Noorte huvi on vanakooli fotokaubad Euroopas defitsiidiks teinud

Valik filmirulle
Valik filmirulle Autor/allikas: coleccionandocamaras/Creative Commons

Üha enam tõstab noorte seas pead huvi analoogfotograafia vastu, kus pilte tehakse ühekordsete kaamerate, nn seebikarpide ja peegelkaameratega fotofilmile. Samas on viimasel ajal tekkinud fotokaupadest puudus, sest tootjad ei suuda ootamatule nõudlusele vastata.

Fotokaupade müügiga tegeleva kaupluse Fotoluks tegevjuht Assar Jõepera ütles ERR-ile, et sisuliselt on defitsiit väga väike, kuid siiski olemas.

"Filmide tarne on olnud heitlik alates kevadest, kuid filmid on siiski saadaval ja ainult kõige populaarsemate filmide puhul on aeg-ajalt tekkinud olukord, kus uus partii ei ole kohale jõudnud õigeaegselt," selgitas Jõepera.

Tarneprobleemid on Jõepera sõnul ainult üksikute toodete seas ning ei mõjuta fototööstust tervikuna.

"Fotokaupade tarneid on mõjutanud kevadine pandeemia, mille ajal paljud tehased olid kinni ja seoses sellega oli ette teada, et suvel tulevad paljudele toodetele tarneprobleemid," sõnas Jõepera.

Jõepera selgitas, et viimastel aastatel on nõudlus filmide ja ühekordsete kaamerate järele olnud stabiilne ning ka ilmutamiskordade arv pole eriliselt muutunud.

"Analoogfotograafia toodete müük tegi viimase kümne aasta suurima kasvu neli aastat tagasi, mil nii filmide müük kui ka ilmutatud filmide arv kasvas eelneva aastaga võrreldes 15 protsenti," ütles Jõepera.

Samuti fotokaupu müüva Photopointi turundusspetsialist Jürgen Veerme ütles ERR-ile, et lisaks klassikalistele analoogfilmidele on suur nõudlus ka ühekordsete filmikaamerate järele. Veerme tõdes, et defitsiit fotokaupade järele on koguni ülemaailmne.

Photopoint trükib aastas ligi viis miljonit paberfotot, kuhu on arvestatud nii analoog- kui ka digikaameratega tehtud fotod. Selle põhjal saab järeldada, et fotode trükkimine on eestlase seas veel siiani väga populaarne, tõdeb Veerme.

"Nii kiirpildikaamerate (Polaroidi-tüüpi kaamera – toim), analoogfilmide kui ka ühekordsete kaamerate populaarsus on just noorte hulgas viimastel aastatel olnud märgataval tõusuteel," kinnitas Veerme.

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: