomaati riigist välja. Venemaa rünnakus Kramatorskile hukkus vähemalt kolm inimest ja veel kaheksa inimest on rünnaku tõttu haiglas. Ukraina kaitseminister Oleksi Reznikov hoiatas, et Venemaa võib invasiooni aastapäeval teha pealetungi mitmest suunast.

ERR Lätis: Ukraina sõja taustal hoogustub ka infosõda veebis

02.02.23 VÄLISMAA ... Venemaa propaganda edastamiseks Ukraina sõja ajal leitakse väga kiiresti uusi viise ja kanaleid, valeinfo osatähtsus on veelgi kasvanud, näitavad Riias tegutseva NATO strateegilise kommunikatsiooni keskuse uuringud. Senisest enam tuleb arvestada arvuti toodetud sisuga.

ECB tõstis intressimäära 2,5 protsendile

02.02.23 MAJANDUS ... Euroopa Keskpanga (ECB) nõukogu tõstis taas intressimäärasid 50 baaspunkti võrra, viies pankade hoiustelt makstava intressimäära kahelt protsendilt 2,5 protsendile.

USA ja Filipiinid suurendavad sõjalist koostööd

02.02.23 VÄLISMAA ... Ajaleht Financial Times kirjutab, et Filipiinide valitsus lubab USA vägedel kasutada veel nelja riigi sõjabaasi. USA ja Filipiinid suurendavad koostööd, kuna Hiina laiendab sõjalist kohalolekut Vaikse ookeani piirkonnas.

WSJ: Ukraina sõja tõttu kasvab Lõuna-Korea relvaeksport

02.02.23 VÄLISMAA ... Ajaleht The Wall Street Journal kirjutab, et Ukraina sõja tõttu kasvab Lõuna-Korea relvaeksport, kuna lääneriigid pöörduvad oma varude täiendamiseks üha rohkem Souli poole.

ERR Stockholmis: tülid Türgiga ei ole rootslaste NATO-püüdlusi vähendanud

02.02.23 VÄLISMAA ... Keeruliseks kujunenud NATO-kõnelused Türgiga ei ole vähendanud rootslaste soovi kaitsealliansiga liituda. Samas leiavad rootslased, et seda ei saa teha enda väärtuste ja seaduste arvelt.

Bulgaaria president saatis parlamendi laiali

02.02.23 VÄLISMAA ... Bulgaaria president Rumen Radev saatis neljapäeval parlamendi laiali ja tahab, et erakorralised parlamendivalimised toimuksid 2. aprilli. Tegu oleks viiendate parlamendivalimistega riigis viimase kahe aasta jooksul.

Venemaa peatas biomeetriliste välispasside väljastamise

02.02.23 VÄLISMAA ... Venemaa võimud peatasid ajutiselt biomeetriliste välispasside taotluste vastuvõtmise, kuna Moskva-vastased sanktsioonid räsivad riigi kiibitööstust.

DeSantis tahab ülikoolides vähendada kaasaegsete ideoloogiate õpetamist

02.02.23 VÄLISMAA ... Ajaleht The Times kirjutab, et Florida kuberner Ron DeSantis tahab reformida osariigi haridussüsteemi ja plaanib seetõttu lõpetada ülikoolides õpetatavate "mitmekesisust ja võrdsust" propageerivate programmide rahastamise.

Austraalia eemaldab Briti monarhi oma rahatähtedelt

02.02.23 VÄLISMAA ... Ajaleht Financial Times kirjutab, et Austraalia eemaldab Suurbritannia monarhi oma rahatähtedelt. Monarhi pilti saab edaspidi näha ainult müntidel.

Naftahiiglane Shell teenis eelmisel aastal rekordilise kasumi

02.02.23 VÄLISMAA ... Ajaleht Financial Times kirjutab, et naftahiiglane Shell teenis 2022. aastal rekordilise kasumi, Shelli kasum oli eelmisel aastal ligi 40 miljardit dollarit.

Moskva kohus trahvis Punasele väljakule lehma toonud USA veganaktivisti

02.02.23 VÄLISMAA ... Moskvas arreteerisid võimud teisipäeval vegani ja loomaõiguslase Alicia Day, kes jalutas Punasel väljakul lehmaga. Moskva kohus määras naisele lehmajalutamise eest 20 000 rubla suuruse trahvi ning 13-päevase vabadusekaotuse.

Otse reedel kell 12: Balti peaministrite pressikonverents

02.02.23 VÄLISMAA ... Reedel toimub Tallinnas Balti Ministrite Nõukogu raames Eesti, Läti ja Leedu peaministri mitteametlik kohtumine, millele järgneb ühine pressikonverents. Kell 12 algavat pressikonverentsi näeb otsepildis ERR-i portaalis.

Pentagon ei usu, et Ukraina suudaks niipea Krimmi vabastada

02.02.23 VÄLISMAA ... Pentagoni hinnangul ei suuda Ukraina väed Krimmi poolsaart niipea vabastada, kinnitasid Politicole mitu Pentagoniga seotud allikat. Siiski peab USA erukindral Ben Hodges Krimmi vabastamist hädavajalikuks ning usub, et Ukraina saab sellega hakkama, kui saab vajaliku relvastuse.

FBI ei leidnud Joe Bideni Delaware'i rannamajast salastatud dokumente

01.02.23 VÄLISMAA ... USA presidendi Joe Bideni rannamaja Delaware'i osariigis otsiti läbi ning sealt ei leitud salastatud dokumente. Bideni advokaadi sõnul toimus läbiotsimine kokkuleppel USA justiitsministeeriumiga. Varem on Bideni advokaadid ja FBI leidnud neid tema elamust ja Bideniga seotud mõttekojast.

Saksamaa tahab õhutõrjele kulutada 17 miljardit eurot

02.02.23 VÄLISMAA ... Saksa valitsus kavatseb enda õhutõrje ülesehitamisele kulutada ligikaudu 17 miljardit eurot. Kõnelusi peetakse nii Saksamaa enda IRIS-T süsteemide ostuks kui ka Iisraeli Arrow 3 ning USA Patriot õhutõrjesüsteemi ostuks.

OPEC+ tahab jätkuvalt nafta tootmist koomale tõmmata

02.02.23 VÄLISMAA ... Naftakartell OPEC+ jääb oma varem vastu võetud otsuse juurde kärpida nafta tootmist kahe miljoni barreli võrra. Ebakindlust tekitatavad kartelli teatel sanktsioonid Vene naftale ning Hiina turu nafta nõudluse ebaselgus.

USA ettevõte lubab ühe dollari eest müüa Ukrainale kaks Reaper drooni

02.02.23 VÄLISMAA ... USA ettevõte General Atomics teatas, et on valmis sümboolse ühe dollari eest andma Ukrainale kaks Reaper drooni. Samas peaks Ukraina maksma ise droonide transpordi ja töös hoidmise eest. USA valitsus pole droonide tarnet siiani heaks kiitnud. Kõnelusi Reaper droonide tarnest Ukrainale on peetud mitmeid kuid.

Taani võib saata Ukrainale vanemaid Leopard 1A5 tanke

02.02.23 VÄLISMAA ... Taani võib saata Ukrainale vanemaid Leopard 1A5 tanke. Selleks peab Taani valitsus need Saksamaalt tagasi ostma. Tankid tuleb enne saatmist töökorda seada. Saksa ettevõte FFG võib kuue kuu jooksul sedasi korda teha ligikaudu 40 tanki. Samuti võib üks Belgia relvakaupmees kallilt Belgiale tagasi müüa kunagi odavalt ostetult Leopard 1 tanke.

Sõja 343. päev: Ukraina sõjaväeluure sõnul algab varsti sõja aktiivne faas

01.02.23 VÄLISMAA ... Ukraina sõjaväeluure (GUR) teatel algab veebruaris ja märtsis rindel väga aktiivne faas. Veebruaris võivad Poola meedia teatel kohtuda USA, Poola ja Ukraina presidendid. Rahvusvahelise sõjauuringute instituudi (ISW) teatel on Bahmuti ümbruses märgata üha rohkem Venemaa regulaarvägedes teenivaid sõdureid. Reutersi teatel kuulutab USA lähiajal välja uue kahe miljardi dollari suuruse sõjalise abi Ukrainale.

ERR Stockholmis: Rootsi loodab Türgi leebumist NATO teemal peale valimisi

01.02.23 VÄLISMAA ... Okkaline tee NATO-sse pole pannud Rootsi inimesi käega lööma: frustratsiooni on, aga tahetakse jätkuvalt saada NATO liikmeks. Oma väärtushinnangutest ja seadustest Rootsi Türgi soosingu võitmiseks loobuda ei kavatse.

Euroopa Liit tahab soodustada riigiabi andmist rohetehnoloogia sektorile

01.02.23 VÄLISMAA ... Euroopa Komisjon tutvustas kolmapäeval ettepanekut, millega lõdvendatakse riigiabireegleid rohetehnoloogia sektorile.

Venemaa rahvaarv vähenes 2022. aastal üle poole miljoni inimese võrra

01.02.23 VÄLISMAA ... Venemaa rahvaarv langes 2022. aastal üle poole miljoni inimese võrra. 2023. aasta 1. jaanuaril elas Venemaal Rosstati hinnangul 146,4 miljonit inimest. Samuti vähenes sündide arv 6,8 protsenti perioodil eelmise aasta jaanuarist novembrini.

Vene Urals nafta hind oli jaanuaris 1,7 korda madalam kui eelmisel aastal

01.02.23 VÄLISMAA ... Vene rahandusministeerium teatas, et Vene Urals nafta barreli hind oli 2023. aasta jaanuaris 1,7 korda madalam kui 2022. aasta jaanuaris. Jaanuaris oli Urals nafta barreli hind keskmiselt 49,48 dollarit. 1. veebruarist jõustus Venemaa otsus lõpetada nafta müük riikidele, kes nõuavad, et Venemaa müüks naftat hinnalae järgi.

WSJ: Prantsusmaa tõkestas Iraani relvatarne Jeemenisse

01.02.23 VÄLISMAA ... The Wall Street Journal teatas, et Prantsuse eriüksus konfiskeeris jaanuari keskel Iraani relvasaadetise Houthi mässulistele. USA kõrval on Houthi relvaembargot üha enam hakanud jõustama Suurbritannia ja Prantsusmaa. Prantsuse relvajõud pole sõjalist erioperatsiooni veel kommenteerinud.

Eesti Ajakirjanike Liit veel Põhjamaade eeskujul rahvusvahelisest liidust ei lahku

01.02.23 EESTI ... Eesti Ajakirjanike Liit (EAL) toetab Põhjamaade pressiliitude kriitikat Rahvusvahelise Ajakirjanike Föderatsiooni (IFJ) suhtes, kuid erinevalt Soome, Taani, Norra ja Islandi liitudest ei ole veel otsustanud IFJ-st välja astuda, ütles EAL-i esimees Helle Tiikmaa.

Kratt ennustab Pariisi kliimaeesmärgi purunemist lähikümnendiks

01.02.23 KESKKOND ... Keeruka tehismõistuse ehk TI algoritmid ennustavad, et maailm muutub tööstuspöörde-eelsega võrreldes üle 1,5 °C soojemaks juba 2030. aastate alguseks. Samas on veel võimalik, et heitmekogust kärpides jääb Maa keskmise temperatuuri tõus parimal juhul 2 °C piiresse.

Türgi välisminister: meie julgeolekumured on sama tähtsad kui Soome ja Rootsi omad

01.02.23 VÄLISMAA ... Türgi julgeolekumured on sama olulised kui Soome ja Rootsi omad, ütles Türgi välisminister Mevlüt Çavuşoğlu kommenteerides oma riigi viivitamist nende kahe maa NATO-sse võtmise ratifitseerimisel.

Kreml mõistis kuulsa Vene ajakirjaniku tagaselja vangi

01.02.23 VÄLISMAA ... Moskva kohus mõistis kolmapäeval kuulsa Vene ajakirjaniku Aleksandr Nevzorovi tagaselja kaheksaks aastaks vangi.

Hollande'i sõnul on Putin radikaalselt ratsionaalne juht

01.02.23 VÄLISMAA ... Prantsusmaa endine president Francois Hollande andis intervjuu veebiväljaandele Politico, kus kommenteeris ka Venemaa sõjalist tegevust Ukrainas. Tema sõnul on Vladimir Putin radikaalselt ratsionaalne juht, kes eeldab, et lääs väsib Ukraina toetamisest ja hakkab pidama Moskvaga läbirääkimisi.

Bloomberg: Nikki Haley plaanib kandideerida USA presidendiks

01.02.23 VÄLISMAA ... Uudisteagentuur Bloomberg teatas allikatele tuginedes, et USA endine suursaadik ÜRO-s Nikki Haley kavatseb kandideerida presidendiks. Vabariiklaste partei presidendikandidaadiks üritab saada ka Haley endine ülemus Donald Trump.

Vabariiklased tahavad Ilhan Omari esindajatekoja väliskomisjonist eemaldada

01.02.23 VÄLISMAA ... USA esindajatekoja vabariiklased tahavad vasakpoolse demokraadi Ilhan Omari välisasjade komisjonist eemaldada ja korraldavad selleks kolmapäeval hääletuse.

USA süüdistab Venemaad uue START-lepingu rikkumises

01.02.23 VÄLISMAA ... USA välisministeerium teatas, et Venemaa rikkus tuumarelvastuse piiramise lepingut. Venemaa ei luba USA-l oma tuumarelvi kontrollida.

Sõja 342. päev: Ukraina luure sõnul on riigi pinnal üle 300 000 Vene sõduri

31.01.23 VÄLISMAA ... Ukraina sõjaväeluure juhi Kõrõlo Budanovi sõnul sõdib Ukrainas 326 000 Vene sõdurit. USA president Joe Biden ütles esmaspäeval, et riik ei saada Ukrainasse Ameerikas toodetud hävitajaid. Rahvusvahelise sõjauuringute instituudi (ISW) teatel pole Venemaa veel kõiki reserve ära kulutanud ja tugevdab oma armeed Donbassis. ISW hinnangul plaanib Venemaa järgmist suuremat pealetungi Ukraina vastu.

Balti riikide ja Poola välisminister sõlmisid koostöö tihendamise leppe

31.01.23 VÄLISMAA ... Balti riikide ja Poola välisminister sõlmisid teisipäeval Riias koostöö tihendamise leppe.

Armeenia majandus kasvas 2022. aastal üle 14 protsendi

31.01.23 VÄLISMAA ... Armeenia majanduskasv oli 2022. aastal 14,2 protsenti, teatas riigi statistikakomitee.

USA naftaettevõte Exxon teenis 2022. aastal rekordkasumina üle 55 miljardi

31.01.23 VÄLISMAA ... USA nafta- ja gaasiettevõte Exxon teenis 2022. aastal rekordiliselt suure kasumi 55,7 miljardit dollarit. Veel 2020. aastal oli ettevõttel esimest korda 40 aasta jooksul kahjum.

Prantsusmaal protestivad sajad tuhanded inimesed pensioniea tõstmise vastu

31.01.23 VÄLISMAA ... Prantsusmaal tulid sajad tuhanded inimesed taas tänavatele, et protestida president Emmanuel Macroni kava vastu tõsta pensionile mineku iga 62 eluaastalt 64 eluaastale.

Euroala majandus kasvas 2022. aasta neljandas kvartalis vaid 0,1 protsenti

31.01.23 VÄLISMAA ... Eurot kasutavate riikide majandus kasvas 2022. aasta neljandas kvartalis keskmiselt vaid 0,1 protsenti. Saksamaal ja Itaalias oli esialgsetel andmetel neljandas kvartalis tugev majanduslangus, kuid Prantsusmaa ning Hispaania majandus kasvas. Pilti moonutas ka Iirimaa suur majanduskasv, mis oli tingitud välisinvesteeringutest.

FT: Prantsusmaa ei välista hävituslennukite saatmist Ukrainale

31.01.23 VÄLISMAA ... Prantsusmaa president Emmanuel Macron ei välistanud esmaspäeval Prantsuse hävituslennukite saatmist Ukrainale. Macron kinnitas, et Ukrainale antakse relvaabi, kui see on Ukraina relvajõududele kasulik ja praktiline ning ei too endaga kaasa eskalatsiooni. Allikate kinnitusel teatas Pariis teistele Euroopa riikidele, et Prantsusmaa kaalub oma hävituslennukite saatmist, kuid otsust pole veel tehtud.

Põhjamaad lahkuvad rahvusvahelisest ajakirjanike liidust

31.01.23 VÄLISMAA ... Mitmed Põhjamaade ajakirjanike liidud lahkuvad rahvusvahelisest ajakirjanike föderatsioonist. Ainsana jääb liikmeks Rootsi ajakirjanike liit. Soome ajakirjanike liidu juht süüdistab föderatsiooni läbipaistmatuses, raha küsitavas kasutamises, korruptsioonis ning suutmatuses reageerida Vene agressioonile ning Vene ajakirjanike liidu tegevusele.

Volgogradis ripuvad taas Stalingradi teeviidad

31.01.23 VÄLISMAA ... Venemaa võimud tähistavad Stalingradi lahingu 80. aastapäeva ja seetõttu võib Volgogradi teeviitadel taas ajutiselt näha Stalingradi nime.

WSJ: pandeemia räsib Hiina maaelu

31.01.23 VÄLISMAA ... Ajaleht The Wall Street Journal kirjutab, et pandeemia räsib Hiina maaelu ja koroonaviiruse tõttu laieneb riigis varanduslik ebavõrdsus veelgi.

Politico: Stoltenberg võib jätkata NATO juhina

31.01.23 VÄLISMAA ... Septembris saab läbi NATO praeguse peasekretäri Jens Stoltenbergi ametiaeg ja liikmesriigid otsivad alliansile uut juhti. Veebiväljaanne Politico uuris, kellest võib saada NATO järgmine juht ja toob välja, et Stoltenberg võib peasekretärina ka jätkata.

Moskva-vastased sanktsioonid räsivad üha rohkem Vene lennusektorit

31.01.23 VÄLISMAA ... Raadio Vaba Euroopa veebileht Rferl kirjeldab, kuidas Moskva-vastased sanktsioonid räsivad üha rohkem Venemaa lennusektorit. Venemaa lennufirmad on lääne tehnoloogiast ära lõigatud ja firmadel pole enam piisavalt varuosasid.

Tarien: hävitajad F-16 ei ole sõda lõpetavad imerelvad

31.01.23 VÄLISMAA ... Ukrainale USA päritolu hävitajate F-16 andmine ei teeks sõjale kiiret lõppu ning nende kasutuselevõtt on seotud paljude keeruliste protseduuridega, ütles Eesti õhuväe endine ülem brigaadikindral Jaak Tarien.
ERR.EE OTSEÜLEKANDED
12.00
REEDE, 3. VEEBRUAR
Balti peaministrite pressikonverents
Kaja Kallas, Krišjānis Kariņš ja Ingrida Šimonytė
12.00
REEDE, 3. VEEBRUAR
Pressikonverents julgeolekuolukorrast
Kaitseväe luurekeskuse ülem kolonel Margo Grosberg

riigikogu valimised

reisi kaasa

Vaata otse

Kuula otse

otse uudistemajast

järjejutt

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: