Lindude sügisene ränne on alanud

Lindude sügisränne.
Lindude sügisränne. Autor/allikas: ERR

Sügis on käes ning see tähendab, et jälle on liikvel rändlinnud. Ornitoloog Marko Valkeri sõnul on sügisrände jälgimiseks parimad kohad Mandri-Eesti läänerannikul ja saartel.

Haapsalu kohal on viimastel päevadel kajanud sookurgede hääl ning üle linna lendavaid kureparvi kipuvad uudistama isegi neljajalgsed linnuhuvilised. Praegu on sookurgede rände kulminatsioon, ütles Valker.

"Kes linde jälgivad, on kindlasti lõuna poole suunduvaid kureparvi tähele pannud. Praegu on ka putuktoiduliste lindude lahkumise aeg. Kogunevad viimased pääsukeste parved, kes sätivad ennast lahkuma," rääkis Valker.

Haapsalu tagalahel torkavad silma parvedesse koondunud laugud, kes on rahva seas tuntud ka vesikanade nime all. Marko Valkeri sõnul kogunevad need linnud septembris ja oktoobris, et siis siit oktoobri lõpu poole lahkuda.

Sügisrände jälgimiseks soovitab Valker aga ühe parema kohana Eesti loodenurgas asuvat Põõsaspea neeme. Lähiajal tasub Valkeri sõnul silmad lahti hoida Soomest saabuvate rändlindude poole.

"Põhja-Soomes, kus on praegu paljud hanelised, seal septembri keskel tuli suhteliselt paks lumi maha. Ilmselt lähiajal on oodata suuremat haneliste saabumist põhja poolt," ütles Valker.

Lisaks soovitas Valker sel sügisel vaatluskohtadena Matsalu lahe põhjarannikul asuvat Puiset, Hiiumaa läänerannikut ja Sõrve säärt Saaremaal.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: