Majandus

Kriisist taastumine ja tarneprobleemid hakkavad hindu kasvatama

14.05.21 MAJANDUS ... Kriisist taastumine, kiiresti kasvav tarbimine ja tarneprobleemid hakkavad nii Eestis kui ka euroalal tervikuna üha kiiremini hindu kasvatama. Analüütikud usuvad samas, et järsk hinnatõus ei kesta kaua ning intressid jäävad madalaks.

Riigikontroll kahtleb hoonete energiatõhususe tõstmise eesmärgi täitmises

14.05.21 MAJANDUS ... Riigikontroll kahtleb, kas Eesti on võimeline aastaks 2030 vähendama energiatarbimist kolmandiku võrra, nagu näeb ette Euroopa Liidu kliima- ja energiapoliitika. Riigikontrolli hinnangul võib suureks takistuseks saada just hoonete energiatõhusamaks muutmine.

E-piim müüb tootmisest veerandi hollandlastele

14.05.21 MAJANDUS ... Piimatööstusettevõte E-piim müüb ligi veerandi tootmisettevõttest Hollandi ettevõttele Meierei B.V., rahastamaks 100 miljoni eurose piimatehase rajamist Paidesse.

Intresside kasv suurendaks Soome laenukoormust miljardite võrra

14.05.21 VÄLISMAA ... Soome riigi võlakoormus kasvab üha kiiremas tempos. Võla kasv jätkub järgmistel aastatel intensiivselt ja intressimäärade võimalik kasv suurendaks laenukoormust veelgi.

Sõõrumaa: otsime Patarei arendusele teisi finantseerimisviise

14.05.21 MAJANDUS ... Patarei merekindlust arendav ärimees Urmas Sõõrumaa otsib KredExi laenu saamata jäämisel Patarei merekindluse arendusele uusi finantseerimisvõimalusi.

Disney voogedastuse platvormi klientide hulga kasv aeglustus

14.05.21 VÄLISMAA ... USA meediafirma Disney teatas, et ettevõtte voogedastuse platvormi Disney + kasutajate arvu hulk kasvas viimastel kuudel 8,7 miljoni kliendi võrra. Analüütikud eeldasid suuremat klientide kasvu.

Läti majandusministriks saab parteitu ettevõtja Peteris Smidre

14.05.21 MAJANDUS ... Läti koalitsioonipartei KPV LV tegi reedel peaminister Krisjanis Karinšile ettepaneku, et uueks majandusministriks saaks parteitu ettevõtja Peteris Smidre.

Alar Heikla: mõistuspärase sideturvalisuse võimalikkusest Eestis

14.05.21 ARVAMUS ... Riigikogu majanduskomisjon määrab lähinädalatel Eesti digitaalse käekäigu, kui otsustab sidevõrkude turvalisuse seaduse üle. Eesti sidevõrkude turvalisuse peavad tagama sideettevõtjad, kuid ei ole võimalik tegutseda efektiivselt, kui pole tagatud õiguskindlus ning ettenähtavus, kirjutab Alar Heikla.

Piirijõe kaldal asuvasse Kuningakülla viivad teed saavad tolmuvabaks

14.05.21 EESTI ... Narva jõe ääres asuvasse Kuningakülla viivate teede remondiga saavad lisaks kohalikele elanikele ja suvitajatele paremad liikumisvõimalused ka piirivalvurid. Ühtlasi saavad tolmuvaba katte viimased maakonna ühistranspordile peavalu põhjustanud lõigud.

Valitsus toetas patsiendikindlustusega edasi liikumist

14.05.21 EESTI ... Tervise- ja tööminister Tanel Kiik tutvustas neljapäevasel valitsuse kabinetinõupidamisel loodava patsiendikindlustuse süsteemi põhimõtteid, kinnitades soovi protsessiga edasi liikuda.

Eesti tarbijate inflatsiooniootus kasvab

14.05.21 MAJANDUS ... Konjunktuuriinstituudi koostatav tarbijabaromeeter näitab, et viimastel kuudel on kiiresti kasvanud nende inimeste hulk, kelle arvates lähiajal hindade kasv jätkub. Inflatsioon on kiiresti tagasi tulnud koroonakriisist väljuvatel suurtel turgudel nagu USA.

CNN: Colonial Pipeline maksis häkkeritele lunaraha

14.05.21 MAJANDUS ... USA energiafirma Colonial Pipeline maksis häkkeritele lunaraha, teatas neljapäeval mitmetele asjaga kursis olevatele allikatele viidates telekanal CNN.

Müller: KredEx peaks kodu ostmist toetama väljaspool Tallinna

13.05.21 MAJANDUS ... Eesti Panga president Madis Müller ütles, et riik võiks kriitiliselt hinnata, kas KredExi käenduse andmise tingimused on praegu mõistlikud. Tema hinnangul võiks KredEx oma tuge pakkuda maapiirkondades kodu ostmisel ja alles võiks jääda ka noore pere esimese kodu käendus.

Amazon loodab palgata 75 000 inimest

13.05.21 MAJANDUS ... USA e-kaubandushiid Amazon loodab leida tööturult 75 000 inimest ja pakub töötajate ligimeelitamiseks 100 dollarit inimesele, kes on juba koroonaviiruse vastu vaktsineeritud.

Eesti Energia tahab hiigeltuulepargi rajamiseks riigilt garantiid

13.05.21 MAJANDUS ... Eesti Energia juht Hando Sutteri sõnul takistab riigi tegevusetus Liivi lahe meretuulepargi projektiga edasi liikumist. Eesti Energia tahab oma hiigelinvesteeringule riigi garantiid, et kui elektri hind peaks langema teatud piirist allapoole, maksaks riik vahe kinni. Majandusministeerium ei näe selleks põhjust.

Suuremad spaad kannatavad 200 inimese piirangu tõttu

13.05.21 MAJANDUS ... Saunad, spaad, ujulad ja veekeskused saavad küll 31. maist taas külastajaid vastu võtta, kuid ruumi täituvus ei tohi ületada 50 protsendi piiri ning ühes ruumis võib korraga viibida kuni 200 inimest.

Kell 21.40 "Esimeses stuudios" Eesti Panga president Madis Müller

13.05.21 MAJANDUS ... Uudised Euroopas tuure üles saavast majandusest sunnivad küsima, kas heade uudiste taustal on Eestis plaanitavad kulukärped vajalikud ja kuidas plaanib Euroopa Keskpank taltsutada aina hoogustuvat inflatsiooni. ETV saates "Esimene stuudio" toob neljapäeval Eesti ja Euroopa rahaasjades selgust Eesti Panga president Madis Müller.

Eriali võlausaldajad nõuavad ühistu juhatuse väljavahetamist

13.05.21 MAJANDUS ... Hoiu-laenuühistu Erial võlausaldajad lõid hoiustajate huvide esindamiseks ettevõtte, koondunud võlausaldajatel jäi saneerimisele minevasse Eriali üle kolme miljoni euro. Ühistu endised kliendid nõuavad nüüd Eriali juhatuse väljavahetamist.

Riik muudab uue parvlaeva tellimise rahastust ja toob selle 2024 liinile

13.05.21 MAJANDUS ... Saaremaa ja Hiiumaa parvlaevaühenduse arendamiseks on kavas osta uhiuus laev, mis tuleb liinile 2024. aastal. Kui esialgse plaani järgi taheti laev tellida läbi TS Laevade, siis nüüd on kavas teha seda läbi Transpordiameti, mis võimaldab kasutada välisvahendeid.

Kohus mõistis SmartLynxilt kompensatsiooniks pea 260 000 eurot

13.05.21 MAJANDUS ... Kohus mõistis lennufirmalt SmartLynx välja ligi 260 000 eurot ettevõtte kasuks, kes koondas enda kätte klientide nõuded, kelle lennud kas hilinesid või jäid ära. Ka varem on SmartLynx lasknud nõuetel korduvalt kohtuvaidluseni minna.

Stellantis: EL-i julmad reeglid võivad keskklassi autodest ilma jätta

13.05.21 VÄLISMAA ... Maailma suuruselt neljanda autotootja Stellantise tegevjuht Carlos Tavares hoiatas, et Euroopa Liidu keskkonnapoliitika võib keskklassi inimesed autodest üldse ilma jätta.

Vabade töökohtade arv Eestis on võrreldav pandeemia-eelse ajaga

13.05.21 MAJANDUS ... Töötukassa juhi Meelis Paaveli hinnangul peaks praegu Eestis olema hinnanguliselt 12-13 000 vaba töökohta, tööandjate hinnangul ei võta aga tööta jäänud inimesed neid vastu.

Siim Kinnas: strateegiline tehnosiire ehk innovatsiooni kiirtee

13.05.21 ARVAMUS ... Eesti ettevõtetele heidetakse sageli ette, et need ei ole piisavalt innovaatilised. Väljapääsuks pakutakse, et uute toodete ja teenuste väljatöötamiseks peaks tegema rohkem koostööd ülikoolide ja teiste teadus- ja arendusasutustega. Samal ajal võivad seda proovinud ettevõtted kinnitada, et see ei ole ei kiire, odav ega kaugeltki mitte kindel tee ärilise eduni, kirjutab Siim Kinnas.

Google ja Facebook vähendavad üha vahet kodumaiste reklaamimüüjatega

13.05.21 MAJANDUS ... Kantar Emori andmetel oli Eesti reklaamituru maht mullu 88,7 miljonit eurot, langedes aastaga 17 protsenti. Kodumaiste reklaamimüüjate vahe internetireklaamiturul jääb võrdluses Google'i ja Facebooki poolt võetava rahaga aasta-aastalt aina väiksemaks.

Tallinna kinnisvaraturu tehinguaktiivsus purustab üha uusi rekordeid

12.05.21 MAJANDUS ... Aprillis toimus Tallinna kinnisvaraturul üle tuhande müügitehingu. Tuhande piiri on tehingute arvud kombanud juba viimased pool aastat. Viimati oli kinnisvaraturg nii aktiivne 12 aastat tagasi, enne majanduskriisi.

Kolmanda samba pensionifondid on teinud tubli kasvu

12.05.21 MAJANDUS ... Vabatahtlikud ehk kolmanda samba pensionifondid kasvasid esimeses kvartalis aastaga ligi 60 protsenti. Põhjuseks ühelt poolt kiire tõus maailma väärtpaberiturgudel ning teisalt see, et eelmise aasta lõpul avati rohkesti uusi kolmanda samba kontosid.

Koroonakriis on viinud majutusest ja toitlustusest kolmandiku töötajaist

12.05.21 MAJANDUS ... Toitlustuskohad valmistuvad taasavamiseks, sest alates 24. maist tohib restoranide-kohvikute siseruumides süüa ka kohapeal. Paljud toitlustajad peavad aga hakkama töötajaid alles otsima, sest piirangud viisid inimesed teistesse valdkondadesse tööle.

EL tõstis järsult majanduskasvu prognoosi

12.05.21 MAJANDUS ... Euroopa Liit tõstis kolmapäeval järsult 2021. ja 2022. aasta majanduskasvu prognoosi, öeldes, et hoogsam vaktsineerimine ja ühenduse taasteplaan aitavad Euroopa langusest välja.

Mustamäed Viljandi maanteega ühendava tee ehitus võiks alata tuleval aastal

12.05.21 MAJANDUS ... Tallinn plaanib ühendada läbi Tervise tänava pikenduse Mustamäe ja Nõmme, millega pääseb Mustamäelt otse Viljandi maanteeni. Mustamäe linnaosavanema Lauri Laatsi sõnul võiks projekt valmida aasta lõpuks ning kui linna eelarvest selleks raha leidub, saaks ehitusega alustada tuleval aastal.

Enamik pensionisambast lahkuda soovijatest on avalduse esitanud

12.05.21 MAJANDUS ... Aprillis alanud teises jaos on teisest sambast pensioniraha välja võtmiseks esitanud avalduse 3569 inimest, esimeses perioodis soovis teisest sambast lahkuda üle 150 000 inimese. Ligikaudu 500 inimest on alates märtsi lõpust jõudnud avaldused ka tagasi võtta.

USA idaranniku osariikides kasvab autokütuse defitsiit

12.05.21 VÄLISMAA ... USA kagupiirkonna peamist kütusetorustikku Colonial Pipeline'i tabas reedel küberrünnak. Teisipäevaks oli mitmes idaranniku osariigis juba terav puudus autokütusest.

Eesti turismifirmad ennustavad puhkusereiside hiilivat kallinemist

12.05.21 MAJANDUS ... Reisifirmad välisreiside hüppelist hinnatõusu ei prognoosi, kui kindlasti peab tulevikus puhkusereisi eest rohkem raha välja käima kui enne pandeemiat.

RIA: Eestis on lunavararünnakuid vähe, aga need mõjutavad paljusid inimesi

11.05.21 MAJANDUS ... USA naftajuhtme operaatori vastane küberrünnak on tõstnud toornafta hinda ning lisanud finantsturgudele ebastabiilsust. Samasuguseid rünnakuid esineb ka Eestis, kuigi lunaraha summad on märksa väiksemad. riigi infosüsteemi ameti tugev soovitus on lunaraha mitte maksta.

Eesti ekspordi kasvu on soodustanud nõudluse taastumine

11.05.21 MAJANDUS ... Eesti ekspordikasv oli märtsis Euroopa Liidu kiireim ning Eesti kaupade väljavedu lõi uue rekordi. Maailmamajandus taastub koroonakriisist ning nõudlus eksporditurgudel kasvab.

Hiina nõudlus aitab Saksa tööstushiiul Thyssenkruppil toime tulla

11.05.21 MAJANDUS ... Saksamaa tööstushiid Thyssenkrupp tõstis teisipäeval oma aastaprognoosi ja teatas tänu Hiina tugevale nõudlusele väiksemast kvartalikahjumist kui aasta tagasi.

Maksutulu laekumine kasvas aastaga 12,3 protsenti

11.05.21 MAJANDUS ... Tänavu esimeses kvartalis tasusid Eesti inimesed ja ettevõtted 1,77 miljardit eurot makse, aastases võrdluses kerkis maksutulu 12,3 protsenti.

Läti kulutab koroonatoetusteks veel 181 miljonit eurot

11.05.21 MAJANDUS ... Läti rahandusministeerium tahab, et valitsus toetaks koroonaviiruse epideemiast räsitud majandust veel 180,9 miljoni euroga.

Riik ootab tänavu pea sama palju lühiajalisi võõrtöölisi kui enne kriisi

11.05.21 MAJANDUS ... Kuigi koroonakriisi tõttu tuli mullu Eestisse märgatavalt vähem lühiajalise töölepinguga võõrtööjõudu, siis tänavu on taas oodata lühiajalisi töötajaid pea sama palju kui 2019. aastal ehk ligi 32 000 taotluse esitamist. Enim tullakse Eestisse tööle Ukrainast, Valgevenest, Venemaalt, Moldovalt ja Usbekistanist.

Maksulaekumise suurenemine vähendas eelarvepuudujääki

11.05.21 MAJANDUS ... Valitsussektori eelarvepuudujääk ulatus märtsi lõpuks 1,3 protsendini SKP-st ehk 384 miljoni euroni. Eelarvedefitsiit vähenes aastaga 0,2 protsenti ehk 26 miljonit eurot, seda peamiselt maksulaekumise suurenemise arvelt.

Kaitsjad taotlesid Tallinna Sadama protsessil kohtuniku taandamist

11.05.21 EESTI ... Advokaadid Paul Keres ja Andri Rohtla taotlesid teisipäeval Harju maakohtus niinimetatud Tallinna Sadama korruptsiooniasja kohtuprotsessil kohtunik Kristina Väliste ja rahvakohtunike taandamist, kuna peavad kogu kohtukoosseisu erapoolikuks.

Euroopa Komisjon: taasterahastu ei pruugi jääda ühekordseks

11.05.21 VÄLISMAA ... Euroopa Komisjoni volinikud leiavad, et taasterahastust võib saada püsiv lahendus, kui see soodustab majanduskasvu ning suurendab digitaliseerimist.

Märtsi eksport kasvas aastaga 19 protsenti, import 20 protsenti

11.05.21 MAJANDUS ... Eesti kaupade märtsikuu eksport kasvas möödunud aasta sama kuuga võrreldes 19 protsenti ning välismaa kaupade import 20 protsenti.

Laevafirmad proovivad suvehooaega sisustada erikruiisidega

11.05.21 MAJANDUS ... Laevafirmad on pidanud ära jätma mitmed tavapärased laevareisid ja kruiisid, Soome ei pruugi kruiisireisijad piirangute tõttu pääseda veel niipea. Ettevõtted proovivad suveperioodil siiski lahendada sadamas seisvate laevade muret korraldades kruiisireise erinevatesse sihtkohtadesse, kus tavaliselt laevadel regulaarliini ei ole, seda küll esialgu Soomes ja Rootsis.

ERR Helsingis: Eesti ettevõtjatel pole lootust Soomes koroonatoetust saada

10.05.21 VÄLISMAA ... Soomes tegutsevad, kuid Eestis registreeritud ettevõtted meie põhjanaabritelt koroonatoetust ei saa, kinnitas Soome siseminister Maria Ohisalo intervjuus "Välisilmale".

Haigekassa otsib väiksematesse piirkondadesse eriarstiabi pakkujaid

10.05.21 MAJANDUS ... Haigekassa on Tallinna ja Tartu regiooni juba leidnud eelolevaks sügiseks eriarstiabi, ennetus- ja õendusteenuste osutajad, kuid väiksematesse piirkondadesse on partnerite leidmine keerulisem. Haigekassa loodab teenusepakkujad leida lisahangetega.

Veerenni raudteeülekäik saab jalakäijate hoiatussüsteemi

10.05.21 MAJANDUS ... Eesti Raudtee sõlmis Hispaania ettevõttega Ingenieria y Control Ferroviario 11 miljoni euro suuruse lepingu, mis sisaldab 103 raudteeülesõidu ja üheksa ülekäigu automaatikalahenduse tarnet ja paigaldust. Esimesena tehakse ümber Veerenni raudteeülekäik.

Riigi maksutulu on iga kuuga kasvanud

10.05.21 MAJANDUS ... Esimese kvartali lõpuks oli maksu- ja tolliametile tasutud 1,77 miljardit eurot makse. Maksutulu suurenes kolmel kuul järjest, kusjuures kasv järk-järgult kiirenes.

Tallinna Sadama esimese kvartali kasum vähenes ligi kolmandiku

10.05.21 MAJANDUS ... Tallinna Sadam teenis tänavu esimeses kvartalis 6,8 miljonit eurot kasumit, mida oli eelmise aasta sama ajaga võrreldes 31,4 protsenti vähem.

Suurbritannia muudab seadust, et kaitsta internetikasutajaid pettuste eest

10.05.21 VÄLISMAA ... Suurbritannia valitsus plaanib seadusandlust, mis sunniks internetifirmasid veebilehtedelt eemaldama pettusi reklaamivad kuulutused.

Mitmed USA seadusandjad nõuavad internetiseaduste reformimist

10.05.21 MAJANDUS ... USA seadused kaitsevad sotsiaalmeediafirmasid sisuga kaasneva vastutuse ja reguleerimise eest. Mitmed seadusandjad leiavad, et seadused on aegunud.

err.ee otseülekanded

ela omadele kaasa

vaktsineerimine eestis

Vaata otse

Kuula otse

Rahvahääletus

Õpi kodus!

esita küsimus!

ole targem!

pood.err.ee

otse uudistemajast

järjejutt

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: