Välismaa

Luhanski kuberner: olukord läheb iga tunniga hullemaks

25.05.22 VÄLISMAA ... Ukraina Luhanski kuberner Serhi Haidai süüdistab Venemaad katses hävitada Severodonetsk. Kuberneri sõnul läheb Venemaa rünnakute jätkudes olukord tund-tunnilt hullemaks. Donetski oblasti sõjaväeadministratsiooni juht Pavlo Kõrõlenko teatel vallutasid Vene väed vaidlusaluse Svitlodarski linna Donbassi idaosas ja Ukraina väed on sealt tagasi tõmbunud.

Oluliste tippkohtumiste eel võib lääneriikide suhetes märgata mõrasid

25.05.22 VÄLISMAA ... Mitme olulise tippkohtumise eel on lääneriikide suhetes märgata mõrasid. Kui Prantsusmaa ja Saksamaa soovivad rahu, siis USA ja Suurbritannia Venemaa alistumist.

Türgi nõuab Rootsilt julgeolekugarantiid ja võitlust terrorismiga

25.05.22 VÄLISMAA ... Türgi ametnikud kohtuvad kolmapäeval Ankaras Rootsi ja Soome delegatsioonidega, et arutada Stockholmi ja Helsingi taotlusi saada NATO liikmeks. Teisipäeval esitas Türgi nõuete loetelu Rootsi NATO liikmesuse heakskiitmiseks.

USA blokeerib Venemaa võlamaksed

25.05.22 VÄLISMAA ... Washington lõpetab erandi, mis võimaldas seni Moskval maksta oma välisvõlad Venemaal hoitavate dollaritega. See samm võib viia lähemale Venemaa maksejõuetuse saavutamisele.

Texase koolitulistamises hukkus üheksateist last ja kaks täiskasvanut

25.05.22 VÄLISMAA ... USA-s Texases tappis koolitulistaja praegustel andmetel 19 last ja kaks täiskasvanut. 18-aastane ründaja suri ka ise tulevahetuses politseiga.

Sõja 90. päev: Venemaa sõjaline tegevus on jõudnud aktiivseimasse faasi

24.05.22 VÄLISMAA ... Venemaa armee jätkab Ida-Ukrainas pealetungi ja proovib läbimurret saavutada mitmes kohas. Ukraina kaitseministeeriumi teatel on Venemaa sõjaline tegevus jõudnud aktiivseimasse faasi. Mariupoli ametniku sõnul leiti linnas ühe hoone rusudest 200 surnukeha.

Laanet: Venemaa peab saama reaalse sõjakaotuse

24.05.22 VÄLISMAA ... Kaitseminister Kalle Laanet on veendunud, et Ukraina võidab sõja. Tema hinnangul peab sõda lõppema Venemaa reaalse kaotusega.

Saks: Moskvale võib saabuda valik, kas jääda kaitsesse või taotleda vaherahu

24.05.22 VÄLISMAA ... Julgeolekuekspert Rainer Saks ütles "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus, et tema hinnangul ründavad Vene väed Ida-Ukrainas praegu niivõrd intensiivselt selleks, et saavutada endale hetk vaherahu taotlemiseks.

Ungari kehtestas sõja tõttu Ukrainas riigis erakorralise olukorra

24.05.22 VÄLISMAA ... Ungari peaminister Viktor Orban kehtestas riigis välja uue erakorralise olukorra sõja tõttu naaberriigis Ukrainas.

ERR Kiievis: Ukraina politoloogi sõnul pole kompromissid võimalikud

24.05.22 VÄLISMAA ... Kiievi ekspertide hinnangul ei ole Ukraina järeleandmised Venemaale võimalikud ning lääneriikidel tuleb sellest aru saada.

Mihkelson: Macron ja Scholz peaksid sõitma Kiievisse, et näha Moskva hävitussõda

24.05.22 VÄLISMAA ... Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson ütles, et Prantsusmaa president Emmanuel Macron ja Saksa kantsler Olaf Scholz peaksid ära käima Kiievis, et näha, mida Venemaa hävitussõda endast kujutab.

Stoltenberg: julgeolekut ei peaks majandusliku kasu nimel maha müüma

24.05.22 VÄLISMAA ... Lääneriigid ei peaks oma julgeolekut majandusliku kasu nimel maha müüma, ütles NATO peasekretär Jens Stoltenberg Davosis maailma majandusfoorumil esinedes.

Soome ja Rootsi osalevad juunis NATO tippkohtumisel

24.05.22 VÄLISMAA ... Hispaania peaministri Pedro Sancheze sõnul osalevad Soome ja Rootsi esindajad juunis Madridis toimuval NATO tippkohtumisel.

Hurt: Ukraina kaubalaevu Mustal merel võiks turvata Türgi

24.05.22 VÄLISMAA ... Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse teaduri Martin Hurda sõnul on parimad võimalused Mustal merel Ukraina kaubalaevasid turvata Türgil, kes ei ole katkestanud suhteid Venemaaga ja kelle sõjalaevade Mustal merel liikumist ei piira ka Montreux' konventsioon.

Times: Briti merevägi võib hakata Mustal merel eskortima Ukraina kaubalaevu

24.05.22 VÄLISMAA ... Ajaleht The Times kirjutab, et Suurbritannia arutab liitlastega sõjalaevade saatmist Mustale merele. Selle eesmärk oleks kaitsta Ukraina teravilja vedavaid kaubalaevu.

Norra rahvusringhääling lõpetab uudiste postitamise Facebooki

24.05.22 VÄLISMAA ... Norra rahvusringhääling NRK otsustas lõpetada 1. juunist oma uudiste edastamise Facebookis ja vähendab ka oma teiste kontode arvu sel globaalsel sotsiaalmeedia platvormil.

Harri Tiido: kulinaarsest sõjast Venemaa ja Ukraina vahel

24.05.22 ARVAMUS ... Vikerraadio saatesarjas "Harri Tiido taustajutud" on seekord vaatluse all Venemaa ja Ukraina vaheline kulinaarne sõda. Venemaa arvab, et borš on nende pärusmaa ja leiutis, kuigi ajal, mil praeguse Ukraina territooriumil borši keedeti, ei olnud mõistet Venemaa veel olemas, märgib Tiido.

Erdogani väitel alustab Türgi oma lõunapiiril uusi sõjalisi operatsioone

24.05.22 VÄLISMAA ... Türgi president Recep Tayyip Erdogan ütles esmaspäeval, et Ankara alustab peagi oma lõunapiiril uusi sõjalisi operatsioone. Erdogani väitel tahab riik luua turvatsoonid, et võidelda terroriohuga.

Globaalne toidukriis võib Egiptuses põhjustada suured rahvarahutused

24.05.22 VÄLISMAA ... Ajaleht The Wall Street Journal kirjeldab, kuidas globaalne toidukriis võib Egiptuses põhjustada suured rahvarahutused. Venemaa sõjaline tegevus Ukrainas tõstab maailmaturul nisu hinda.

WSJ: Airbnb lahkub Hiina turult

24.05.22 VÄLISMAA ... Ajalehe The Wall Street Journal allikate teatel lahkub USA veebiplatvorm Airbnb Hiina turult.

Venemaa lõunaosas on 11 lennujaama jätkuvalt suletud

24.05.22 VÄLISMAA ... Venemaa föderaalne lennundusagentuur Rosaviatsia teatas teisipäeval, et 11 lennujaama riigi kesk- ja lõunaosas jäävad suletuks kuni 31. maini. Venemaa võimud kehtestasid riigis lennupiirangud 24. veebruaril.

Allikas: Putini hiljutised teleesinemised olid haiguse tõttu varem filmitud

24.05.22 VÄLISMAA ... Venemaa presidendi Vladimir Putini eelmisel nädal toimunud telekohtumised ametnikega olid juba varem filmitud, kuna operatsiooni tõttu pidi ta riigijuhtimisest nädal aega eemal olema, väitis esmaspäeval Kremli-vastane Telegrami kanal.

Erdogan: Soome ja Rootsi peavad valima terroristide toetamise ja NATO vahel

24.05.22 VÄLISMAA ... Türgi presidendi Recep Tayyip Erdogani sõnul peavad Soome ja Rootsi valima terroristide toetamise ja NATO vahel. Türgilt jah-sõna saamiseks peavad riigid tema sõnul esitlema sellest konkreetseid tõendeid.

Habeck: EL jõuab Vene naftaembargos lähipäevil kokkuleppele

24.05.22 VÄLISMAA ... Saksamaa majandusminister Robert Habeck ütles esmaspäeval, et Euroopa Liidu (EL) riigid jõuavad Venemaa naftaembargos lähipäevade jooksul kokkuleppele.

Starbucks lahkub lõplikult Venemaalt

24.05.22 VÄLISMAA ... USA kohvikukett Starbucks teatas esmaspäeval, et lõpetab Venemaal täielikult oma äritegevuse.

Ida-Ukrainas käivad Sjeverodonetski linna pärast ägedad lahingud

23.05.22 VÄLISMAA ... Ida-Ukrainas käivad Sjeverodonetski linna pärast ägedad lahingud, Ukraina võimude teatel kasutavad Venemaa väed linna ümberpiiramisel põletatud maa taktikat ja hävitavad tsiviiltaristut. Venemaale on Sjeverodonetski vallutamine tähtis, sest see on viimane Ukraina tugipunkt Luhanski piirkonnas.

Teadur: ÜRO ja OSCE on oma tähtsust kaotamas ning maailm polariseerub

23.05.22 VÄLISMAA ... Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse teaduri Kalev Stoicescu sõnul on pärast teist maailmasõda loodud rahvusvahelised organisatsioonid hakanud oma tähtsust kaotama ning maailm on polariseerumas demokraatlike ja ebademokraatlike riikide ümber.

ERR Washingtonis: USA ühtsusesse Ukraina toetamisel on tekkinud mõrad

23.05.22 VÄLISMAA ... USA kongressi toetus Ukrainale on olnud erakondadeülene ja ka hiljutine 40 miljardi dollari suurune abipakett võeti senatis vastu ülekaaluka häälteenamusega. Samas näitas abipaketi arutelu, et sellesse ühtsusesse on tekkimas aina suuremad mõrad.

Timmermans ERR-ile: Vene gaasist on väga raske vabaneda, aga seda peab tegema

23.05.22 VÄLISMAA ... Euroopa Komisjon tutvustas möödunud nädalal plaane, kuidas lõpetada Euroopa sõltuvus Vene gaasist ja naftast. Euroopa Komisjoni asepresident Frans Timmermans tunnistab, et Vene gaasist vabanemine saab olema väga keeruline.

"Välisilm" kaardistas Soome teekonda talvesõjast NATO-ni

23.05.22 VÄLISMAA ... Soome ja ka Rootsi suund NATO-sse on pöördeline muudatus kummagi maa välispoliitikas. "Välisilm" kaardistas Soome teekonda talvesõjast NATO-ni.

Leedu kutsub oma suursaadiku Venemaalt tagasi

23.05.22 VÄLISMAA ... Leedu kutsub alates 1. juunist tagasi oma suursaadiku Venemaal.

Vene sõdur sai Ukrainas tsiviilisiku tapmise eest eluaegse vangistuse

23.05.22 VÄLISMAA ... Esimene sõjakuritegude kohtuprotsess Ukrainas jõudis esmaspäeval lahendini, kui Kiievi Solomjanski ringkonnakohus mõistis tsiviilisiku tapmise eest 21-aastasele Vadim Šišimarinile eluaegse vangistuse.

Eesti terviseekspertide hinnangul ahvirõuged pandeemiaks ei kujune

23.05.22 EESTI ... Varem harva esinenud ja peamiselt Aafrikas levinud ahvirõugete ootamatult kiire levik Euroopas, Ameerikas, Austraalias teeb rahvatervise eksperdid ärevaks. Eesti asjatundjate hinnangul haiguspuhang pandeemiaks ilmselt ei kujune.

Venemaal müüakse üha rohkem nuputelefone

23.05.22 VÄLISMAA ... Telekommunikatsioonifirma GS Group aruande kohaselt kasvas 2022. aasta esimeses kvartalis nuputelefonide import Venemaale 43 protsendi võrra, nutitelefonide import vähenes 14 protsenti.

Prantsuse vasakliit võib Melenchoni juhtimisel võita parlamendivalimised

23.05.22 VÄLISMAA ... Veebiväljaanne Politico kirjeldab, kuidas Prantsusmaa vasakpoolsete juht Jean-Luc Melenchon viis riigis läbi suurima poliitilise muutuse pärast seda, kui Emmanuel Macronist sai president. Endine trotskist Melenchon tõusis riigis uue vasakpoolse liidu juhiks ja tema partei võib võita järgmised parlamendivalimised.

Teheranis tapeti tähtis Iraani kolonel

23.05.22 VÄLISMAA ... Iraani pealinnas Teheranis tapeti pühapäeval tähtis revolutsioonilise kaardiväe kolonel, president Ebrahim Raisi lubas ohvitseri surma eest kätte maksta.

Austria endine välisminister lahkub samuti Rosneftist

23.05.22 VÄLISMAA ... Venemaa riiklik naftafirma Rosneft teatas esmaspäeval, et Austria endine välisminister Karin Kneissl lahkub firma nõukogust. Eelmisel nädalal teatas Saksamaa ekskantsler Gerhard Schröder, et lahkub Rosneftist.

Lagarde: ECB plaanib juulis ja septembris tõsta intressimäärasid

23.05.22 VÄLISMAA ... Euroopa Keskpanga (ECB) president Christine Lagarde teatas esmaspäeval, et keskpank plaanib juulis ja septembris tõsta intressimäärasid.

Uuring: Hiina suurendab strateegiliste tööstusharude toetamist

23.05.22 VÄLISMAA ... USA mõttekoja värskest uuringust selgub, et Peking suurendab strateegiliste tööstusharude toetamist. Hiina kulutab tööstuse arendamisele palju rohkem raha kui rikkad lääneriigid.

USA jätkab Vaikse ookeani piirkonnas Hiina mõjuvõimu piiramist

23.05.22 VÄLISMAA ... Ajaleht The Times kirjutab, et USA president Joe Biden kutsub esmaspäeval Vaikse ookeani piirkonna juhte üles tegema omavahel suuremat koostööd. Selle eesmärk on piirata Hiina mõjuvõimu kasvamist.

Inimõiguslased kritiseerivad ÜRO voliniku visiiti uiguuride alale Hiinas

23.05.22 VÄLISMAA ... ÜRO Inimõiguste ülemvolinik Michelle Bachelet alustas esmaspäeval nädalast visiiti Hiina Xinjiangi provintsi, kus elavad uiguurid, kelle süstemaatilises tagakiusamises Hiina keskvõimu korduvalt on süüdistatud, inimõiguslaste hinnangul pole visiidist uiguuridele mingit kasu.

Soome vabatahtlikud maakaitseüksused saavad kasutada kaitseväe relvi

23.05.22 VÄLISMAA ... Kaitsevägi võib anda oma relvi ja laskemoona vabatahtlike maakaitseüksuste kasutada ehk juba suvest alates, on Soome kaitseminister Antti Kaikkonen lootusrikas.

Austraalia uus peaminister tõotab lõppu kliimasõdadele

23.05.22 VÄLISMAA ... Austraalia uus peaminister Anthony Albanese lubab teha lõpu kliimasõdadele oma kodumaal ja võidelda ülemaailmse kliimamuutusega igal pool.

Saadetised Euroopast leevendavad USA imikutoidupõuda

23.05.22 VÄLISMAA ... USA õhuväe transpordilennukid on toimetanud Euroopast USA-sse esimesed laadungid eritoitu piimavalgu suhtes allergilistele imikutele, tehes sellega lõpu ohtlikule imikutoidu defitsiidile.

Ahvirõuged on jõudnud juba 15 riiki

23.05.22 VÄLISMAA ... Iisrael, Austria ja Šveits on seni viimased riigid, mis teatanud kinnitatud ahvirõugetejuhtumist, kuid Maailma Terviseorganisatsioon WHO hoiatab, et riikide nimekiri pikeneb.

Sõja 88. päev: Harkivi suunal rünnakud vähenesid, õhulöökide oht Valgevenest püsib

22.05.22 VÄLISMAA ... Ukraina president Volodõmõr Zelenski ütles, et kuigi Ukraina võib Venemaad sõjaliselt võita, peab päris lahendus sõja lõppemisele tulema kasutades diplomaatiat. Briti kaitseministeeriumi andmetel on Venemaa jaoks pealetung Sjeverodonetskis prioriteetse tähtsusega. Pühapäeval Harkivi suunal lahingutegevuse aktiivsus langes. Ukraina relvajõudude teatel püsib oht õhurünnakuteks Valgevene territooriumilt.

Eesti ja Läti kaitseväelased harjutasid Põhja-Läti kaitsmist

22.05.22 VÄLISMAA ... Eesti õppusel Siil ja Läti õppusel Namejs osalejad harjutasid NATO Põhjadiviisi staabi juhtimisel omavahelist koostööd. Kahe riigi piiril Valgas ja Valkas peeti õppuste järel ühine rivistus.

WSJ: USA ametnikud kaaluvad eriüksuslaste saatmist Kiievi saatkonda valvama

22.05.22 VÄLISMAA ... USA diplomaadid ja sõjaväeametnikud kaaluvad, kas saata eriüksuslased valvama Kiievis äsja taasavatud USA saatkonda, rääkisid allikad.

Soome välisminister: erimeelsused Türgiga lahenevad paari nädala jooksul

22.05.22 VÄLISMAA ... Soome välisministri Pekka Haavisto sõnul lahenevad erimeelsused Türgiga paari nädala jooksul.

Duda Ukraina parlamendis: vaid Kiievil on õigus enda tuleviku üle otsustada

22.05.22 VÄLISMAA ... Poola president Andrzej Duda ütles Kiievis Ukraina parlamendi ees kõneldes, et üksnes Ukrainal endal on õigus oma tuleviku üle otsustada.

jäähoki mm

Vaata otse

Kuula otse

keskkonnakuu err-is

otse uudistemajast

järjejutt

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: