Eesti

Sellest nädalast on väiksemate piiriveekogude jääle minek keelatud

20.03.23 EESTI ... Sellest nädalast on keelatud minna nii Lämmi, Pihkva kui ka teiste väiksemate piiriveekogude jääle. Siiski leidus esmaspäeval kalamehi, kes keelust ei olnud kuulnud ja keda piirivalvurid pidid ohtlikuks muutunud jääolude tõttu hõljukiga kaldale toimetama.

Abieluvõrdsuse ja kooseluseaduse arutelu jääb koalitsioonikõneluste lõppu

20.03.23 EESTI ... Uue koalitsiooni kõnelustel jõutakse abieluvõrdsuse ja kooseluseaduse rakendussätete aruteluni päris viimaste küsimuste hulgas. Opositsiooni jääv EKRE leiab, et sellised teemad ei peaks koalitsioonileppes olema.

MTÜ Slava Ukraini tõi juhatuse liikmeks Marika Priske

20.03.23 EESTI ... Raha väärkasutuse kahtluse tõttu revisjoni korraldav MTÜ Slava Ukraini pani esmaspäevasel üldkoosolekul paika kuueliikmelise nõukogu ning tõi lisaks Johanna Maria Lehtmele juhatuse ajutiseks liikmeks endise tippjuhi Marika Priske.

Haapsalus sattus kuus inimest vingugaasimürgistuse tõttu haiglasse

20.03.23 EESTI ... Esmaspäeva pärastlõunal sai Haapsalu linnas ühes tootmishoones vingugaasimürgistuse kuus inimest, kes kõik haiglasse viidi. Kokku evakueeriti hoonest 27 töötajat.

Esmaspäeva hommikul lõid maailma aktsiaturud taas kõikuma

20.03.23 RAADIOUUDISED ... Šveitsi panga müügiotsus nädalavahetusel viis esmaspäeva hommikul Euroopa pankade aktsiad langusesse.

Direktorid: koolikohustuse 18. eluaastani tõstmise plaan mõjub toorelt

20.03.23 EESTI ... Loodava koalitsiooni plaan muuta haridus kohustuslikuks 18. eluaastani või kutsehariduse omandamiseni mõjub koolijuhtidele toorelt, sest probleemsete laste mured algavad palju nooremana ning ühe aasta lisamine neid ei lahenda. Kutsekoolide hinnangul on koolikohustuse pikendamine samm õiges suunas, kuid ei ole mõeldav ilma lisarahata.

Päevakaja (20.03.2023 18:00:00)

20.03.23 RAADIOUUDISED ...

Euroopa Liit hangib Ukrainale miljon mürsku

20.03.23 RAADIOUUDISED ... Asja arutavad praegu kaitseministrid, kellel on otsuses lõplik sõna.

Mittetulundusühingute tööst hoolimata ei jää hulkuvaid kasse vähemaks

20.03.23 RAADIOUUDISED ... Jätkab Birgit Anette Bibikov.

Teedeehituses jääb maanteede kapitaalsem remont tänavu tegemata

20.03.23 RAADIOUUDISED ... Riik suuri ehitusi tänavu ette ei võta, vaid Kaitseministeerium arendab liitlaste vastuvõtuks sobivat linnakut.

Lukas: koos kohustusliku kooliea tõstmisega tuleks kutseharidusse lisaraha suunata

20.03.23 RAADIOUUDISED ... Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas toetab tärkava koalitsiooni plaani kohustuslikku kooliiga tõsta, kuid rõhutab, et erinevalt kavandatava võimuliidu kavast, eeldab see olulist lisatuge kutseharidusse.

Lukas: koolikohustuse pikendamine eeldab kutsekoolide heldemat rahastamist

20.03.23 EESTI ... Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas toetab tärkava koalitsiooni plaani kohustuslikku kooliiga tõsta, kuid rõhutab, et erinevalt kavandatava võimuliidu kavast eeldab see märkimisväärset lisatuge kutseharidusse.

Vedurijuhtide streik peatas Soomes reisirongiliikluse

20.03.23 RAADIOUUDISED ... Soomes on inflatsioon kaasa toonud streigilaine.

Macroni valitsust ootavad täna parlamendis ees mitu umbusaldusavaldust

20.03.23 RAADIOUUDISED ... Põhjuseks äärmiselt ebapopulaarne pensionireform, mida valitsus läbi surub.

Ministeerium ootab Sildnalt toetuste kasutamise ülevaadet 3. aprilliks

20.03.23 EESTI ... Kultuuriministeerium muutis oma varasemat seisukohta ning ootab nüüd muusikafestivali Tallinn Music Week korraldavalt Helen Sildna ettevõttelt Shiftworks OÜ juba 3. aprilliks ülevaadet riigilt saadud toetuste kasutamisest.

Mittetulundusühingute tööst hoolimata ei jää hulkuvaid kasse vähemaks

20.03.23 EESTI ... Loomadega tegelevad mittetulundusühingud teevad igapäevaselt tööd, et saada kasside rohkus Eestis kontrolli alla. Siiski ei jää hulkuvaid kasse vähemaks.

Uus keelemudel GPT4 heietab nagu pime Homeros

20.03.23 TEHNIKA ... Ettevõte OpenAI esitles möödunud nädalal oma keelemudelite sugupuu värskemat võsu nimega GPT4. Esialgu pääsevad uut mudelit kasutama üksikud suurettevõtted ja ülejäänutel tuleb seista ootenimekirjas. Kuigi uus mudel on kuulsast ChatGPT-st veel võimekam ja suudab töödelda ka pilti, ei tule see hästi toime rangeid reegleid eeldavate ülesannetega.

Fotod: Eestisse saabus visiidile Ameerika Ühendriikide sõjalaev USS Porter

20.03.23 EESTI ... Esmaspäeva hommikul saabus Tallinna Vanasadamasse planeeritud visiidile Ameerika Ühendriikide Arleigh Burke'i klassi hävitaja USS Porter (DDG-78).

EKRE pöördus valimistega seoses uuesti riigikohtusse

20.03.23 EESTI ... EKRE pöördus riigikogu e-valimiste vaidlustamise kaebusega taas riigikohtusse.

Leedu kaalub diviisi ning tankipataljoni loomist

20.03.23 RAADIOUUDISED ... See tähendaks Leedu kaitseväe laiendamist ning umbes viiekümne tanki ostu.

Vene saadiku residentsis lehvib nüüd sinimustvalge

20.03.23 RAADIOUUDISED ... Pärast vene saadiku lahkumist Eestist on muutusi ka suursaadiku residentsis ja Venemaa saatkonnas Tallinnas.

Hiina presidendi visiit Moskvasse on toetusavaldus Venemaale

20.03.23 RAADIOUUDISED ... Hiina president Xi Jinping sõidab täna riigivisiidile Venemaale.

Slava Ukraini asub esmaspäeval oma juhtimist muutma

20.03.23 EESTI ... Ukraina abistamisega tegelev ning sel otstarbel Eestis annetusi koguv mittetulundusühing Slava Ukraini peab esmaspäeval oma üldkoosoleku, kus plaanitakse täpsustada organisatsiooni juhtimist ja algatada selle tegevuse revisjon. Slava Ukraini suhtes on kerkinud kahtlused raha väärkasutuses.

Kohus andis koroonapiirangute peale kaevanud EKRE-le mitmes asjas õiguse

20.03.23 EESTI ... Tallinna halduskohus rahuldas osaliselt valitsuse koroonapiirangute korralduse vastu esitatud EKRE kaebuse, kus vaidlustati maski kandmise kohustus, vaktsineerimise ja koroonatõendi esitamise kohustus ning isikute ebavõrdne kohtlemine.

Valmis tumeda elurikkuse uuring

20.03.23 RAADIOUUDISED ... Tartu teadlased leiavad, et lisaks elurikkusele, mis meil olemas on, peaks uurima ka elurikkust, mis on puudu.

Ekspert: korralikult renoveerides püsivad magalarajoonide hooned veel 100 aastat

20.03.23 EESTI ... Tallinna magalarajoonide ja teiste suuremate linnade nõukogude aegseid kortermaju korralikult renoveerides püsivad need veel 100 aastat, sest nende põhikonstruktsioonid on korralikud, leiab TalTechi ehituse ja arhitektuuri instituudi direktor Jarek Kurnitski.

ERR Brüsselis: EL hakkab arutama Eesti ettepanekut osta Ukrainale miljon mürsku

20.03.23 EESTI ... Brüsselis kogunevad Euroopa Liidu välis- ja kaitseministrid ning arutelude keskmes on Eesti ettepanek osta Ukrainale miljon mürsku.

Vene saadiku residentsis lehvib nüüd sinimustvalge

20.03.23 EESTI ... Venemaa suursaadiku residentsis Kose tee 27 on väravalt kadunud Venemaa riigivapp ning lipuvardast Vene lipp ning selle asemel lehvib sinimustvalge mastivimpel.

Mikrobioloog: veekeskused peaksid Legionella levimist ennetama

19.03.23 EESTI ... Et lausa nelja Tartu asutuse duššides on Legionella bakteri sisaldus olnud üle lubatud piiri, tekib küsimus, kui ohutud meie spaad ja veekeskused, aga ka kodused dušid ikkagi on. Mikrobioloog Reet Mändari sõnul peaks veekeskused bakteri levikut ennetama.

Karulin: Eesti teatripoliitika vajab sügavamat analüüsi

19.03.23 KULTUURIPOLIITIKA ... Kultuuriministeerium kutsus era- ja munitsipaalteatrite juhid märtsi lõpuks ühise laua taha, et kuulata ära nende ettepanekud teatrite rahastamist reguleeriva ministri määruse kohta. Teatriuurija Ott Karulini hinnangul vajab Eesti teatripoliitika teatrite rahastamise kõmu valguses sügavamat analüüsi.

Konsultant: elamute renoveerimise rahastamine pole siiani olnud stabiilne

19.03.23 EESTI ... Euroopa Liidu plaanide järgi peaks Eestis algama hoogne kortermajade renoveerimine. Siiani ei ole Kredexist jagatav renoveerimistoetus olnud stabiilne, ütles tehniline konsultant Anvar Kima.

Õhusaaste tõttu sureb aastas enneaegselt üle 1000 inimese

19.03.23 EESTI ... Kõige kehvema õhukvaliteediga periood aastas on äsja alanud, sest lume sulamise järel keerleb autoteedelt üles suurel hulgal tolmu. Aastas sureb õhusaaste tõttu enneaegselt üle 1000 inimese.

Korduvkasutatavate nõude tarvitamise nõue on laulupeo korraldajaile väljakutse

19.03.23 EESTI ... Otsus lõpetada ühekordse kasutusega nõude tarvitamine tekitab probleeme suvel toimuva noorte laulu- ja tantsupeo korraldajatele, sest tuleb lahendada tuhandete peoliste toitlustamine uuel viisil – korduvkasutatavate nõudega.

Päevakaja (19.03.2023 18:00:00)

19.03.23 RAADIOUUDISED ...

Ministeerium hakkab Paldiski reaktorite sarkofaagidest tuumajäätmeid otsima

19.03.23 EESTI ... Betooni alla maetud Paldiski tuumareaktorid valgustatakse keskkonnaministeeriumi tellimusel müüoni osakeste abil läbi. Nii tekib pilt, mis näitab, kuidas paiknevad sarkofaagis tuumajäätmed ning need saab lõpuks ladustada ohutult uude hoidlasse.

Aivar Mäe: kui riik midagi ette ei võta, variseb maaelu kokku

19.03.23 EESTI ... Veidi üle poole aasta Põhja-Pärnumaa vallavanem olnud Aivar Mäe sõnul peaks uue riigikogu prioriteet olema vaadata Tallinnast ja Tartust kaugemale ja uurida reaalset elu, sest kümne aasta pärast, kui kõik on kokku varisenud, on hilja hakata mõtlema, kuidas inimesi maale tagasi suunata.

Leedo: Saaremaa Lihatööstusel pankrotiohtu ei ole

18.03.23 RAADIOUUDISED ... Saaremaa Lihatööstus andis lõppenud nädalal ettevõtte päästmiseks sisse saneerimisavalduse.

Ameeriklased kardavad järgmist majanduskriisi

18.03.23 RAADIOUUDISED ... Ärev olukord USA panganduses on kasvatanud hirme, et järgmine majanduskriis on ukse ees.

Pärnu randa plaanitakse paremaid võimalusi erivajadustega inimestele

18.03.23 RAADIOUUDISED ... Pärnu Lahe Rotary klubi, mis on ainult veidi üle aasta vana, valis teostamiseks projekti nimega "Erivajadustele avatud Pärnu rand".

Kuressaares võistlesid kokaõpilased neljast riigist

18.03.23 EESTI ... Kümnendat korda võistlesid Kuressaare ametikoolis kokaõpilased Eestist, Lätist, Leedust ja Itaaliast. Eestis ainulaadsel võistlusel oli tänavu kohal 38 kokaks pürgijat, kes püüdsid žüriid oma maitsetega üllatada.

Tartus valmistati Ukraina jaoks kaevikuküünlaid ja varjevõrke

18.03.23 EESTI ... Tartus aidati laupäeval üheskoos Ukrainat. Eesti põllumajandusmuuseumis said kõik soovijad valmistada nii kaevikuküünlaid kui ka varjevõrke ning osta Ukraina toitu, millest saadud tulu samuti annetatakse.

Pretsedent: Rõuge vald võitis kohtus raha tagasi küsinud riigiasutust

18.03.23 EESTI ... Paljud omavalitsused ja avaliku sektori asutused on hädas, sest riik küsib neilt tagasi suurte summade eest eurotoetusi. Rõuge vald läks eurotoetusi jagava Riigi Tugiteenuste Keskuse vastu kohtusse ja saavutas võidu. Tegemist on pretsedendiga, mis võib anda alust paljudeks sellisteks vaidlusteks. Keskus plaanib Tallinna halduskohtu otsuse edasi kaevata.

Omavalitsused on hädas eurotoetuste tagasiküsimisega

18.03.23 RAADIOUUDISED ... Paljud omavalitsused ja avaliku sektori asutused on hädas, sest riik küsib neilt tagasi suurte summade eest eurotoetusi.

Pärnus kogutakse raha, et erivajadustega inimesed pääseksid randa ujuma

18.03.23 EESTI ... Vaid pisut üle aasta vana Pärnu Lahe Rotary klubi valis teostamiseks erakordse projekti "Erivajadustele avatud Pärnu rand". Projekti toetamiseks korraldasid klubiliikmed heategevusliku joonistusõhtu.

Tüür: Putini vahistamismäärus muudab Venemaa toetajad ebakindlamaks

18.03.23 EESTI ... Venemaa riigipea Vladimir Putini kohta välja antud rahvusvaheline vahistamismäärus on märgiline samm, mis saadab välja tugeva sõnumi, kuid protsess Putini Haagi tribunali ette saamiseks vältab ilmselt aastaid, ütlevad eksperdid.

Päevakaja (18.03.2023 18:00:00)

18.03.23 RAADIOUUDISED ...

Vaata otse

Kuula otse

otse uudistemajast

järjejutt

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: