Õhuvägi lõpetab sel aastal Robinsonide kasutamise

Foto: mil.ee

Õhuväe kergekopterid Robinson 44 lõpetavad teenistuse aasta lõpus ning õhuvägi asub piloote ümber koolitama lennukitele M28, mille sai eelmisel aastal. Robinsonid on kasutusel õhuväes, kuid toetavad ka PPA-d ja päästeametit näiteks tulekahjukollete või inimeste otsinguil.

Eesti Õhuväe kergekopterid Robinson 44 on peaaegu 20 aastat vanad. Õhuvägi sai neli kopterit USA-lt kingituseks 2002. aastal. Järgmisest aastast neid enam ei kasutata, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Uusi koptereid hankida pole plaanis. "Vaadates tulevikku ja ka fakti, et eelmisel aastal saime kaks lennukit M28, siis valitsemisala ühtne otsus on olnud see, et kopterite eluiga enam ei uuendata ja selle aasta lõpus nad lähevad käibelt maha ja me suuname fookuse ja ressursid M28 opereerimisele," selgitas õhuväe ülem kolonel Rauno Sirk.

Mullu kasutusele võetud lennukite M28 peamine ülesanne on mereseire ja mereteadlikkuse tagamine. Robinsonidega seda ülesannet nii efektiivselt täita ei saa, sest ühemootorilistele kopterilele kehtivad mere kohal lendamise piirangud.

Samas on Robinsonid ametiabi palvel aidanud politsei- ja piirivalveametit ja päästeametit.

"Suviti oleme teinud abistanud päästeametit tuleseirel, vahel ka inimeste otsingutel politseioperatsioonidel. Eks need ülesanded tuleb siis PPA kopteritel üle võtta," ütles Sirk.

Erakasutuses on Robinsone ka Eestis, nii et õhuväe pilootidel on valik, kas õppida ümber või vahetada töökohta. Õhuväe ülema sõnul on viimast ka juhtunud.

"Piloote on ju ära läinud meilt erasektorisse. Ma täpset numbrit ei oska öelda, aga pakun huupi, et pool piirivalve lennusalgast, PPA lennusalgast - seal on ka väga palju piloote ja praegune juht on ka endine õhuväelane," rääkis Sirk.

Robinson 44 on oma klassi enim müüdud ja 21. sajandil enim toodetud kopter, mida kasutavad ka paljude riikide õhu-, mere- ja politseijõud.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: