Koroona teise laine varaseks tuvastamiseks uurivad teadlased reovett

Paljassaare reoveepuhastusjaama, kus puhastatakse ööpäevas keskmiselt 120 000 m3 vett.
Paljassaare reoveepuhastusjaama, kus puhastatakse ööpäevas keskmiselt 120 000 m3 vett. Autor/allikas: Tallinna Vesi

Valitsus kiitis neljapäevasel istungil heaks Tartu Ülikooli ettepaneku käivitada reovee analüüsil põhinev COVID-19 seiresüsteem, mille eesmärk on tuvastada COVID-19 uus laine võimalikult varajases faasis ja täpselt lokaliseeritult. Uuring läheb maksma 868 000 eurot.

Rahvusvaheline kogemus näitab, et reoveeproovidest on võimalik leida viiruse jälgi enne kliiniliste patsientide leidmist. Reovee seire annab varajast infot ka nakkuse piirkondliku leviku kohta.

Reoveeproove plaanitakse võtta kõigis maakonnakeskustes, lisaks veel mõnes suuremas linnas ning valitud kohtades, näiteks Tallinna lennujaamas ja sadamas, piiripunktides jms. Proovide kogumisel teeb Tartu Ülikool koostööd Eesti Keskkonnauuringute Keskuse ja vee-ettevõtetega, kes linnade reoveepuhasteid käitlevad.

Seireuuring on plaanis tänavu augustist detsembrini.

Projekti eestvedajad on Tartu Ülikooli professor Tanel Tenson ning vanemteadur Veljo Kisand. Uurimisgrupp teeb koostööd professor Irja Lutsari ja professor Andres Meritsaga.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: