Majandus

Investeerimispankur: riik võiks mõelda Eleringi ja Omniva börsile viimisele

15.10.21 MAJANDUS ... Enefit Greeni aktsiate esmapakkumise edu annab hea märgi riigile, kes võiks kaaluda ka teiste riigiettevõtete börsile viimist, ütles "Aktuaalses kaameras" Redgate Capital partner Aare Tammemäe.

Enefit Greeni aktsia hinnaks kujunes 2,9 eurot, jaemärkijaid oli 60 000

15.10.21 MAJANDUS ... Enefit Greeni aktsiate esmase avaliku pakkumise lõplikuks hinnaks kujunes 2,90 eurot aktsia kohta, mis on esialgu seatud hinnavahemiku 2,45-3,15 eurot ülemises pooles. Jaemärkijaid oli 60 000, mis on Eesti börsiajaloo rekord.

USA-s tehti poolaastaga 590 miljoni eest lunavaraga seotud makseid

15.10.21 MAJANDUS ... Finantsasutused teatasid aasta esimeses pooles USA võimudele 590 miljoni dollari ulatuses lunavaraga seotud maksetest, mis tähendab, et aasta lõpuks võib makstud summa ületada eelnevat kümmet aastat kokku.

Talvine diislikütus toob taas hinnalisa

15.10.21 MAJANDUS ... Novembrist jõuab tanklatesse talvine diislikütus, mis tõstab hindu veel kahe-kolme sendi võrra. Ka bensiini hind ei pruugi olla veel oma lage saavutanud.

Tamkivi peab RAB-i ja finantsinspektsiooni algatusi ettevõtlust kahjustavaks

15.10.21 MAJANDUS ... Ettevõtja ja Eesti IT- ja idufirmade üks nähtavamaid eestkõnelejaid Sten Tamkivi sõnas Twitteri vahendusel, et finantsinspektsiooni ja rahapesu andmebüroo süstemaatiline kahju legaalse ettevõtluse võimalikkusele ja mainele Eestis kasvab hirmutava kiirusega.

WSJ: Youtube kopeerib talendijahil Hollywoodi

15.10.21 VÄLISMAA ... Ajaleht The Wall Street Journal kirjeldab, kuidas USA videojagamisteenus Youtube kopeerib talentide otsimisel ja nende reklaamimisel suuri Hollywoodi agentuure.

Kaspar Oja: energia kallinemisele ei ole kiireid mustvalgeid lahendusi

15.10.21 ARVAMUS ... Energia hinnatõusu kompenseerimine toetuste või maksumuudatustega ei ole pikaajaliselt hea, sest toetused hakkavad sisuliselt subsideerima energia kasutamist. Subsiidiumi maksame aga ise teiste maksude kaudu kinni, kirjutab Kaspar Oja.

Soomes jõudis bensiiniliitri hind kahe euro juurde

15.10.21 VÄLISMAA ... Neljapäeval tõusis Soomes mitmes piirkonnas bensiiniliitri hind koguni 1,99 euroni. Hinnakasvu veavad toornafta kallinemine ja hiljutine kütuseaktsiisi tõus.

Riigikontroll: Rail Balticu maade omandamine on graafikust viis aastat maas

15.10.21 MAJANDUS ... Nii Rail Balticu raudtee projekteerimistööd kui ka trassiks vajalike maade omandamine on algsest tähtajast aastaid maha jäänud. Võrreldes maade omandamise algse graafikuga on mahajäämus kasvanud viie aastani, märkis riigikontroll oma reedel avaldatud aruandes.

Ettevõtjate hinnangul peaks EAS-i ja Kredexiga veel riigiasutusi liitma

14.10.21 MAJANDUS ... Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) ja KredEx, mis aitavad ettevõtteid toetuse ja laenudega, ühendatakse järgmisel aastal üheks asutuseks. Kõiki varem pakutud teenuseid saab edaspidi ühest kohast. Asutustes tulevad ka koondamised, kuid kärbete ulatus pole selge.

USA ei saa Euroopat ja Aasias energiakriisis palju aidata

14.10.21 MAJANDUS ... USA ei saa Euroopat ja Aasiat energiakriisis eriti aidata, sest kõikide osaliste taristu on puudulik. Samas on praegune olukord ärgitanud ameeriklasi investeerima uutesse maagaasiprojektidesse, mis võivad tulevikus energiaturgu mitmekesistada.

Uut autot peab kiibipõua tõttu kuni aasta aega ootama

14.10.21 MAJANDUS ... Koroonaaeg on tekitanud kriisi autotööstuses. Kiibipuuduse tõttu saavad autotootjad teha valmis küll kestad, kuid elektroonikat neisse sisse panna ei ole. See on tekitanud müügisalongides uutele autodele väga pikad ootejärjekorrad ning kergitanud kõvasti järelturu müügihindu ja nõudlust.

Ikea: laovarude puudus kestab veel vähemalt aasta

14.10.21 VÄLISMAA ... Globaalsed tarnehäired mõjutavad ka Rootsi mööblifirma Ikea ärimudelit. Firma teatas neljapäeval, et laovarude puudus kestab veel vähemalt aasta ja kaupa plaanitakse müüa rohkem veebis.

Raido Saar: krüptofirmadele on heidetud järjekordne kinnas

14.10.21 ARVAMUS ... Ettepanek tühistada kõik krüptoload ja alustada nullist on absurdne ja lühinägelik. Sellega pannakse kannatama ausad ja seaduskuulekusele püüdlevad ettevõtjad ning kui järsult karmistuvad reeglid sunnivad neid äritegevust lõpetama, siis peaks riik arvestama investeeringute hüvitamise ja saamata jääva kasumi kompenseerimise kohustusega, kirjutab Raido Saar.

Putin avaldas toetust krüptoraha kasutamisele

14.10.21 VÄLISMAA ... Venemaa president Vladimir Putin avaldas neljapäeval toetust krüptovaluutade kasutamisele. Lääneriikide valitsused aga reguleerivad üha rohkem krüptoraha kasutamist, kuna neid saab kasutada rahapesuks ja kuritegevuseks.

Aas: võrgutasude kompenseerimine läheb maksma ligikaudu 75 miljonit

14.10.21 MAJANDUS ... Majandus- ja taristuminister Taavi Aasa (KE) sõnul läheb tarbijatele võrgutasude kompenseerimine maksma aastas ligikaudu 150 miljonit eurot ehk plaanitud pooleaastasel perioodil 75 miljonit eurot. Kuigi ühe võimalusena oli valitsuses arutluse all ka käibemaksu langetamine, siis see on ministri sõnul meetmena liiga keeruline ja aeganõudev.

Konkurentsiamet: võrgutasu kompenseerimine on lubatud ja tervitatav

14.10.21 MAJANDUS ... Konkurentsiameti peadirektori Märt Otsa sõnul pole riigile võrgutasu kompenseerimisel mingeid takistusi ning see on hinnašoki leevendamiseks väga lihtne ja tervitatav lahendus.

USA tarbijahinnad tõusid 5,4 protsenti

14.10.21 VÄLISMAA ... USA statistikaameti andmetel kasvas riigis tarbijahinnaindeks septembris eelmise aastaga võrreldes 5,4 protsenti. Tegemist on suurima tõusuga alates 2008. aastast.

Maksebilansi jooksevkonto oli augustis 33 miljoniga miinuses

14.10.21 MAJANDUS ... Keskpanga kiirhinnangu järgi oli Eesti maksebilansi jooksevkonto augustis 33 miljoni euro suuruses puudujäägis; augustikuu maksebilanssi mõjutas teise samba pensionifondide valmistumine väljamakseteks.

Gaasihinnad viib üles Euroopa konkurents Hiinaga

14.10.21 MAJANDUS ... OÜ Baltic Energy Partners juhatuse liikme Marko Alliksoni sõnul konkureerib Euroopa gaasi ostmisel peamiselt Hiinaga ning kui Euroopal on häda käes, on Venemaa valmis gaasi juurde müüma.

Valitsus jõudis energiahindade leevendamises sisulisele kokkuleppele

13.10.21 MAJANDUS ... Reformierakond ja Keskerakond jõudsid kolmapäeval sisulisele kokkuleppele energiahindade tõusu leevendamises tarbijatele. Valitsus plaanib märtsini langetada elektri võrgutasu poole võrra ja pakkuda toetust vähese sissetulekuga leibkondadele.

Riik proovib vähendada läbi Eesti liikuva kahtlase krüptoraha hulka

13.10.21 MAJANDUS ... Uue seadusega tõuseb krüptovaluutaga kauplevate ettevõtete omakapitali nõue 25 korda, samuti peavad ettevõtted hakkama tõendama rahaliikumisi krüptotehingute korral. Riigi eesmärk on vähendada läbi Eesti liikuva kahtlase päritoluga krüptoraha hulka.

Simson: energiahinda saaks langetada ka ülelaekuvat käibemaksu vähendades

13.10.21 MAJANDUS ... Euroopa Komisjon tutvustas kolmapäeval meetmeid energiahindade vähendamiseks. Energeetikavolinik Kadri Simsoni sõnul oleks üheks võimaluseks näiteks ootamatult ülelaekuva käibemaksu vähendamine.

EL: riigid toetagu energiahindade tõttu kannatavaid peresid ja ettevõtteid

13.10.21 MAJANDUS ... Liikmesriigid võiks aidata kõrgete energiahindade tõttu raskustesse sattunud majapidamisi otseste toetustega või arvete tasumise edasilükkamisega, vähendada maksumäärasid ning toetada vastavalt riigiabireeglitele ettevõtteid, ütles Euroopa Komisjon kolmapäeval avaldatud ettepanekus. Selleks vajalikke vahendeid saab heitkogustega kauplemise süsteemi tuludest.

Hiinas langes septembris järsult uute elamispindade müük

13.10.21 VÄLISMAA ... Suured Hiina kinnisvaraarendajad teatasid teisipäeval oodatust madalamatest müüginumbritest. Mitu suurt firmat teatasid, et võrreldes aastataguse sama perioodiga langes septembris kinnisvaratehingute arv 20–30 protsenti.

Tööandjate keskliit: OECD maksureform tekitab ebavõrdse kohtlemise

13.10.21 MAJANDUS ... Eesti Tööandjate Keskliidu nõunik-analüütiku Raul Aroni sõnul toob Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsiooni (OECD) juhitava maksureformi raames suurettevõtetele rahvusvahelise tulumaksumiinimumi kehtestamine kaasa küsimuse võrdsest kohtlemisest.

Otse neljapäeval kell 15.30: poliitikute debatt gaasi hinnast

13.10.21 MAJANDUS ... Neljapäeval toimub Tallinnas gaasituru aastakonverents, kus muu hulgas arutatakse gaasituru arengut ning selle raames gaasi hinna kujunemist. Päev läbi kestvatele aruteludele paneb punkti erakondade esindajate debatt, kus lahatakse gaasi hinna kallinemist ning selle pidurdamise võimalusi. Konverentsi otseülekannet saab jälgida ERR-i portaalis.

Ülo Kaasik: hindade kasvuks peab keegi trükitud raha ära kulutama

13.10.21 MAJANDUS ... Eesti Panga asepresident Ülo Kaasik ütles ERR-i veebisaates "Otse uudistemajast", et energiahinnad võiksid hakata kevadel taas langema ja samuti võiks üldine hinnatõus pidurduda. Inflatsiooni säilimiseks peaks keskpankade trükitud raha hakkama Kaasiku sõnul reaalmajandusse jõudma.

Venemaa: gaasitarne suurendamiseks Euroopasse on uusi lepinguid vaja

13.10.21 VÄLISMAA ... Venemaa energiaminister Nikolai Šulginov ütles kolmapäeval, et gaasitarne suurendamiseks Euroopasse, mida kimbutab hüppeline energiahindade kasv, on vaja uusi lepinguid.

Eesti saab tänavu süsinikukvootide müügist üle 200 miljoni euro

13.10.21 MAJANDUS ... Eesti saab Euroopa Liidu süsinikuheitme kvootide müügist tänu hinnatõusule sel aastal üle 200 miljoni euro, mida on kolmandiku võrra rohkem kui eelarves kavandatud. Rahandusministri sõnul plaanitakse osa üle laekunud summast kasutada energiahindade tõusust enim kannatavate inimeste toetamiseks.

Rahapesu Andmebüroo juht soovib tühistada kõik krüptovaluuta tegevusload

13.10.21 MAJANDUS ... Juunis Rahapesu Andmebürood (RAB) juhtima asunud Matis Mäeker võttis esimese asjana ette krüptovaluuta tegevuslube omavad sajad ettevõtted ning juba liigub kooskõlastusringil seaduseelnõu, mis karmistab neile seatud nõudeid, ent Mäeker soovib käituda veelgi rangemalt, kirjutab Eesti Ekspress.

Macron lubas Prantsusmaa tööstuse arendamiseks 30 miljardit eurot

13.10.21 VÄLISMAA ... Prantsusmaa president Emmanuel Macron esitas teisipäeval 30 miljardi euro suuruse investeerimiskava. Kava pikkus on viis aastat ja selle eesmärk on edendada kõrgtehnoloogilist tööstust ja vähendada sõltuvust elektroonikakomponentide impordist.

EKI: majandus on sama heas või paremas seisus ka poole aasta pärast

13.10.21 MAJANDUS ... Ettevõtjate ja ekspertide hinnangul on majanduse seis hea ja jätkub vähemalt sellisena järgmised pool aastat, probleeme põhjustavad aga kallinenud hinnad, tarneahela probleemid ja oskustööliste puudus.

Macron juhib liitu, mis võitleb Saksamaa tuumaenergiavaenuga

13.10.21 VÄLISMAA ... Prantsusmaa president Emmanuel Macron juhib kümne Euroopa Liidu liikmesriigi liitu, kes tahavad roheinvesteeringute nimekirja ka tuumaenergiat. Tuumaenergia vastu on aga Euroopa suurim majandusjõud Saksamaa.

Eesti pidas tuumaenergia toetusrühmaga ühinemist ennatlikuks

13.10.21 MAJANDUS ... Eesti loobus ühinemast üheksa riigi toetusavaldusega Prantsusmaale, milles rõhutati tuumaenergia kui süsinikuneutraalse energiaallika tähtsust, pidades seda enda jaoks enneaegseks.

Valdemar Verner Okspuu: insener kui Eesti majanduse päästja

13.10.21 ARVAMUS ... Inseneride vähesus tööturul on juba pärssimas Eesti tööstuse arengut ja pidurdamas majanduse edasist kasvu. Eesti tööstust võib pärssida ka rohepööre tänu kitsendavatele direktiividele. Just sellepärast on vaja tööstusesse rohkem arendusmeelseid tööstusinsenere ja tootearendusspetsialiste, kirjutab Valdemar Verner Okspuu.

Hulk EL-i riike ei toeta uut Brüsseli süsinikuturu ettepanekut

13.10.21 VÄLISMAA ... Hulk Euroopa Liidu (EL) liikmesriike ei toeta Euroopa Komisjoni ettepanekut käivitada heitkogustega kauplemise süsteemi (ETS) kõrvale veel kütte- ja maanteetranspordi süsinikuturg.

Koalitsioon plaanib energiahindade kompenseerimist

13.10.21 MAJANDUS ... Reformierakond ja Keskerakond peavad kõrgetasemelisi läbirääkimisi leppimaks kokku, mil moel ja kellele kompenseerida energiahindade tõusu. Teisipäeva õhtul toimunud kohtumisel kokkuleppele ei jõutud ja kõnelusi jätkatakse kolmapäeva pärastlõunal.

Otse kell 10: Josing ja Sutt majanduse lähiaja arengutest

13.10.21 MAJANDUS ... Eesti Konjunktuuriinstituudi direktor Marje Josing tutvustab kolmapäeval kolmanda kvartali majanduskonjunktuuri uuringut ning selle tulemusi kommenteerib ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Sutt. Kell 10 algavat pressikonverentsi näeb otsepildis ERR-i portaalis.

Ekspress hakkab maksma 30 protsenti kasumist dividendideks

13.10.21 MAJANDUS ... Hans H. Luige suurosalusega meediakontsern Ekspress Grupp kinnitas dividendipoliitika, mille kohaselt hakkab alates järgmisest aastast maksma 30 protsenti aastakasumist dividendideks ja teeb ettepaneku maksta juba tänavu erakorralist dividendi 10 senti aktsia kohta.

Poliitikud otsivad energiahindadele lahendust käibemaksu langetamisest

13.10.21 MAJANDUS ... Neli isamaalast tegid nädalavahetusel ettepaneku langetada hinnašokiperioodiks gaasi, elektri ja toasooja käibemaksu 20 protsendilt üheksale protsendile. Teised parlamendierakonnad seda esialgu mõistlikuks ei pea, kuid ühtegi võimalikku lahendust poliitikud välistada ei soovi.

Slovakkia keskpankur tõrjub korruptsioonisüüdistusi

13.10.21 MAJANDUS ... Slovakkia keskpanga juht ja Euroopa Keskpanga (ECB) nõukogu liige Peter Kažimir tõrjus teisipäeval tema vastu esitatud korruptsioonisüüdistusi.

Kärmas: kui meil oleks rohkem tuuleparke, siis sellist hinnatõusu ei näeks

12.10.21 MAJANDUS ... Üks põhjus, miks me näeme praegu Eestis nii kõrgeid elektrihindu, on tegemata jäänud taastuvenergiaprojektid, ütles "Esimeses stuudios" Enefit Greeni juht Aavo Kärmas.

Gaasi kõrge hind võib muuta ka toiduained kallimaks

12.10.21 MAJANDUS ... Gaasi kõrge hinna tõttu on mitmed tootmisettevõtted sattunud juba raskustesse, sest sellel talvel kujunevad nende arve kolm-neli korda suuremaks kui eelmisel aastal. Gaas on oluline tootmissisend toiduainetööstuses, mistõttu võivad toiduained muutuda peatselt kallimaks.

Hiina kinnisvarahiid lasi mööda juba kolmanda maksetähtaja

12.10.21 MAJANDUS ... Hiina kinnisvarahiid Evergrande lasi teisipäeval mööda juba kolmanda võlaintresside makse tähtaja viimase kolme nädala jooksul.

IMF prognoosib Eestile tänavuseks 8,5-protsendist majanduskasvu

12.10.21 MAJANDUS ... Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) maailmamajanduse prognoosi järgi kasvab Eesti sisemajanduse koguprodukt (SKP) tänavu 8,5 protsenti.

Riigikantselei koondab neli töökohta

12.10.21 MAJANDUS ... Riigikantselei koondab valitsuse kärpekava täitmiseks neli töökohta ning hakkab paberlehtede asemel tellima digiväljaandeid.

Autotootjad tõstavad kiibipuuduse tõttu sõidukite hinda

12.10.21 MAJANDUS ... Autotööstust räsib kiipide puudus ja tootjad tõstavad sõidukite hinda. USA tarbijad maksid septembris uute sõidukite eest 17 protsenti rohkem kui eelmisel aastal samal perioodil.

Kell 21.40 "Esimeses stuudios" Aavo Kärmas

12.10.21 EESTI ... ETV saates "Esimene stuudio" on teisipäeval külas Enefit Greeni juht Aavo Kärmas, et rääkida väljakutsetest energeetikas.

Elektri kolmapäevane börsihind tõusis 24 protsenti 169,66 euroni

12.10.21 MAJANDUS ... Elektri kolmapäevane börsihind elektribörsil Nord Pool Eesti hinnapiirkonnas tõusis teisipäevaga võrreldes ligi 24 protsenti 169,66 euroni, tegemist on elektri hinnaajaloo kalliduselt teise hinnaga.

mängi kaasa!

vaktsineerimine eestis

Vaata otse

Kuula otse

vali targalt

pood.err.ee

otse uudistemajast

järjejutt

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: