Meremuuseum tahab tuua Eestisse 850 000-eurose USA näituse

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Vesilennukite angaar. Autor/allikas: Lennusadam

Meremuuseum plaanib oktoobrist näidata Ameerika Loodusloomuuseumi näitust "Tundmatu ookean", milleks taotleb muinsuskaitseametilt riikliku kahjuhüvitise tagamist summas 998 620 USA dollarit ehk veidi üle 850 000 euro.

Meremuuseumi juhatuse liige Urmas Dresen esitas muinsuskaitseametile taotluse riikliku kahjuhüvitise tagamiseks koos eksperdi hinnanguga näitusele ning ekspositsiooni transportimise ja paigladamise kirjeldusega.

See on tavapärane toiming rahvuvahelise näituse saabumisel Eestisse ning kahjuhüvitise tagamise kord on kirjas ka valitsuse määruses.

Määruses seisab, et näituse kahjuhüvitise maksmise tagamist võib taotleda juhul, kui näituse rahaliselt hinnatav väärtus on vähemalt 65 000 eurot. Selle näituse puhul on väärtus aga natuke üle 850 000 euro.

Dresen ütles ERR-ile, et protsess näituse Eestisse toomiseks algas juba kaks aastat tagasi ning esmalt tuli käia USA-s väljapanekut vaatamas. Edasi esitas Dreseni sõnul juba Ameerika Loodusloomuuseum esialgse ruumiplaani ning ka näiteks kliimatingimused.

"Ameerika Loodusloomuuseum on selline suur gigant, kus töötab ligikaudu 1000 inimest, kellest 200 on teadlased või teadurid. Nemad on üle maailmamere erinevaid uurimisekspeditsioone teinud ja see näitus on koostatud nende enda uute materjalide põhjal," ütles Dresen.

Dresen täpsustas, et näitus avati Ühendriikides natuke alla kolme aasta tagasi ning ekspeditsioone tehti viis kuni kuus aastat tagasi.

"Miks me räägime, et ookean on "tundmatu"? Sest helendavad olendid, kalad, taimed kui ka korallid, nende fluorestseerivate organismide osa on näitusel suur ja neist pole varem ka palju teada olnud," ütles Dresen.

Meremuuseumi juht lisas, et lisaks avatakse näitusel ka Eesti teadlaste kokkupandud ekspositsioon Läänemerest, mis annab hea ülevaate selle hetkeseisust.

Väljapanekut plaanitakse näidata oktoobri keskelt järgmise aasta aprilli keskpaigani Lennusadama angaarides. Ekspositsioon tutvustab inimestele ookeanipõhja ja selle uurimistehnoloogiaid.

Näitus "Tundmatu ookean" koosneb vitriinidest, graafikapaneelidest, eksponaatidest, konstruktsioonidetailidest ja audio-video seadmetest. Meremuuseumi kodulehel on kirjas, et näitusel on ka nn käed-külge lahendusi, mille abil saab ise näiteks merepõhja kujundada.

Näituse maanteetransport toimub Saksamaalt Heilbronnist kuue täistreileriga, kusjuures eksponaadid on pakitud spetsiaalsetesse neile ette nähtud transpordikastidesse.

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: