Euroopa Parlamendi liikmed langesid koroonakarantiini ajal varaste ohvriks

Vaade Euroopa Parlamendi hoonetekompleksile Brüsselis.
Vaade Euroopa Parlamendi hoonetekompleksile Brüsselis. Autor/allikas: SCANPIX / Caro / Ruffer

Euroopa Parlamendi liikmete kabinettides on ilmselt koroonakriisi ajal kehtestatud karantiini ajal käinud vargad, kes on mitmekümne saadiku arvuteid ja muud väärtuslikku ära viinud.

Vargustelaine avalikustanud sakslasest parlamendiliige Nico Semsrott ütles, et tema büroost viidi ära kaks sülearvutit ning tal on andmeid veel kümnete saadikute ohvriks langemisest, kuid parlamendi turvalisuse eest vastutav osakond (DG SAFE) ei ole kuriteoteatele kuidagi reageerinud.

"See on suur skandaal ja ma ei saa aru, miks kõik vaikivad," ütles ta Politicole. "Ma olen üsna kindel, et vargad tuhnisid kõik meie asjad läbi, arvestades seda kui suur segadus siin valitses," lisas ta.

Semsrott kinnitas, et tal on andmeid 40 kuni 100 parlamendiliikme kohta, kelle kontoriruumidesse sisse on murtud. Tema sõnul ei ole DG SAFE parlamendiliikmeid varguste suhtes hoiatanud.

Euroopa Parliamendi president David Sassoli kehtestas koroonaviiruse pandeemia tõttu märtsis parlamendihoones karmid reeglid külaliste majja lubamisel ning kutsus saadikuid ja nende abilisi oma koduriigis töötama. Parlamendi kompleks jäi kuni maini suhteliselt inimtühjaks.

Parlamendi pressiesindaja ütles Politicole, et parlamendi haldusteenistust informeeriti vargustest aprillis ning seejärel on DG SAFE suurendanud saadikute kontorite juures patrullimist. Tema sõnul tegeleb DG SAFE juhtunu uurimisega ning on teavitanud ka Belgia võimusid. Pressiesindaja teada ei ole varguste arvu ametlikult kinnitatud, kui teised ametnikud rääkisid Politicole, et ohvriks on langenud umbes 50 saadikut.

Tšehhist välitud parlamendisaadik Dita Cháranzova, kes on turvaküsimuste eest vastutav parlamendi asepresident, ütles, et palus DG SAFE-ilt sissemurdmiste kohta ülevaadet ning kavatseb teema tõstatada europarlamendi haldusküsimustega tegelva büroo koosolekul. "Praegu ei ole selge, kas see on üksikjuhtum või on tegemist laiema vargustelainega. Ma saan ainult pralamendiliikmeid ja nende abisid kutsuda üles juhtumitest teatama," ütles Cháranzova.

Italaiast valitud Massimo Casanova kirjutas sotsiaalmeedias, et on esitanud parlamendile kaebuse pärast seda, kui tundmatud inimesed tema bürosse sisse murdsid ning kappide lukud lahti murdsid "otsides ma ei tea mida". Tema sõnul ei ole talt asju varastatud, kuid ta peab uurima, kas mõni dokument on kadunud.

Euroopa Parlamendi mitmest omavahel ühendatud hoonest koosnevas kompleksis Brüsselis on ka varem kuritegusid toimunud - näiteks 2011. aastal pälvis laia tähelepanu relvastatud rööv parlamendi ruumides asuvas pangakontoris, 2014. aastal teatati aga samuti saadikute kontoreid tabanud vargustelainest.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: