TÜ spordiklubi tõstis valmimata arengukava alusel maadlejad tänavale

Maadluse juunioride MM Tallinnas
Maadluse juunioride MM Tallinnas Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Sel suvel teatas Tartu Ülikooli Akadeemiline Spordiklubi (TÜASK), et maadlustrennid nende ruumides enam toimuda ei saa, kuna spordiklubi keskendub teiste alade arendamisele. Maadlejad tunnevad aga, et kogu protsess oli nende suhtes ebaõiglane.

Maadlusliidu asepresident Tanel Samuel ütles ERR-ile, et tegemist on ühe inetu juhtumiga ning maadlejatele tehti liiga.

Samuel selgitas, et enne jaanipäeva helistas maadlusliidule Tartu maadlustreener Jarek Lätt ja rääkis, et Tartu trenn on tänavale tõstetud. Samueli sõnul oli TÜASK koostamas uut arengukava, mille alusel jäi senisest 13 spordialast spordiklubisse alles kümme.

"Tundub loogiline ja arusaadav, et kõikide aladega ei peagi tegelema. Aga meie liidu jaoks on oluline, et meie ala oleks ikka ülikoolis sees," ütles Samuel.

Puudusid dokumendid, mis otsuseid tõestaks

Samuel võttis kohe ühendust TÜASK-i juhatuse esimehe Gert Prantsiga, et uurida, mis täpsemalt toimub. Prants põhjendas otsust Samueli sõnul sellega, et kui on vähem alasid, siis saab nendega paremal tasemel tegeleda.

"Ütlesin talle, et palun saada otsus, kus maadlus välja arvati, aga seda otsust ei olnud paberil. Ta ütles, et tegime otsuse arengukavast lähtuvalt. Siis palusin, et saada arengukava. Ta vastas, et kahjuks seda ka pole, aga see näeb ette, et maadlus on välja arvatud," meenutas Samuel vestlust Prantsiga.

Samas näeb Samueli sõnul spordiklubi eeskirjade järgi arengukava koostamine ette ka läbirääkimisi kõikide osapooltega.

"Meile pole mingeid etteheiteid olnud. Ja siis küsid dokumente ja keegi ei anna neid," ütles Samuel.

Kannatab ka maadlusõpe ning ruume kasutab nüüd majaväline klubi

Niisiis pidid maadlejad kiiresti uued ruumid leidma ning Samueli sõnul toimuvad trennid nüüd Maaülikooli ruumides. Samas ütles Samuel, et on kaks asja, mis talle veel arusaamatuks jäävad.

"Ülikooli spordiklubi ülesanne on toetada ka spordikateedri õpet. See on oluline ka tulevaste maadlustreenerite väljaõpetamisel ja täna seda võimalust ei ole. Võtsin ühendust ka ülikooli inimestega, kõigi jaoks oli see super-üllatus," ütles Samuel.

Lisaks anti Samueli sõnul senised maadlusruumid välja sootuks kolmandale osapoolele: klubile, kes tegeleb võitlusspordiga (Brasiilia jiu-jitsu).

"Kui tulevad alad, mida klubi tahab arendada, et siis oleks see otsus õigustatud /---/, aga anda pind välja kellelgi kolmandale, see ületab igasugused piirid," sõnas Samuel.

Samueli sõnul on kõige frustreerivam see, et liitu ei kutsutud laua taha rääkima ning nad lihtsalt visati välja.

"Olukord ise on nii absurdne ja kurvakstegev. Siin tahetakse rohkem teenida ja ei antud võimalust alternatiivi leida," sõnas Samuel.

Raha pole piiritult

TÜASK-i juhatuse esimees Gert Prants ütles ERR-ile, et spordiklubi on tõesti koostamas uut arengukava 2025. aastani, et tagada võimalikult kvaliteetne sporditegevus ja et kõik alad saaksid võrdselt toetust.

"Arutelude tulemusena tõdesime, et selliste eesmärkide täitmine on võimalik juhul, kui teeme spordialade arendamise juures valiku, mis arvestab nii tänast olukorda spordiklubis kui ka laiemalt ala kandepinda, investeeringuvajadusi ja arendamisvõimalusi Tartus või kogu Eestis," ütles Prants.

Ta tõdes, et need valikud pole lihtsad, kuid ka ressursid on piiratud.

Maadlusõpe siiski ei saa kannatada

"Maadluse puhul jõudsime seisukohale, et spordiala arengule on parem, kui toetame treenereid uute lahenduste leidmisel ja initsiatiivi haaramisel. Endisel viisil jätkub Tartu Ülikooli sporditeaduste ja füsioteraapia instituudis maadlustreenerite koolitamine nii nagu see ka varasemalt on toimunud," sõnas Prants.

Samas ütles Prants, et arengukava koostamisel osalesid spordialade esindajatena spordijuhid, klubi juhatus ning erinevate osakondade spetsialistid. Lisaks oli Tartu Ülikooli poolt kaasatud kantsler ja sporditeaduste ja füsioteraapia instituut.

Prantsi sõnul räägiti koosolekul kujunenud suundadest maadlustreenerile ning talle pakuti välja variante, kuidas võiks edasi liikuda.

"Spordiklubis arendatavate alade ja ülikooli treeneriõppe vahel pole võrdusmärki. Maadluse sidemed ülikooliga jäävad alles ja kõik tulevased maadlustreenerid on Tartu Ülikooli oodatud. Muutunud on see, et näeme maadluse spordiala arendaja ja eestvedaja rollis klubi, kelle jaoks oleks see prioriteetne ala," selgitas Prants.

Arengukava pole veel valmis

Prantsi sõnul pole arengukava veel täiesti paberile kirja saanud ja seetõttu ei saanud seda ka suvel välja saata. Prants tõdes, et sügishooaeg ei saanud paberite mittevalmimise taga oodata.

"Oluline on see, et maadlusega tegeleda soovijad saaksid uues olukorras alates sügisest edasi minna. Sellepärast soovisime ka suveperioodil teha ära olulised otsused ja oleme omalt poolt välja pakkunud ideid ning võimalikke lahendusi koostööpartnerite osas," ütles Prants.

Maadlusruum tehti ümber

Prants selgitas, et senine maadlusruum muudeti multifunktsionaalseks matialaks.

"Seal saab senisest paremini viia läbi õppetööd ning on atraktiivne ka erinevatele rentnikele," selgitas spordiklubi juht.

Samas ütles Prants, et maadlejad on loonud juba uue klubi ning see on igati tervitatav.

"Spordiklubi arendades ei ole küsimus pelgalt ruumides, vaid selles, et järgmisele tasemele jõudmiseks on vaja tagada kogu lähenemise terviklikkus," ütles Prants.

Maadlejad tahavad ruumikasutusõigust tagasi

Maadlusliit loodab, et saab spordiklubiga laua taha maha istuda ning oma trennid spordihoonesse tagasi viia.

Sama soovituse läbirääkimisi pidada andis osapooltele ka EOK, ütles komitee kommunikatsioonijuht Maris Lindmäe ERR-ile.

Samas ütles Gert Prants, et EOK pole nendega ühendust võtnud. 

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: