Abiellumissoovi saab tulevikus riigile edastada ka elektrooniliselt ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Pulmapäev Tallinna perekonnaseisuametis
Pulmapäev Tallinna perekonnaseisuametis Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Valitsus plaanib abiellumist lihtsamaks muuta, luues abielu dokumentide esitamiseks e-teenuse.

Praegu peab abielluda sooviv paar käima perekonnaseisuametniku või notari juures kaks korda, kõigepealt abieluavalduse esitamiseks ning siis abielu registreerimiseks. Valitsus soovib protsessi lihtsamaks muuta abielusündmuse e-teenusega, kus saaks esitada nii abielu avalduse, aga ka tellida ette uue perekonnanimega dokumendid.

"Kohale peab ikka minema, selleks, et inimene enda sooviavaldust enda isikus teadlikult tõestaks. Aga selle esimese sammu, taotluse avalduse soovime teha digitaalseks," selgitas majandus-ja kommunikatsiooniministeeriumi infoühiskonna teenuste arendamise osakonna juhataja Jaanus Valdma.

"Ja kui vahetatakse nime, siis saab valida, et missuguseid dokumente soovib ta uue nimega tellida ja dokumendid saavad valmis, ilma et inimene peaks ise enda abielutunnistusega kuskil mööda asutusi ringi käima."

Abieluavaldust tehes peab paar valima endale ka varasuhte – kas neile sobib varaühisus, vara juurdekasvu tasaarvestus või varalahusus. Otsuse tegemisel on seni olnud oluliseks toeks vestlus perekonnaseisuameti töötaja või notariga.

"Seda me olemegi siin lahendanud, näiteks kõvasti tekstiga, kõvasti infot ja erinevate linkidega. Aga ka kindlasti videod. Ja tõenäoliselt me leiame sinna vahepuhvri ka vahele, kui seda peaks vaja olema. Kindlasti tekib ka infotelefon, kust vajadusel saab nõu küsida," ütles Valdma.

Tallinna perekonnaseisutoimingute osakonna juhataja Ingrid Sarevet on skeptiline ja arvab, et e-avalduse puhul kipuvad inimesed otsusega kiirustama. Värsked abielupaarid ei pruugi ilma ametniku selgitusteta mõelda näiteks selle peale, mis võib juhtuda nende varaga lahutuse korral.

"Siin ongi hästi oluline, et ametnik oskaks neil võtta seda eufooriat maha, et nad saaksid aru, mis valikut nad teevad. Kui võrrelda viimasena tulnud e-teenust sünni registreerimise osas, siis annab alust küll arvata, et tehakse kiirustades otsuseid," ütles Sarevet.

"On olnud nimedega probleeme, näiteks venepäraste nimedega ei saada aru, et A tuleb lõppu panna, sellised teemad. Aga noh, abielu puhul on see eriti suure kaaluga."

Sarevet arvab, et läbi tuleb mõelda ka välisriikide kodanike avalduste süsteem, kuna nemad peavad esitama lisadokumente ja vajavad tihti veelgi rohkem nõustamist.

Tallinna perekonnaseisuametis on välisriikide kodanikke 15 protsenti kõigist abiellujatest ja nende dokumentatsioon on Sarevete sõnul väga keeruline praegu.

"See selgitus, et täpselt millises vormis, millise andmekoosseisuga neid dokumente nad peavad esitama, siin me ei näe küll, et menetlusaeg läheks lühemaks, pigem pikemaks. Selles mõttes seda lihtsustamist nagu ei näe. Eesti kodanike puhul ta lihtsustab, et nad ei tule kohapeale, aga kindlasti suureneb selgituskohustus, nii kirja teel kui telefoni teel."

Lisaks abiellumisele on valitsusel e-teenuse visioon ka kaitseväe kohustuse täitmise, lapse saamise, lähedase surmaga tegelemise ja pensionile jäämise kohta. Need oleks kõik koondatud eesti.ee portaali. Osaliselt digitaalse abieluteenuse loodab ministeerium valmis saada 2022. aasta teiseks pooleks.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: