Majandus

Elektrihinna toob alla vaid keskkonnasäästlike võimsuste lisandumine

19.09.21 MAJANDUS ... Sel nädalal lõi elektri hind uusi rekordeid, mis talve eel tarbijad murelikuks muudab. Hinnatõusu järsku lööki püüavad võimaluste piires leevendada energiafirmad ja poliitikud, pikas perspektiivis hoiab hinna all aga siiski vaid see, kui on piisaval määral keskkonnasäästliku elektri tootmise võimsusi.

Samost ja Sildam taunisid Eesti juhtide soovimatust elektrihinna teemaga tegelda

19.09.21 EESTI ... Ajakirjanikud Anvar Samost ja Toomas Sildam rääkisid pühapäeval omanimelises Vikerraadio saates elektrihinna järsust tõusust ning kritiseerisid poliitikute ja Eleringi juhi Taavi Veskimägi kommentaare olukorrale, mis nende hinnangul olid ülbed.

Raport: Eesti on ainus automaksuta Euroopa Liidu riik

19.09.21 EESTI ... Eesti on ainus Euroopa Liidu riik, kus pole elanike transpordieelistuste suunamiseks kasutusele võetud automaksu. Transpordi maksustamine jääb Eestis liikmesriikide keskmisele alla üheteistkordselt, selgub Arenguseire Keskuse ülevaatest.

Valitsus hakkab riigiteede ehitusel nõudma internetiühendustega arvestamist

19.09.21 MAJANDUS ... Valitsuses küpseb plaan hakata edaspidi nõudma riigiteede ehitamisel sidetrassidega arvestamist, et need juba varajases planeerimisfaasis sisse arvestataks, kuna see aitaks kaasa kiire interneti ühenduste rajamisele.

Pühapäevane elektrihind langeb viimaste nädalate madalaimale tasemele

18.09.21 MAJANDUS ... Elektri pühapäevane börsihind Eesti hinnapiirkonnas langes viimase kolme nädala madalaimale tasemele, elektribörsil Nord Pool maksab megavatt-tund pühapäeval Eesti hinnapiirkonnas 93,47 eurot.

Marks & Spencer sulgeb tarneraskuste tõttu osa poode Prantsusmaal

17.09.21 MAJANDUS ... Briti jaemüüja Marks & Spencer teatas neljapäeval, et plaanib sulgeda üle poole oma Prantsusmaal asuvatest poodidest, sest Brexiti tõttu on raskendatud värskete ja külmutatud toiduainete transport.

Manchester Unitedi kahjum kasvas

17.09.21 MAJANDUS ... Inglise jalgpalliklubi Mancheter United kahjum suurenes, sest koroonaaeg on vähendanud oluliselt piletite müüki ja muid äritulusid.

Sõmeru ringristmik valmib uudse geokärje abil

17.09.21 MAJANDUS ... Tiheda liiklusega Sõmeru ringristmiku ehitamisel kasutatakse Eestis uudset geokärge, mis peaks ehitajal aitama kokku hoida nii aega kui ka kulusid, aga lisaks vähendama ka jälge keskkonnale.

Kütuse hind võib Eesti tanklates lähiajal tõusta kuni neli senti

17.09.21 MAJANDUS ... Toornafta hind maailmaturul on taaskord tõusuteel, sest nõudlus kütuse järele on suur, kinnitavad kütusemüüjad. Nafta hinnatõus tekitab hinnasurve ka jaemüügile, mistõttu mootorikütus Eesti tanklates võib lähiajal muutuda kuni nelja sendi võrra kallimaks.

Eesti ja Läti püüavad taastada Leedu sammuga vähenenud elektritarneid Venemaalt

17.09.21 MAJANDUS ... Eesti ja Läti otsivad võimalusi, kuidas suurendada varasema mahuni Leedu elektrisüsteemihalduri otsuse järel oluliselt vähenenud elektritarneid Venemaalt.

Tartu-Helsingi lennuühendus loodetakse taastada kevadel

17.09.21 MAJANDUS ... Tartust Helsingisse ei lenda lennuk juba 2020. aasta kevadest. Nüüd on lootus, et uue aasta kevadest võib marsruudil taas lennata lennufirma Finnair.

Tallinna korterite hinnakasv hakkab ületama inimeste ostuvõimet

16.09.21 MAJANDUS ... Aasta esimese poole erakordne aktiivsus eluasemeturul rahunes mõnevõrra suvekuudel. Turul oli küll vähem vaba kinnisvara, aga see-eest rohkem ostuhuvilisi. Tallinna korterite hinnad on ületamas pealinna elanike taskukohasust. Teisalt annab hingamisruumi aastatagusest madalam eluasemelaenude intressimäär.

Aktsiiside mõju: diisel maksab kõige rohkem Lätis, bensiin Eestis

16.09.21 MAJANDUS ... Kütuseaktsiis Balti riikides on erinev. Eestis praeguse plaani järgi järgmise aasta maini kehtiv madalam diislikütuse aktsiis ei ajenda enam tankima Lätis, kuid bensiin on seal endiselt odavam. Peaminister Kaja Kallas ja kütusemüüjad on eri meelt selles, kui suurel määral mõjutab aktsiis lõpphinda tanklais.

MES-i nõukogu tegi juhatuse liikmetele ettepaneku volituste peatamiseks

16.09.21 MAJANDUS ... Neljapäeval erakorraliselt kogunenud Maaelu Edendamise Sihtasutuse (MES) nõukogu otsustas teha juhatuse liikmetele seoses politsei uurimisega ettepaneku peatada juhatuse liikmete volitused.

Kallas: praegu pole tarvis rutata elektrihinda reguleerima

16.09.21 MAJANDUS ... Peaminister Kaja Kallase sõnul on Eesti tarbijad aastaid elektri odavast börsihinnast võitnud ning praegu pole tarvis rutata hinda reguleerima. Esialgu võib oodata hinna alanemist, kui kõik ühendused taas tööle saavad, kuid samal ajal proovib riik kiirendada uute taastuvenergia võimaluste rajamist.

"Huawei-seaduse" kolmas lugemine lükkus tehnilise praagi tõttu edasi

16.09.21 MAJANDUS ... Riigikogus sel kolmapäeval kolmandale lugemisele minema pidanud elektroonilise side seadus sai ootamatult pidurit, sest pidanuks jõustuma tagasiulatuvalt. Elisa, kelle võrk kasutab Huawei tehnoloogiat, on seisukohal, et seaduse jõustumiskuupäeva muutmine pole tehniline, vaid sisuline küsimus, mis mõjutab nende äri.

EL plaanib vastukäiku Hiina taristuprogrammile

16.09.21 VÄLISMAA ... Euroopa Liit plaanib rahastada vaesemate riikide taristuprojekte, mis oleks vastukaaluks Hiina "uue siiditee" (BRI) projektile. EL tahab maailmas konkureerida Hiina kasvava poliitilise ja majandusliku mõjuvõimuga.

Soome ja Läti seisavad koos kuue riigiga Euroopa rahandusdistsipliini eest

16.09.21 MAJANDUS ... Soome, Läti ja veel kuus riiki tegid ühise pöördumise, milles nõuavad koroonakriisis lõdvendatud Euroopa Liidu eelarvereeglite juurde tagasipöördumist ja võlakoormuse vähendamist.

"Me oleme siin nagu pantvangis." T1 ei lase viimaseid rentnikke minema

16.09.21 MAJANDUS ... Pankrotistunud kaubanduskeskus T1 on sõlminud rentnikega tähtajalised rendilepingud ning keeldub neid ennetähtaegselt lõpetamast, sest enampakkumisel on ettevõte koos kehtivate rendilepingute ja kinnisvaraga. Kaupmehed aga tunnevad end nagu pantvangis – kliente kauplejatest tühjaks jooksnud majas pole, aga viimaseid ära ka ei lasta.

Veskimägi: energiapoliitika läbikukkumisest rääkida on liiga vara ja palju

15.09.21 MAJANDUS ... Nädala jagu rekordeid purustanud kõrges elektrihinnas pole süüdi mitte taastuvenergia või selle tootjad, vaid taastuvenergia võimsuste vähesus ja majanduse ootamatult kiire taastumine, rääkis Eleringi juht Taavi Veskimägi "Esimeses stuudios". Veskimäe sõnul on liiga vara öelda, et Euroopa energiapoliitika oleks ebaõnnestunud.

Kaubalaevadele väikeseks jäänud Roomassaare sadam laieneb

15.09.21 EESTI ... Viimase paarikümne aastaga on Roomassaare sadamat külastavate kaubalaevade arv enam kui kahekordistunud, oluliselt on kasvanud ka kaubavedude maht ja sadam on laaditavate ja lossitavate kaubakoguste jaoks jäänud väikeseks. See on ajendanud sadama haldajat, Saarte Liine 120 aasta vanust Roomassaare sadamat laiendama nii maa kui ka mere poolt.

Eesti esimese elektriauto projekti aktsionärid on tülli pööranud

15.09.21 EESTI ... Eesti esimese elektriauto Nobe projekti on tabanud tagasilöögid, millest viimane on tüli aktsionäride vahel. Nobe partnerid tõstavad alarmi, sest nende meelest ei hõlju automargi isa Roman Muljar lihtsalt pilvedes, vaid käitub pahatahtlikult. Muljar ise lubab jätkuvalt suurt läbimurret ja süüdistab hoopis kriitikuid katses oma elutöö kaaperdada.

Uues katlamajas toodetakse soojust liha-kondijahust

15.09.21 MAJANDUS ... AS Vireen avas kolmapäeval Väike-Maarja vallas Ebaveres regiooni ainsa aurukatlamaja, kus soojust toodetakse hukkunud loomade ja loomsete kõrvalsaaduste töötlemisel saadud liha-kondijahust.

Uute autode tarneraskused panevad proovile automüüjad ja liisingufirmad

15.09.21 MAJANDUS ... Uute autode tarneraskused panevad automüüjate kõrval proovile ka liisinguettevõtted, sest lisaks uuele liisingulepingule tuleb leida lahendus, mida teha vana lepinguga. Inimeste margieelistusi hakkab mõjutama müüjate tarnevõimekus ja tõuseb ka kasutatud autode hind.

Aas: kvoodi lagi võiks olla 25 euro juures

15.09.21 MAJANDUS ... Majandus- ja taristuminister Taavi Aas saatis Euroopa Komisjonile märgukirja soovitusega kehtestada CO2 kvoodile hinnalagi, sest praegu töötavad söejaamad ülikõrgele kvoodi hinnale vaatamata täisvõimsusel. Ministri hinnangul võiks kvoodi lagi olla 25 euro juures.

Politsei pidas koroonalaenude tõttu kinni MES-i juhatuse liikmed

15.09.21 MAJANDUS ... Keskkriminaalpolitsei pidas kolmapäeval kuriteos kahtlustatavatena kinni Maaelu Edendamise Sihtasutuse (MES) juhatuse liikmed Raul Rosenbergi ja Madis Reinupi. Sihtasutuse juhtidele esitati kahtlustus usalduse kuritarvitamises, kuna koroonameetmetest eraldati laenu vähemalt 42 ettevõttele, mis ei vastanud meetme tingimustele.

Terasepuudus räsib USA tööstuse taastumist

15.09.21 VÄLISMAA ... Terasepuudus häirib tõsiselt USA tööstuse taastumist. Tarnehäirete tõttu palkavad ettevõtted juurde logistikuid ja tõstavad toodete hinda.

Parts: taastuvenergialahendused ei too juhitavaid võimsusi juurde

15.09.21 MAJANDUS ... Lühiajalise lahendusena elektrihinna rekordilisele tõusule pakub peaminister Kaja Kallas (RE) kehvemal järjel inimestele võimalust küsida kohalikust omavalitsusest toetust. Endine majandusminister Juhan Parts aga leiab, et taastuvenergiale rajatavad tulevikulahendused ei taga Eestile energiajulgeolekut nii nagu juhitavad võimsused.

Simson: haavatavaid tarbijaid aitab toimetulekutoetus

15.09.21 MAJANDUS ... Igal Euroopa Liidu liikmesriigil on oma mudel, kuidas haavatavaid tarbijaid toetada ja Eestis on selleks toimetulekutoetus, ütles Euroopa Komisjoni energeetikavolinik Kadri Simson kõrgeid elektrihindu kommenteerides.

Elektri neljapäevane börsihind langes 145,19 eurole

15.09.21 MAJANDUS ... Elektri neljapäevane börsihind elektribörsil Nord Pool Eesti hinnapiirkonnas langes kolmapäevaga võrreldes 9,5 protsenti 145,19 eurole.

Pandeemia tõttu langes keskmise USA leibkonna sissetulek kolm protsenti

15.09.21 VÄLISMAA ... USA rahvaloenduse büroo teatas teisipäeval, et keskmise leibkonna sissetulek langes 2020. aastal 2,9 protsenti. USA leibkonna keskmine sissetulek oli 67 500 dollarit.

Taavi Aas Euroopa Komisjonile: heitmekaubanduse süsteem tuleb ümber teha

15.09.21 MAJANDUS ... Majandus- ja taristuminister Taavi Aas saatis Euroopa Komisjonile märgukirja, kus palus ümber hinnata heitkogustega kauplemise süsteemi (ETS), mis ei täida energiaturu praeguses olukorras oma eesmärki.

Andres Talijärv lahkus erametsaliidu tegevjuhi kohalt

15.09.21 MAJANDUS ... Neljapäeval alustab Eesti Erametsaliidu tegevjuhina tööd Jaanus Aun, kes vahetab sel kohal välja pensionile suunduva Andres Talijärve.

Asmann: CO2 kvoodi hinnatõus on kümne aasta asemel saavutatud poole aastaga

15.09.21 MAJANDUS ... Viru Keemia Grupi juhatuse esimees Ahti Asmann heitis poliitikutele kliimaneutraalsuse saavutamisel ette otsustamatust ning kõrge elektrihinna kohta ebapädevaid otsuseid. Hinnatõusu veab CO2 eest makstav hind.

Leke: Facebook teab hästi Instagrami halba mõju noortele

15.09.21 VÄLISMAA ... Lekkinud andmete kohaselt teab USA sotsiaalmeediahiid Facebook hästi, et neile kuuluv Instagram mõjutab suure hulga teismeliste tüdrukute enesehinnangut negatiivselt.

USA ettevõtte tulumaksu määr võib tõusta maailma üheks kõrgemaks

15.09.21 VÄLISMAA ... USA kongressi demokraadid tahavad tõsta ettevõtte tulumaksu määra 21,5 protsendilt 26,5 protsendile. Maksudele keskenduva mõttekoja Americans for Tax Reform hinnangul oleks ettevõtete tegelik maksukoormus siis koos osariikide maksudega kokku 31 protsenti.

Veskimägi: Eesti üha jõukam tarbija kannatab kallima elektrihinna ära

15.09.21 MAJANDUS ... Praegune rekordkõrge elektrihind on põhjustatud eelkõige maagaasi ja kivisöe kõrgest hinnast ning CO2 kvoodi hinna tõusust; elektritootmise võimsust Euroopas jätkub ning kliimamuutuste pärast muretsev tarbija peabki arvestama kõikuva ning ajuti märksa kõrgema elektrihinnaga, ütles Eleringi juht Taavi Veskimägi.

Levikom sai kohtult saneerimisloa

15.09.21 MAJANDUS ... Viimasel ajal 5G leviala konkursi ja võlgade tõttu meedias figureerinud telekommunikatsiooniettevõte Levikom Eesti OÜ sai kohtult loa, et nende saneerimisprotsess võib alata, kirjutab Ärileht.

Alexela ja Infortar avasid koos biometaanijaama

14.09.21 MAJANDUS ... Alexela ja Eesti Gaasi omanikfirma Infortar avasid Järvamaal Oisus uue biometaanijaama. Koos Lääne-Virumaal Vinnis ja Tartumaal Ilmatsalus asuva jaamaga toodavad need piisavalt biometaani, et sellele võiks üle viia kogu Eesti ühistranspordi ja ka riigisisese kaubaveo.

AK: äpitaksode nõudlus on märkimisväärselt kasvanud

14.09.21 MAJANDUS ... Võrreldes kevadega on äpitaksode nõudlus märkimisväärselt hinda kergitanud. Bolt kinnitab, et põhitariif on jäänud samaks, kuid hinda kergitavad suurema nõudluse ajal rakenduvad hinnakordajad.

Enefit Power: tormakas üleminek taastuvenergiale tähendab kõrget hinda

14.09.21 MAJANDUS ... Elektripuuduse tingimustes katavad põlevkivielektrijaamad enamiku Eesti elektrivajadusest ja hoiavad elektrihinna tarbijale soodsamana. Ülikõrge elektrihinna põhjuseks on tootja arvates keskkonnamaksud ja liiga tormakas üleminek taastuvenergiale.

Hispaania kasutab tarbijate toetamisel energiafirmade kasumit

14.09.21 VÄLISMAA ... Hispaania peaminister Pedro Sanchez lubas esmaspäeval energiafirmade kasvavad kasumid suunata tarbijatele. Hispaanias on elektri hind Euroopa üks kõrgemaid.

USA tarbijahinnad tõusid 5,3 protsenti

14.09.21 VÄLISMAA ... USA statistikaameti andmetel kasvas riigis tarbijahinnaindeks augustis eelmise aastaga võrreldes 5,3 protsenti. Tegemist on suurima tõusuga alates 2008. aastast.

Kolmapäeval kell 11 "Otse uudistemajast" Ahti Asmann

14.09.21 MAJANDUS ... Kolmapäeval on ERR-i otsesaates "Otse uudistemajast" külas Viru Keemia Grupi juhatuse esimees Ahti Asmann, kes räägib rohepöörde mõjust Eesti tööstusele ja majandusele, energia hindadest ning nendega seotud poliitilistest valikutest.

Elektri börsihind püstitab kolmapäeval taas uue rekordi

14.09.21 MAJANDUS ... Elektri hind Nord Pooli elektribörsil Eesti hinnapiirkonnas kerkib kolmapäeval keskmiselt 160,36 euroni megavatt-tunnist. Aasta tagasi maksis elekter samal ajal 94 eurot vähem.

Poekettide diktaat toidutootjate suhtes sai seadusega piirid

14.09.21 EESTI ... Riigikogu täiskogu võttis teisipäeval vastu eelnõu, millega sätestatakse ebaausate kaubandustavadena tehingud ja teod, mis on seotud maksetähtaegade, tarnete ja müügitingimustega ning mis on põllumajandustoodete ja toidu tarneahelas ostja ja müüja vahel keelatud.

Kasvav sõltuvus tuuleenergiast tõstab Euroopas elektri hinda

14.09.21 VÄLISMAA ... Euroopa riikides jätkab elektri hind tõusmist. Peamised hinnatõusu vedurid on tõrkuv maagaasiga varustatus ja suur sõltuvus tuuleenergiast. Septembris oli tuuleenergia tootlikkus madal.

Riik plaanib suurt taastuvelektri hanget

14.09.21 MAJANDUS ... Seni peamiselt börsihinnaga elektrienergiat ostnud riigisektor plaanib tulevaks aastaks suurt taastuvelektri riigihanget. Korraga soovitakse lepingud sõlmida vähemalt 100 gigavattunni (GWh) elektrienergia ostmiseks aastas.

Suvine põud toob põllumeestele tagasihoidlikuma saagi

14.09.21 MAJANDUS ... Vähe vihma ja suur kuumus juunis ja juulis tähendavad, et saaki tuleb tänavu vähem. Viljakoristusaeg on aga nihkunud varasemaks.

Elektri börsihind jõuab teisipäeval taas rekordtasemele

13.09.21 MAJANDUS ... Elektri teisipäevane börsihind elektribörsil Nord Pool Eesti hinnapiirkonnas tõusis esmaspäevaga võrreldes 4,9 protsenti 141,6 euroni, mis on ühtlasi elektri hinnaajaloo uus rekord. Ka esmaspäeval oli elektri hind rekordiline, kerkides pühapäevaga võrreldes 26,7 protsenti.

plekktrumm alustab

vaktsineerimine eestis

Vaata otse

Kuula otse

otsime talente

tuntud majade lood

kool sinu kodus

pood.err.ee

otse uudistemajast

järjejutt

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: