Galerii: riigikohtu remonditud hoone pidulik avamine ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Riigikohus avas reedel ametlikult oma renoveeritud hoone Tartus Toomemäel.

Ehkki riigikohus kolis renoveeritud majja tagasi juba märtsis, ei olnud kevadel võimalik maja ametlikult avada. Et riigikohus kolis Lossi tänava majja tagasi märgilisel aastal – 2020 tähistab ühtlasi 100 aasta möödumist riigikohtu tegevuse algusest – sooviti maja ka väärikalt avada.

Avamisel sõnavõtuga esinenud president Kersti Kaljulaid ütles, et riigikohtus ei käida võitmas või kaotamas, vaid selgust saamas ja sel on oluline roll meie riigi õigusloome hoidmisel põhiseaduse vaos.

Riigikohus ja kõik Eesti kohtud on üheks oluliseks õigusriigi ja inimeste põhiõiguste kaitse garandiks, selgitas riigipea. "Kohtule antud võimalus jätta kohtuasja lahendamisel põhiseadusega vastuolus olev õigusakt kohaldamata, on andnud inimestele kindlustunde, et meie õigused ja vabadused saavad kohtus kaitstud, kinnitades sellega nii nende usku õiguskorda kui riiki tervikuna."

Kaljulaid märkis, et ka tänases keerulises maailmas on Eesti kohtud suutnud tagada objektiivse ja ausa õigusemõistmise ning vaba juurdepääsu õigusmõistmisel, kus olulise panuse on andnud üha enam kasutamist leidvad IT-lahendused. Ent kohtumenetluse digiteerimise tuhinas ei saa kaduda kohtupidamise inimlik faktor, samuti ei tohi kohtusse pöördumine tuua kaasa majanduslikku kitsikusse sattumist, rõhutas president.

"Seegi on oluline, et meie inimesed tunneksid – õigusemõistmine on igaühele, mitte ainult sellele, kel rahakott puuga seljas."

Lisaks presidendile esinesid sõnavõttudega riigikohtu esimees Villu Kõve, peaminister Jüri Ratas ja AS-i Tartu Ehitus esindaja Aado Kivi.

2019. aasta jaanuarist kuni selle aasta veebruarini kestnud hoone renoveerimistööde lõppemisega sai riigikohus kolida tagasi samasse hoonesse, kus Eesti Vabariigi taasiseseisvumise järel alustas 1993. aastal tööd taasloodud riigikohus.

Riigikohtu hoone renoveerimiseks toimus ehitushange 2018. aastal. Ehitushanke võitis Tartu Ehitus AS. Ehitustööde kogumaksumus oli ligikaudu 6,7 miljonit eurot koos käibemaksuga. Sisustushanke võitis Standard AS, sisustushanke maksumus oli ligikaudu 594 000 eurot koos käibemaksuga.

Koos remonditud kohtuhoonega avati hoonet kaunistav Justitia skulptuur ja endise riigikohtu esimehe maal.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: