Majandus

Bloomberg: USA majandust võib tabada langus

03.10.23 VÄLISMAA ... Kuigi USA poliitikud suutsid napilt vältida valitsuse tööseisakut, näevad analüütikud maailma suurima majanduse jaoks palju riske, mis võivad lähiajal põhjustada majanduslangust.

Kodumaiste toidukaupade eelistamine on languses

03.10.23 MAJANDUS ... Eestimaiste toidukaupade eelistus on langenud viimase kümne aasta madalaimale tasemele ning pigem lähtuvad tarbijad valiku tegemisel madalamast hinnast ja sooduspakkumistest, selgus Kantar Emori ja Toiduliidu uuringust.

Kuue kuu euribor tõusis 4,138 protsendile

03.10.23 MAJANDUS ... Paljude laenude ja liisingutega seotud kuue kuu euribor kerkis 4,138 protsendile.

Riik kroonib vaidlustega heidelnud Sõnajalgade Aidu tuulikuid kopsaka toetusega

03.10.23 MAJANDUS ... Kui veel mõne aasta eest kemplesid Oleg ja Andres Sõnajalg Aidu tuulepargi tuulikute saatuse üle kaitseministeeriumiga, siis nüüd on selle rajamine lõpusirgel ja Eleringi kinnitusel kvalifitseerub see vana skeemi järgi taastuvenergiatoetust saama. See tähendaks ettevõtjatele 12 aasta vältel 120 miljoni euro suurusjärku ulatuvat toetussummat.

Ingrid-Helena Ilus: probleem pole elektri tootmine, vaid selle salvestamine

03.10.23 ARVAMUS ... Sajaprotsendiline üleminek taastuvenergiale 2030. aastaks pole probleem. Selleks aga, et see saavutada ilma liigse kuluta maksumaksjale ning hoida tuled põlemas igal ajal, peab riik tagama turu toimimise ja salvestuse olemasolu, kirjutab Ingrid-Helena Ilus.

Pärnumaale Tori valda kavandatakse 30 tuulikut

02.10.23 MAJANDUS ... 2021. aasta jaanuaris algatati Tori vallas tuuleparkide ja nende toimimiseks vajaliku taristu kavandamiseks kohaliku omavalitsuse eriplaneering. Asukoha eelvaliku eelnõu järgi kerkib alale kuni 30 tuulikut.

Hamburg: vesinik jõuab kütusena ühistransporti ehk 10 aasta pärast

02.10.23 MAJANDUS ... Tallinnas näidati esimest vesinikubussi, mis võiks olla umbes seitsme aasta pärast Tallinna Linnatranspordi (TLT) hinnangul keskkonnasõbralik asendus praegustele bussidele. Energeetiku Arvi Hamburgi sõnul on vesiniku tootmine praegu väga kallis ja energiamahukas. Vesiniku odavnedes jõuab see kõigepealt tööstusse ja ehk 10 aasta pärast ühistransporti.

Opositsiooni hinnangul on riigieelarve segane ja ei toeta majandust

02.10.23 EESTI ... Opositsioonipoliitikud analüüsivad sel nädalal riigieelarve seletuskirja, et kokku panna ettepanekud, mis pärast eelnõu esimest lugemist valitsusele esitada. Opositsiooni sõnul on eelnõu segane ja läbipaistmatu ning ei toeta majanduse arengut.

Maailmapank: Hiina majanduse aeglustumine süveneb

02.10.23 VÄLISMAA ... Maailmapank vähendas Hiina järgmise aasta majanduskasvu prognoosi 4,4 protsendini. Hiina kannatab süveneva kinnisvarakriisi all, mis nüüd juba ohustab kogu majandust.

Otse teisipäeval kell 15.45: poliitikute gaasidebatt

02.10.23 MAJANDUS ... Teisipäeval toimub Tallinnas gaasituru aastakonverents, mille raames toimub ka poliitikute diskussioon gaasikütuste tulevikust Eestis. Kell 15.45 algavat debatti näeb otsepildis ERR-i portaalis.

Sanktsioonid ei takista luksusautode liikumist Soome kaudu Venemaale

02.10.23 VÄLISMAA ... Soome ringhäälingu Yle ajakirjanduslik eksperiment paljastas, kuidas Läänes toodetud luksusautod sanktsioonidest hoolimata Soome kaudu Venemaale liiguvad.

Aivar Hundimägi: ärge nii enam riigieelarvet tehke

02.10.23 ARVAMUS ... Eelmisel nädalal riigikogule esitatud järgmise aasta riigieelarve kohta sobib kaasa anda hoiatus: "Ärge seda järele tehke", nendib Aivar Hundimägi Vikerraadio päevakommentaaris.

Riik töötab välja uut toimetulekupiiri arvestamise metoodikat

02.10.23 EESTI ... Toimetulekutoetuse saajate arv on Eestis varasemate aastatega võrreldes kasvanud, üha rohkem inimesi võib langeda ka alla vaesuspiiri. Sotsiaalministeerium on nüüd asunud välja töötama uut toimetulekupiiri arvestamise metoodikat.

Masinatööstuse liidu juht: riigieelarve väga julgustav ei ole

02.10.23 MAJANDUS ... Töötleva tööstuse vaatevinklist pole eelmisel nädalal valitsuse heakskiidu saanud riigieelarve kuigi julgustav, leiab Eesti Masinatööstuse Liidu juht Raul Kütt, kelle sõnul on ettevõtjad ise igati valmis poliitikutega maha istuma, et arutada, kuidas riigi tulusid kasvatada.

Ehitajate hinnangul peavad nad lähiaastail tegevust koomale tõmbama

01.10.23 MAJANDUS ... Ehitajad ja eriti teedeehitajad aga arvavad lähiaastate riiklike investeeringute plaane vaadates, et peavad hakkama oma tegevust koomale tõmbama ja inimesi koondama. Varasemad lennukad kavad jäävad ootele ja asfalditehased seisma, kuna nende toodangut pole kuhugi panna.

Euroopa Liit käivitas kliimatollide esimese etapi

01.10.23 MAJANDUS ... Euroopa Liit käivitas pühapäeval esimese etapi maailmas seni ainulaadsest süsteemist, mille sihiks on kehtestada imporditud terasele, tsemendile ja muudele energiamahukatele kaupadele süsinikdioksiidi (CO2) heitkoguste tariifid, et nende import riikidest, kus CO2 õhkupaiskamist ei maksustata, ei õõnestaks rohepööret Euroopas.

Jõhvi ja Kohtla-Järve hakkavad koos riigiga kortermaju ehitama

01.10.23 EESTI ... Sihtasutuse Ida-Virumaa Investeeringute Agentuur ning Kohtla-Järve linna ja Jõhvi valla vahel sõlmitud hea tahte lepingu põhjal peaks neisse omavalitsustesse kerkima kuni kümme kortermaja. Neist esimesed kaks peaks valmis saama juba kolme aasta pärast.

Järjekordselt hinda tõstnud Gaasivõrk loodab tulevikus seda langetada

01.10.23 MAJANDUS ... Tänavu juba kolmandat korda võrguteenuse hinda tõstnud AS-i Gaasivõrk juht Triinu Tamm ütles, et edasist tõusu ettevõte ei prognoosi, pigem võiks hind tulevikus langeda.

Läti valmistab ette seadust majapidamistele intressitõusu leevendamiseks

29.09.23 MAJANDUS ... Läti majandus on Eestiga võrreldes pisut paremas seisus, näitab Läti Panga reedel avaldatud majandusprognoos. Erinevalt Eestist valmistatakse Lätis ette seadust, et leevendada hüpoteeklaenu võtnud majapidamiste suurt intressitõusu.

Kaupmehed prognoosivad kõige keerulisemat perioodi tuleva aasta alguses

29.09.23 MAJANDUS ... Jaekaubanduse langus on kestnud juba aasta. Kaupmeeste sõnul lähevad paljud tooted lähevad müüki kampaaniahinnaga ning kõige raskem aeg saabub ilmselt tuleva aasta alguses.

Valitsus on kokku leppinud suhkrumaksus, kuid mitte selle sisus

29.09.23 MAJANDUS ... Valitsus plaanib ülejärgmisest aastast maksustada magustatud jooke ehk kehtestada suhkrumaksu, millega teeniks riik aastas ligi 25 miljonit eurot lisatulu. Milline see magustatud jookide maks täpsemalt tuleb, on aga veel lahtine.

Kuue kuu euribor ulatub 4,125 protsendile

29.09.23 MAJANDUS ... Paljude laenudega seotud kuue kuu euribor ulatus neljapäeval 4,125 protsendile, päev varem oli see viimaste aastate rekordtasemel 4,136 protsendil.

Sõerd kritiseeris riigieelarvet: see takistab riigikogu tööd

29.09.23 MAJANDUS ... Kunagine rahandusminister ja praegune riigikogu rahanduskomisjoni liige Aivar Sõerd (RE) ütles, et kuna järgmise aasta riigieelarve kasutab taas tegevuspõhist mudelit, siis on sealt väga raske tuvastada, milleks raha täpselt kulub. See toob aga riigikogule uut ressursikulu.

Finantsinspektsioon asub koos Euroopa kolleegidega pankade puhvreid uurima

29.09.23 MAJANDUS ... Finantsinspektsioon ja Euroopa Keskpank hakkavad uurima Eesti suuremate pankade puhvrite suurust ja kvaliteeti, et teha kindlaks, kas pangad vajavad valitsusega kokku lepitud suuremate dividendimaksete puhul järelevalvajate luba.

Kiirhinnang: Eesti tarbijahindade tõus aeglustus alla nelja protsendi

29.09.23 MAJANDUS ... Eesti tarbijahinnad kerkisid statistikaameti esialgsetel andmetel septembris 2022. aasta sama kuuga võrreldes 3,96 protsenti, augustiga võrreldes püsis tarbijahinnaindeks muutumatuna.

Transpordiameti juht: eelarves on kruusateede asfalteerimise real tühjus

29.09.23 MAJANDUS ... Transpordiameti peadirektor Priit Sauk ütles ERR-ile antud pikemas intervjuus, et eelarves puuduva raha tõttu pole aastaks 2030 võimalik välja ehitada 2+2 sõiduradadega maanteid Tallinnast Pärnusse ja Tartusse. Ka ei asfalteerita lähiaastatel ühtegi kruusateed.

Jaekaubanduse müügitulu langus on kestnud juba terve aasta

29.09.23 MAJANDUS ... Eesti jaekaubandusettevõtete müügitulu oli augustis 912 miljonit eurot ehk 2022. aasta sama kuuga võrreldes püsivhindades kaheksa protsenti vähem, näitavad statistikaameti andmed. Jaekaubanduse müügitulu langus on kestnud juba aasta aega.

Eesti Gaas: maagaasi hind tuleb sel talvel tarbijatele mullusest odavam

29.09.23 MAJANDUS ... Sel talvel on Eestis ja kogu Euroopas oodata tarbijatele oluliselt odavamaid maagaasi hindu kui eelmisel aastal, rääkis ETV hommikusaates "Terevisioon" Eesti Gaasi juhatuse esimees Margus Kaasik

Soome valitsus plaanib hakata reformima pensionisüsteemi

29.09.23 MAJANDUS ... Soome valitsus plaanib majanduse tasakaalustamiseks muuhulgas läbi viia pensionireformi, kaaludes pensionimaksete suurendamist ja ka pensioniea tõstmist.

Võrreldes aastataguse ajaga on tööpakkumisi turul oluliselt vähem

29.09.23 MAJANDUS ... Tööportaalid kinnitavad, et võrreldes aastataguse ajaga on tööpakkumisi tööturul 20-30 protsenti vähemaks jäänud. Laias laastus on aga tase sama, mis 2019. aastal.

Esmaspäev on tulumaksu juurdemaksmise tähtaeg

29.09.23 MAJANDUS ... 2. oktoobril on maamaksu teise osa ning tuludeklaratsiooni alusel juurdemaksmisele kuuluva tulumaksu tasumise tähtaeg.

Valitsus võib pakkuda väikeinvestoritele 200 miljoni ulatuses riigi võlakirju

28.09.23 MAJANDUS ... Valitsus peab riigieelarve defitsiidi katteks raha laenama ning rahandusministeeriumil on plaan, et 200 miljoni euro ulatuses võiks võlakirju pakkuda ka Eesti inimestele. Viimased võlakirjaemissioonid näitavad, et Eesti väikeinvestoritel on vaba raha sadades miljonites.

Kagu-Eesti saetööstused on sunnitud tootmismahte vähendama ja koondama

28.09.23 MAJANDUS ... Kagu-Eesti saetööstused on sunnitud tootmismahtusid vähendama ja töötajaid koondama, sest Skandinaavia turul on madalseis ning kodumaine hinnatõus vähendab siinsete ettevõtete konkurentsivõimet.

Uuel aastal kergitavad kütuse hinda nii käibemaksu- kui ka aktsiisitõus

28.09.23 MAJANDUS ... Järgmise aasta 1. jaanuarist tõuseb käibemaks 22 protsendini, mis mõjutab kõiki kaupu, sealhulgas ka kütuse hinda ning mais lisandub diislikütuse hinnale veel ka aktsiisitõusu mõju.

Eesti lühiajaliste võlakirjade intressiks kujunes üle nelja protsendi

28.09.23 MAJANDUS ... Eesti emiteeris neljapäeval vähempakkumisel 81 miljoni euro väärtuses kuuekuise ja 204 miljoni euro väärtuses 12-kuise tähtajaga riigivõlakirju. Võlakirjade keskmine tootlus tähtajani oli vastavalt 4,088 ja 4,111 protsenti.

Itaalia riigieelarve puudujääk hakkab taas kasvama

28.09.23 VÄLISMAA ... Itaalia valitsus suurendab nii selle kui ka järgmise aasta riigieelarve puudujäägi prognoosi. Giorgia Meloni valitsus teatas, et uute plaanide järgi moodustab puudujääk sel aastal 5,3 protsenti ja järgmisel aastal 4,3 protsenti riigi oodatavast SKP-st.

Valitsus kiitis kohustusliku kestlikkuse aruande rakendamise heaks

28.09.23 MAJANDUS ... Valitsus kiitis heaks alates 2024. aastast suurettevõtetele kohustuslikuks muutuva ja halduskoormust suurendava kestlikkuse aruande standardi (ESRS), mis tuleneb Euroopa Komisjoni määrusest. Ettevõtjad on lisaaruande rakendamist varem kritiseerinud, leides, et see lisab aastas 100 000 euro jagu asjatut bürokraatiat.

Kõige hoogsamalt koondavad töötlev tööstus ja idufirmad

28.09.23 MAJANDUS ... Kogu aasta jooksul on kõige rohkem töötajaid koondatud töötlevas tööstuses, kuid viimastel kuudel tõmbab töötajaskonda koomale ka info ja side sektor ning uueks tulijaks koondajate ridades on veondus- ja laondusettevõtted, näitavad töötukassa andmed.

Pirita TOP-i juures aastaid tühjalt seisnud alale kerkivad kortermajad

28.09.23 MAJANDUS ... Arendaja hakkab Tallinnas Pirita purjespordikeskuse (Pirita TOP) naabruses aastaid kasutuseta seisnud alale järgmise aasta alguses ehitama nelja hoonet, tulevikus lisandub sinna veel kolm elumaja.

Valitsus sotsiaalpartnereid töötuskindlustusmakse tõstmise plaani ei kaasanud

27.09.23 MAJANDUS ... Riigi eelarvestrateegia näeb ette seni kokku leppimata 0,9-protsendilise töötuskindlustusmakse tõusu, tööandjate sõnul on selleks plaan tehtud sotsiaalpartnereid kaasamata.

Kaljulaid lahkub Vene tarnete tõttu Alexela nõukogust

27.09.23 MAJANDUS ... Tänavu aprillis Alexela nõukoguga liitunud eelmine president Kersti Kaljulaid teatas, et ettevõte hankis suvel tarneraskuste tõttu Venemaal toodetud LPG-d ning kuna ta äri Venemaaga heaks kiita ei saa, esitas taotluse nõukogust lahkumiseks.

Eelarvestrateegias raudtee reale kirjutatud raha läheb hoopis laevaehituseks

27.09.23 MAJANDUS ... Riigi eelarvestrateegia (RES) järgi peaks riik tuleval aastal eraldama Haapsalu raudtee ehitamiseks 15 miljonit eurot. Tegelikult on RES-i sattunud eksitav rida, sest see planeeritud raha läheb hoopis riigi uue mitmeotstarbelise laeva ehituseks ning kliimaministeerium palus eksituse pärast vabandust.

Tanklad peavad jagama infot kütuse keskmise maksumuse kohta 100 km läbimisel

27.09.23 MAJANDUS ... Mehitatud tanklad peavad septembri lõpust kuvama QR-koodi, mis juhatab transpordiameti kodulehele ja võimaldab tarbijal soovi korral võrrelda, kui palju maksab 100 kilomeetri läbimine diisli- ja bensiinimootoriga ning alternatiivkütusega.

Kaevumine eelarvesse: millistele asutustele kulub maksumaksja raha?

27.09.23 MAJANDUS ... Kuigi Eesti koostab oma eelarveid juba 2020. aastast tegevuspõhiselt, on praeguseks mõningal määral riigieelarve seletuskirja sisse toodud ka kulupõhised read, millest on võimalik välja selgitada, kuhu Eesti riik raha paigutab.

Võrklaev: töötuskindlustusmakse tõus on RES-is kirjas

27.09.23 MAJANDUS ... Lisaks suurele maksutõusule, mida alles otsitakse, leiab riigieelarve strateegiast sadade miljonite eest tulukohti, mis pole seadusesse jõudnud. Neist üks suuremaid on 0,9-protsendiline töötuskindlustusmakse tõus, mille puhul rahandusminister Mart Võrklaev loodab, et sellega on päri ka tööandjad ja ametiühingud.

Veljo Konnimois: ekspordile aitaks kaasa ministrite müügitöö

27.09.23 ARVAMUS ... Algavas majanduskriisis aitab eksporti kasvatada ja töökohti luua Eesti kõrgtehnoloogilise tööstuse Euroopas tuntuks tegemine, mille jaoks on vaja ka majandusministri ja välisministri müügitööd, kirjutab Veljo Konnimois.

Coop Pank tõstis aastase hoiuse intressimäära 4,5 protsendile

27.09.23 MAJANDUS ... Coop Pank tõstis kolmapäevast nii era- kui äriklientidele aastase tähtajalise hoiuse intressi 4,5 protsendile, mis on hetkel Eestis tegutsevate pankade seas kõrgeim tähtajalise hoiuse intressimäär.

Kauplused võivad käibemaksu tõusu järel odavama toidu hinnad samaks jätta

27.09.23 MAJANDUS ... Kuna kauplused ei ole võimelised kohe alates 1. jaanuarist, kui käibemaks kahe protsendipunkti võrra tõuseb, kõigi oma kaupade hindu müügisaalis muutma, siis võivad olulisemate ning odavamate toiduainete hinnad esialgu samaks jääda, ütles Eesti Kaupmeeste Liidu tegevjuht Nele Peil.

Ajalehtede juhtkirjad riigieelarve eelnõust: peata ja õõnes

27.09.23 EESTI ... Eesti suuremad päevalehed kritiseerivad valitsuse avaldatud 2024. aasta riigieelarve eelnõud järsult, heites ette vähest avatust, eesmärgi puudumist ning silmakirjalikku kommunikatsiooni.

Euribori tõus on perede pangalaenude kulusid tõstnud 400 miljoni võrra

27.09.23 MAJANDUS ... Kiire intressimäärade tõus on Eesti ettevõtete ja kodumajapidamiste intressikulu kahekordistanud. Majapidamiste pangalaenude intressikulu on seejuures aastaga tõusnud ligikaudu 800 miljoni euroni ning ettevõtete intressikulu ligikaudu 1,2 miljardi euroni.

uus arutelusaade

Vaata otse

Kuula otse

spordisajand

otse uudistemajast

järjejutt

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: