Majandus

Tõnis Mölder: metsatööstuse ja RMK lobi võit, aga Eesti inimeste kaotus

25.05.22 ARVAMUS ... Pean tunnistama, et minu jaoks oli keskkonnaminister Erki Savisaare otsus selge pettumus. Ma ei oska leida ühtegi adekvaatset selgitust ega põhjendust praeguses olukorras raiemahu suurendamiseks, kirjutab Tõnis Mölder.

Kalamüük mullu kahanes, kalamari lööb aga rekordeid

25.05.22 MAJANDUS ... Kala müügimahud on Eestis viimasel kahel aastal vähenenud, ent kalamarja müüdi mullu rekordkoguses, selgub statistikaameti andmetest.

ELF: raiemahu muutmine on puidutööstuse lobi tagajärg

24.05.22 MAJANDUS ... Riigi otsus vähendada riigimetsa uuendusraiete pindala algul plaanitud 13 protsendi asemel aastaga nelja protsendi võrra on vastuolus koalitsioonileppesse kirja panduga ja sellega tullakse vastu puidutööstuse häälekale lobile, ütles Eestimaa Looduse Fondi (ELF) metsaprogrammi juht Siim Kuresoo.

Hinnalae tõstmine Nord Poolil tarbija jaoks tõenäoliselt midagi ei muuda

24.05.22 MAJANDUS ... Elektribörs Nord Pool tõstis mais megavatt-tunni maksimaalse hinnamäära 3000 eurolt 4000 eurole. Tarbijate jaoks selle maksimaalmäära tõstmine tõenäoliselt midagi ei muuda, sest nii kõrgele võib elektri hind tõusta vaid erandjuhul, kui turul on suur puudujääk ja tööle tuleb panna kallid gaasil töötavad reservjaamad.

LHV: intressimäärad võivad tõusta järgmisel aastal paari protsendini

24.05.22 MAJANDUS ... Euroopa Keskpanga president Christine Lagarde teatas, et keskpank on valmis kolmandas kvartalis intressimäärasid kaks korda tõstma. Analüütikute hinnangul ei jää need tõusud viimasteks. Samas on paljude asjatundjate arvates keskpank oma intressimuudatustega hiljaks jäänud.

Savisaar vähendab uuendusraiet plaanitust vähem

24.05.22 MAJANDUS ... Keskkonnaminister Erki Savisaar kinnitas riigimetsa uuendusraiete pindala, mis väheneb tänavu algul plaanitud 13 protsendi asemel aastaga nelja protsendi võrra.

Suur elektrinõudlus lükkas edasi hooldustööd Narva jaamas

24.05.22 MAJANDUS ... Vene elektrimüüja Inter RAO lahkumine Balti ja Soome turult suurendas Narva elektrijaamade töökoormust, mistõttu lükkas Enefit Power edasi sel nädalal algama pidanud energiaploki remonditööd.

Elering on valmis asuma ehitama LNG-terminali ühendust

24.05.22 MAJANDUS ... Elering valmistas ette Paldiski LNG-terminali ühendustorustiku ehituse ja saab sellega lähiajal alustada, kui viimased detailid terminali arendajaga on kokku lepitud.

Pankadele teeb muret ettevõtete väike aktiivsus ja vähenev laenamine

24.05.22 MAJANDUS ... Aprillis kasvas majapidamiste laenuportfell Eesti pankades harjumuspärases mahus, suurenedes 194 miljoni euro võrra, kuid ettevõtete valmisolek uusi laene võttes investeerida kahaneb, märkis pangaliit.

Energiaekspert: nafta hind sõltub Aasia turust

24.05.22 MAJANDUS ... Energiaekspert Andres Mäe ütles saates "Vikerhommik", et nafta hinda võivad praegu mõjutada enim Aasia turud ning Hiinas on linnade karantiini panemise tõttu oodata suvel tarbimise langust.

Vene gaasitarnete lõppemine Soome ja Leetu Eesti turgu oluliselt ei mõjuta

23.05.22 MAJANDUS ... Venemaa otsus lõpetada Soomele gaasitarned ja Leedu loobumine Vene gaasist ei mõjuta Eesti gaasiturgu oluliselt. Elering ja Eesti Gaas räägivad olukorra pingelisemaks muutumisest ja võimalikust väikesest hinnatõusust, aga Eesti tarbijad on varudega kindlustatud.

Rail Baltic kuulutab sügisel välja kaks põhitrassi lõikude hanget

23.05.22 MAJANDUS ... Rail Baltic kuulutab sügisel välja kaks hanget põhitrassi lõikude ehituseks. Esmaspäeval sõlmiti põhitrassi arendamiseks koostööleping transpordiametiga.

Gaasikatlamajad saaks poliitilise heakskiiduga viia üle põlevkiviõlile

23.05.22 MAJANDUS ... Konkurentsiameti peadirektori Märt Otsa sõnul oleks võimalik maagaasil töötavad kaugkütte katlamajad viia järgmiseks kütteperioodiks üle põlevkiviõlile, kuid see nõuaks poliitilist otsust ja luba Euroopast.

Komisjon soovitab Eestil laiendada töötuhüvitisi ja uuendada autoparki

23.05.22 MAJANDUS ... Euroopa Komisjon soovitab Eestil laiendada töötuskindlustushüvitist ka ebastandardsetele töövormidele ja tööampsudele ning keskkonnasäästuks peab komisjon vajalikuks autopargi uuendamist.

Aivar Hundimägi: laseme tööreeglid võimalikult vabaks

23.05.22 ARVAMUS ... Kuna töötamisega seotud reeglistiku muutmine on seotud erinevate huvidega, siis on poliitikute ülesanne erinevate osapoolte argumente kuulata ning valida välja parimad lahendused, leiab Aivar Hundimägi Vikerraadio päevakommentaaris.

IMF-i juht: valitsused peaksid toitu ja energiat subsideerima

22.05.22 MAJANDUS ... Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) peadirektori Kristalina Georgieva sõnul peaksid valitsused kehvemal järjel inimesi toidu- ja energiakulude kasvu tõttu toetama.

Sanktsioonide all oleva Vene elektrimüüja äritegevus Baltikumis lõpetati

21.05.22 MAJANDUS ... Venemaa agressiooni tõttu Ukrainas sanktsioonide all olev Inter RAO ja tema tütarühingud ei saa laupäevast kaubelda Nord Pooli elektribörsil. See tähendab, et ettevõte ei saa müüa elektrit Leedu ja Läti hinnapiirkonda, tütarettevõte Inter RAO Eesti ei saa enam Eestis elektrimüüjana tegutseda.

Venemaa peatas gaasitarned Soome

21.05.22 MAJANDUS ... Soome gaasiettevõte Gasum teatas laupäeval, et Venemaa on peatanud maagaasi tarned Soome ning edaspidi saab riik gaasi läbi Balticconnectori.

Gazprom kinnitas gaasitarnete peatamist Soome

20.05.22 MAJANDUS ... Venemaa gaasiettevõte Gazprom kinnitas reedel, et peatab alates laupäevast gaasimüügi Soome riiklikule gaasifirmale Gasum.

Sanktsioonide mõju Eesti-Vene kaubavahetusele hakkab paistma teises kvartalis

20.05.22 MAJANDUS ... Statistikaameti andmetel ei ole sanktsioonid siiani Eesti kaubavahetust Venemaaga kuigivõrd mõjutanud. Eelmise ja selle aasta märtsikuud võrreldes on import Venemaalt kasvanud 63 protsenti, 13 protsenti on kasvanud eksport Valgevenesse.

Soome sõlmis 10-aastase lepingu LNG ujuvterminali rentimiseks

20.05.22 MAJANDUS ... Soome võrguhaldur Gasgrid Finland ja USA ettevõte Excelerate Energy kirjutasid reedel alla lepingule LNG ujuvterminali rentimiseks kümneks aastaks, teatas Soome töö- ja ettevõtlusministeerium.

Timmermans: Eesti puidu välismaale kütteks müümine ei ole tark

20.05.22 MAJANDUS ... Euroopa Komisjoni asepresident Frans Timmermansi sõnul on metsandussektoril Eestis tohutu potentsiaal ja Eesti puidu välismaale kütteks müümine ei ole tark. Samuti rõhutas Timmermans taas, et Vene gaasi eest rublades maksmine pole mingil juhul aktsepteeritav ning sanktsioonide rikkumisele järgnevad tagajärjed.

Pärnu-Uulu lõigu hanke pakkumused jäid oodatu piiresse

20.05.22 MAJANDUS ... Tallinn-Pärnu-Ikla maantee Pärnu-Uulu kümnekilomeetrise teelõigu ehituse riigihankele esitati kuus pakkumist, mille keskmine summa jäi kavandatu piiresse.

Joonas Vänto: sõda ei ole välisinvestorite huvi vähendanud

20.05.22 ARVAMUS ... Mida rohkem me kordame mantrat, et Ukrainas toimuv sõda kahjustab Eesti majandust, seda enam suureneb tõenäosus, et nii ka läheb. Tegelikult on investeerimispäringud tavapärasel tasemel ning huvi Eestisse investeerimise vastu jätkuvalt kõrge, kirjutab Joonas Vänto.

Timmermans: Vene gaasi eest rublades maksmine pole normaalne

19.05.22 MAJANDUS ... Euroopa Komisjoni asepresident Frans Timmermans toonitas Eesti Rahvusringhäälingule antud intervjuus, et Vene gaasi ostes peaksid Euroopa ettevõtted arveldama üksnes eurodes.

Paldiski Sadamad tahab LNG ujuvterminali Põhjasadamasse

19.05.22 MAJANDUS ... Paldiski Põhjasadama omanik Paldiski Sadamad AS saatis valitsuse liikmetele pöördumise, milles leiab, et Põhjasadam oleks LNG ujuvterminali asukohaks parem kui Pakri poolsaare tippu rajatav Alexela terminal.

Elektrihind püsib kõrge jaamade hoolduste ja Norra hüdrojaamade vähese vee tõttu

19.05.22 MAJANDUS ... Elektri keskmine hind elektribörsi Nord Pool Eesti hinnapiirkonnas kerkib reedel 245 eurole megavatt-tunni eest. Elektri püsivalt kõrge hinna taga on suvehooaja esimesed elektrijaamade hooldused ning madal veetase Norra hüdrojaamades. Seetõttu ei jätku meie regioonis odavat elektrit ning nõudlust täidavad praegu kallimad elektrijaamad.

LNG ujuvterminali rentija Paldiskisse pole endiselt selge

19.05.22 MAJANDUS ... Paldiski lähedal algas LNG terminali ehitus ning haalamiskai valmib juba augusti lõpuks. Alexela juhatuse liikme Marti Hääle kinnitusel luuakse LNG vastuvõtuvõimekus novembri alguses. Siiani pole selge, kas LNG gaasistamisvõimekusega laeva rendivad erainvestorid Alexela ja Infortar või Soome riik.

Ühendus Baltikumiga katab Soome gaasivajaduse sügiseni

19.05.22 MAJANDUS ... Venemaa ähvardus lõpetada laupäevast Soomele gaasitarned Eesti gaasifirmade hinnagul suvel gaasiturule suurt mõju ei avalda ja Leedu terminal ning Läti hoidla katavad suvel nii Baltikumi kui ka Soome vajaduse. Sügisel võivad asjad aga keeruliseks minna, kui turule uusi võimalusi ei lisandu.

Kütusemüüjad andsid hinnas järele

19.05.22 MAJANDUS ... Kui kolmapäeval sündis Eesti tanklates uus bensiinihinna rekord, siis neljapäeval tulid müüjad nii bensiini- kui diislihinnas veidi allapoole.

Kell 21.40 "Esimeses stuudios" Taavi Aas

19.05.22 EESTI ... ETV saates "Esimene stuudio" on neljapäeval saatekülaliseks majandus- ja taristuminister Taavi Aas.

USA aktsiaturge tabas suur langus

19.05.22 MAJANDUS ... USA aktsiaturge tabas kolmapäeval suur langus, kaks peamist indeksit kannatasid halvima kauplemise päeva käes pärast 2020. aastat.

Teadlane: 10 aasta eest vahetatud aknad on tänapäeva mõistes kõlbmatud

19.05.22 MAJANDUS ... Kümme aastat tagasi paigaldatud head uued aknad on tänapäeva mõistes täiesti kõlbmatud ja raiskavad energiat, ütles Tallinna Tehnikaülikooli professor akadeemik Jarek Kurnitski, kommenteerides Euroopa Komisjoni ettepanekuid energiatõhususe parandamiseks.

Vene gaasi ostmise tingimused tekitavad suurt segadust üle Euroopa

18.05.22 MAJANDUS ... Euroopa Komisjon pole piisavalt täpselt reguleerinud Vene gaasi eest maksmise korda, leidis Euroopa Komisjoni Eesti esinduse eksjuht Keit Kasemets. Kuna gaasiost pole Venemaal praegu keelatud, otsivad Euroopa gaasifirmad praegu lihtsalt võimalusi, kuidas Venemaaga äri ajada saab, ütles energia ekspert Marko Allikson.

Esimese 5G sagedusloa hind on enampakkumisel tõusnud 5,2 miljoni euroni

18.05.22 MAJANDUS ... Kahe nädalaga on 5G sagedusloa enampakkumisel jõudnud esimese sagedusala hind 5,2 miljoni euroni.

IMF ootab Eesti inflatsiooni tavatasemele jõudmist 2024. aastal

18.05.22 MAJANDUS ... Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) hinnangul on Venemaa sõda Ukrainas muutnud ka Eesti majanduse väljavaated ebakindlaks ja andnud hoogu hinnatõusule, inflatsioon võib tavatasemele jõuda 2024. aastal.

Bensiini hind jõudis Eestis uue rekordini

18.05.22 MAJANDUS ... Enim ostetud bensiin 95 hind jõudis kolmapäeval Eesti tanklates uue rekordini, kui suuremate tanklakettide hinnatulpadelt vaatas vastu 2,059 eurot liitri eest. Bensiin 98 maksab juba 2,109 eurot.

Kallas nõuab Aasalt plaane kütte kallinemisest tekkiva kriisi ennetamiseks

18.05.22 MAJANDUS ... Peaminister Kaja Kallas soovib majandusminister Taavi Aasale saadetud kirjas tema käest prognoose, milliseks muutub elektrienergia ja gaasi hind aasta ja kahe pärast, ning plaane, kuidas hinnatõusu leevendada.

Eesti Loto nõukogu esimeheks saab Linnar Viik

18.05.22 MAJANDUS ... Eesti Loto nõukogu esimehe kohale asub mai lõpus Linnar Viik, kes vahetab välja seni ettevõtet juhtinud Rain Laane.

Eesti stabiliseerimisreserv kahanes aastaga 3,6 miljoni euro võrra

18.05.22 MAJANDUS ... Eesti stabiliseerimisreservi mahu turuväärtus kahanes aastaga ligi 3,6 miljoni euro võrra ja märtsi lõpu seisuga on see 428 miljonit eurot, näitab rahandusministeeriumi aruanne.

Vilja hinnatõus maailmas mõjutab ka Eesti ettevõtteid

17.05.22 MAJANDUS ... Sõda Ukrainas on viinud vilja niigi kõrged hinnad lakke. India otsus keelata nisu eksport tõstis selle tooraine hinna maailmaturul esmaspäeval rekordtasemele. Eesti toodab vilja rohkem kui ise tarbib, kuid hinnatõus maailmas mõjutab ka siinseid ettevõtteid.

Lennureisijate arv on taastumas, kuid piletihinnad kasvavad

17.05.22 MAJANDUS ... Lennureisijate arv on taastunud koroonakriisi eelse taseme lähedale. Tallinna lennujaam hindab, et maikuu seisuga jõuab reisijate arv vähemalt 85 protsendini kriisieelsest tasemest. Lennupiletite hinnad hakkavad aga lähitulevikus ilmselt kerkima.

Eesti esimesed meretuulepargid võivad valmida aastal 2028

17.05.22 MAJANDUS ... Möödunud nädalal valitsuse kehtestatud Eesti mereala planeering annab võimaluse meretuuleparkide rajamiseks. Praegu on vastavaid taotlusi üle paarikümne.

Venemaa gaasitarned Soome ähvardavad nädala lõpus katkeda

17.05.22 MAJANDUS ... Soome gaasifirma Gasum teatas, et tõenäoliselt lõpetab Venemaa laupäeval gaasi müügi Soomele, sest ettevõte pole nõus gaasitarnete eest rublades tasuma.

Kaugkütteühingu juht: ma ei usu, et inimesed tuleval talvel külma jäävad

17.05.22 MAJANDUS ... Kuigi Vene gaasi tuleval küttehooajal kasutada enam ei saa, siis ei pea kaugküttetarbija muretsema, sest enamjaolt saab gaasi asendada mõne muu kütusega ning ülejäänu saab vajadusel katta riikliku gaasivaruga, ütles saates "Uudis+" jõujaamade ja kaugkütte ühingu juht Andres Taukar.

Valitsus ei andnud Neugrundi tuulepargile luba, arendaja läheb kohtusse

17.05.22 MAJANDUS ... Valitsus keeldus Neugrundi tuulepargi hoonestusõiguse menetluse algatamisest, sest tuulepark avaldaks negatiivset mõju õhuseireradarite töövõimele ning tegemist oleks otsese vastuoluga riigi julgeoleku huvidega. Arendaja lubab otsuse kohtusse kaevata.

Eestile ei meeldi Euroopa pakutav elamute renoveerimise kiirplaan

17.05.22 MAJANDUS ... Kui Euroopa Komisjoni ettepanek peaks läbi minema, siis leiab Eesti koos teiste liikmesriikidega end olukorrast, kus vähem kui kümne aasta jooksul tuleks renoveerida kõik madala energiatõhususega hooned. Eesti hinnangul on see kava ebarealistlik.

Riik tõstab valmisolekut gaasitarnete kindlustamiseks

17.05.22 MAJANDUS ... Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium kuulutas sarnaselt Soomele ja Lätile välja gaasivarustuse varajase hoiatuse taseme, mis annab Euroopa Liidu regulatsiooni kohaselt täiendavad võimalused gaasitarnete kindlustamiseks kriisiolukorras.

Tomati ja kurgi tootmiskulud on mitukümmend protsenti kasvanud

16.05.22 MAJANDUS ... Kodumaise tomati ja kurgi tootmiskulud on tõusnud mitukümmend protsenti, samas kui kurgi väljamüügi hind on võrreldes eelmise aastaga langenud ning algul kõrge tomatihind on nüüdseks samal tasemel eelmise aastaga. Isegi kui tootjad tahaks hinda tõsta, ei saa seda teha, sest tarbija ei jõua siis osta.

Töötukassa: enim töötuid on lihttööliste ja teenindajate seas

16.05.22 MAJANDUS ... Töötus on Eestis aasta võrdluses vähenenud, kuid eelmise aasta lõpuga võrreldes kasvanud. Töötukassa andmeil on enim töötuid lihttööliste ja teenindajate hulgas.

jäähoki mm

Vaata otse

Kuula otse

keskkonnakuu err-is

otse uudistemajast

järjejutt

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: