Pandeemia ajal on sõjapõgenike arv kasvanud 660 000 võrra

Põgenikud püüdsid koroonaviiruse pandeemiast hoolimata Hispaaniasse pääseda, kuid jäid merehätta.
Põgenikud püüdsid koroonaviiruse pandeemiast hoolimata Hispaaniasse pääseda, kuid jäid merehätta. Autor/allikas: SCANPIX/EPA

Enam kui 660 000 inimest on alates märtsist põgenenud oma kodust relvakonfliktide tõttu, hoolimata ÜRO üleskutsest kehtestada relvarahu koroonaviiruse pandeemia ajal, teatas reedel abiorganisatsioon.

Norra põgenikenõukogu (NRC) andmetel on relvakonfliktid koroonakriisi ajal jätkunud, hoolimata sellest, et enamikes riikides kehtestati liikumis- ja muud piirangud viiruse leviku tõkestamiseks, vahendas BNS.

23. märtsil kutsus ÜRO peasekretär Antonio Guterres relvarahule kõikides riikides.

NRC teatel on alates sellest 19 riigis liikvele läinud kokku 661 000 inimest. Kõige kõrgem arv inimesi sellest moodustavad pagulased Kongo Demokraatlikus Vabariigis.

"Ajal, mil terviseeksperdid annavad meile korralduse koju jääda, sunnivad mehed relvadega sadu tuhandeid oma kodudest minema äärmiselt haavatavasse olukorda," teatas NRC peasekretär Jan Egeland.

"See ei tee liiga mitte ainult neile, kes on sunnitud põgenema, vaid õõnestab tõsiselt ka meie ühiseid jõupingutusi viirusega võitlemisel," lisas ta.

"Ajal, mil inimesi aetakse kodust välja ja tapetakse, vaidlevad ÜRO julgeolekunõukogu võimsad liikmed nagu lapsed liivakastis," lisas ta.

"Praegu ei ole aeg lasteaiapoliitikaks."

NRC tahab ÜRO JN-i liikmesriikidelt "ühemõttelist üleskutset" vaenupooltele peatada sõjategevus ja lõpetada konfliktid kõneluste abil, mis lubaks süstemaatilist vastust pandeemiale.

Kongo DV-s on relvarühmitused ja riigi sõjavägi kokkupõrgete käigus sundinud oma kodudest minema 482 000 inimest. Jeemenis on alates 23. märtsist oma kodudest põgenenud 24 000 inimest. Samuti on suurel arvul pagulasi Aafrika Tšaadi järve regioonis, sealjuures iseäranis raske on olukord Tšaadis ja Nigeris.

Üle 10 000 inimese põgenes samal perioodil konfliktide eest Afganistanis, Kesk-Aafrika Vabariigis, Süürias, Somaalias ja Myanmaris, lisas NRC.

Toimetaja: Maarja Värv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: