OECD: maailmamajandus kahaneb tänavu vähemalt kuus protsenti ({{contentCtrl.commentsTotal}})

OECD.
OECD. Autor/allikas: SCANPIX/AFP PHOTO/Eric Piermont

Maailmamajandus kahaneb tänavu vähemalt kuus protsenti, tulenevalt enneolematust sissetuleku kadumisest ja erakordsest ebakindlusest, mille on põhjustanud koroonaviiruse ohjeldamiseks võetud meetmed, teatas Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsioon (OECD) kolmapäeval.

Juhul kui sel aastal tuleb ka viiruse teine laine, võib majandus kahaneda kuni 7,6 protsenti, hoiatas OECD.

Mõlema stsenaariumi korral oleks taastumine langusest "aeglane ja ebakindel".

Järgmisel aastal peaks maailmamajandus pöörduma 5,2 protsendisele kasvule, kui viirus ohjeldatakse, või 2,8 protsendisele kui tuleb uus haiguspuhang, öeldi raportis.

OECD hoiatas, et järgmise aasta lõpuks võib "sissetuleku kadu ületada kõik teised majanduslangused viimase saja aasta jooksul, kui välja jätta sõjaaeg, ning sellele on ränk ja pikaajaline mõju inimestele, firmadele ja valitsustele".

Töötuse kasvades on mõne riigi erasektori võlatase "ebamugavalt kõrge ja äride põhjaminemise ja pankrotistumise oht kõrge", märkis OECD.

Märtsis, kui haiguspuhang puudutas ainult Hiinat kuid mitte veel teisi suurmajandusi, langetas OECD oma kasvuprognoosi poole protsendi võrra 2,4 protsendile, mis olnuks kõige halvem näitaja alates 2008. aasta rahanduskriisist.

Alates sellest on asjad võtnud märkimisväärselt halvema pöörde ning pandeemia ohjeldamiseks on kinni pandud suur osa majandusest ja reisiliiklusest üle maailma.

Hoolimata karmidest meetmetest on koroonaviirus tapnud üle 400 000 inimese üle maailma.

Majandusaktiivsus OECD 37-s liikmesriigis on raporti järgi kukkunud mõnel juhul kuni 20 või 30 protsenti.

Valitsused ja keskpangad on äride ja tööandjate kaitsmiseks enneolematuid meetmeid võtnud, kuid ka sellel on tagajärjed, tõstes järsult riikide võlakoormat, kirjutati raportis.

"Valitsused saavad pakkuda tugivõrgustikke, mis lubavad rahval ja firmadel kohaneda, kuid nad ei saa erasektori aktiivsust, tööhõivet ja palkasid ülal hoida pikalt," märkis OECD.

Valitsused peaksid oma abi kohandama, lubades kiireid restruktureerimisi firmadele, pakkudes sissetulekut töö kaotanud töölistele, väljaõpet koondatutele ja sotsiaalset tuge kõige haavatavamatele, soovitas OECD.

Majanduslangus on teinud ka hullemaks ebavõrdsust tööliste vahel, lisati raportis. Kaugtööd võimalus on üldiselt kõrgema sissetuleku ja kvalifikatsioonidega inimestel, samas kui nooremad ja vähem kvalifitseeritud töötajad ei saa tööd teha või nad lihtsalt koondatakse.

"Valitsused peavad haarama sellest võimalusest luua õiglasem ja jätkusuutlikum majandus, teha konkurents ja regulatsioonid nutikamaks, moderniseerida maksusüsteeme, kulutusi ja sotsiaalset hoolekannet."

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: