Briti majandus kahanes maiga lõppenud kvartalis 19 protsenti

Inimesed Londonis Harrodsi kaubamaja juures.
Inimesed Londonis Harrodsi kaubamaja juures. Autor/allikas: SCANPIX/AP PHOTO/Alastair Grant

Ühendkuningriigi majandus kahanes maiga lõppenud kvartalis koroonapiirangute tõttu pea viiendiku võrra, võrreldes eelneva kolmekuuse perioodiga, teatas riigi statistikaamet teisipäeval.

"SKP kukkus kolmel kuul maini 19,1 protsenti, kuna valitsuse liikumispiirangud vähendasid järsult majandusaktiivsust," teatas statistikaamet, kuid lisas, et mais kasvas majandus aprilliga võrreldes 1,8 protsenti.

Valitsuse eelarvedistsipliini büroo (OBR) teatas, et ÜK majandus on kursil kahaneda sel aastal kuni 14,3 protsenti, mis oleks suurim aastane SKP langus 300 aasta jooksul. Mitmesaja aasta suurimat langust prognoosib ka Briti keskpank.

"Mai andmed on pettumustvalmistav esimene samm teel taastumise poole ja viitab, et lootus kiirest taastumisest on alusetu," märkis Capital Economicsi analüütik Thomas Pugh.

"Tõepoolest, tee majanduse täieliku taastumise poole on tõenäoliselt palju pikem, kui enamik inimesi arvavad."

Suurbritannia majandus on endiselt umbes 24,5 protsenti väiksem kui see oli veebruaris, mil pandeemia algas.

"Töötlev tööstus ja elamuehitus näitavad märke taastumisest, kuivõrd osa ärides naasevad töötajad tööle," ütles statistikaameti majandusstatistika asestatistik Jonathan Athow.

"Sellest hoolimata oli majandus mais endiselt veerandi võrra väiksem kui veebruaris, enne pandeemia täieliku mõju kohale jõudmist," jätkas ta.

"Olulises teenustesektoris nägime me kasvu jaekaubanduses, kus registreeriti rekordiline veebimüük."

"Siiski, et piirangud endiselt kehtivad, jäid paljud teised sektorid loiuks ja mitmes valdkonnas langus jätkus," lisas statistik.

OBR teatas, et kõige halvemal juhul taastub Briti SKP kriisieelsele tasemele alles 2024. aasta kolmandaks kvartaliks.

Ühendkuningriik on üks koroonaviirusest enim räsitud riike. Viirusse on ametlike andmete järgi surnud pea 45 000 inimest, ent kui arvestada arvatavaid koroonajuhte, on ohvrite arv üle 50 000.

Riik on 23. märtsil kehtestatud koroonapiirangute tühistamise lõpusirgel, ehkki järgmisel nädalal tehakse Inglismaal poodides näomaski kandmine kohustuslikuks.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: