Suri lasteneuroloog Tiina Talvik ({{contentCtrl.commentsTotal}})

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Tiina Talvik Autor/allikas: Tartu Ülikool

Teisipäeval suri 82 aasta vanuselt lasteneuroloogia rajaja, professor Tiina Talvik, teatas Tartu Ülikool.

Talvik lõpetas 1962. aastal TÜ arstiteaduskonna raviosakonna. Samal aastal siirdus ta tööle Tartu Kliinilisse Lastehaiglasse, kus ta töötas aastail 1962-1968 arst-lasteneuroloogina, mis oli ettevalmistus tulevaseks eluks läbi pediaatrilise praktika.

1965. aastal ühines Talvik geneetikute grupiga, alustades tsütogeneetiliste uuringutega vaimselt alaarenenud lastel ja temast sai üks geneetilise teenistuse rajajaid Eestis. Tartu Vabariikliku Haigla geneetikakabinet, mida Talvik juhatas, oli esimene toonases Nõukogude Liidus.

1973. aastal kaitses Tiina Talvik kandidaadidissertatsiooni "Tsütogeneetilised uuringud lastel vaimse alaarengu korral ja geneetilise konsultatsiooni küsimused".

Talvikul oli kaalukas roll kõigi vastsündinute sõeltestimise alustamisel, mis on oluliselt parandanud kaasasündinud haiguste ravi Eestis; samuti oli ta üks harvikhaiguste arengukava loojatest Eestis.

Olles pikka aega Balti Lasteneuroloogide Seltsi president, oli Talvikul oluline mõju lasteneuroloogia arengule kogu Baltikumis professionaalse kogukonna loojana, seisab Tartu Ülikooli ja neuroloogide ühises järelehüüdes.

Aastatel 1991-1999 oli Tiina Talvik Tartu Ülikooli pediaatria kateedri juhataja, alates 1992 professor.

1992. aastal kaitses professor Talvik doktoriväitekirja teemal "Hypoxic-ischaemic brain damage in neonates (clinical, biochemical and brain computed tomographical investigation)". Aastatel 2000-2003 oli Tiina Talvik TÜ lastekliiniku pediaatria õppetooli juhataja ja SA TÜ Kliinikumi Lastekliiniku juhataja.

2003. aasta sügisest jätkas Tiina Talvik TÜ lastekliinikus tööd emeriitprofessori ja vanemteadurina.

Talvik on muu hulgas pälvinud riigi teaduspreemia arstiteaduse valdkonnas, aasta ema tiitli, Tartu Ülikooli ja Tartu linna medali, Eesti Punase Risti I klassi teenetemärgi.

Veel on ta saanud riigi teaduspreemia pikaajalise tulemusliku teadus- ja arendustöö eest, auhinna "Elutöö geneetikuna", Tartu Ülikooli Kliinikumi preemia. Alates aastast 2018 oli Tiina Talvik Tartu linna aukodanik ja Tartu Suurtähe kavaler.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: