Suri ajaloolane Enn Tarvel

{{1632415560000 | amCalendar}}
Enn TArvel.
Enn TArvel. Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Kolmapäeval suri 89-aastasena ajaloolane Enn Tarvel, kelle põhilisteks uurimisvaldkondadeks olid poliitiline ajalugu, agraarlugu ja kohalugu.

1932. aastal sündinud Tarvel lõpetas 1955. aastal Tartu Ülikooli ajaloo erialal. Alates sellest ajast uuris ta Eesti ajaloo teemasid muinasajast tänapäevani.

Tarvel töötas suurema osa oma elust  ENSV Teaduste Akadeemia ajaloo instituudis ja aastatel 1993–1997 Stockholmi ülikooli Balti ajaloo professori kohal. Tarvel oli hiljem  Stockholmi ülikooli emeriitprofessor.

Enn Tarvel oli tuntud Henriku Liivimaa kroonika tõlke kommenteerija ja toimetajana, Lahemaa ajaloo kirjutajana. Tarveli põhitöö on tema monograafia "Adramaa. Eesti talurahva maakasutuse ja maksustuse alused XIII–XIX sajandil", mis ilmus 1972. aastal.

2013. aastal ilmunud kogumikus "Ajaloo­kimbatused" on lai valik tema mõtisklusi ja teadmisi ajaloouuriuurimisest, ajalookirjutuse käsitlemisest, ühiskonnast keskajal, Poola-ajast Liivimaal ja lahedat lugemist kohaajaloost.

2018. aastal ilmunud "Eesti rahva lugu" annab ülevaate Eesti ajaloost kaheteistkümne ja poole aastatuhande jooksul alates mandrijää kadumisest kuni tänase päevani .

Eesti ühe silmapaistvama  ajaloolase  Enn Tarveli auks on pühendatud koguteos "Sõnasse püütud minevik. In honorem Enn Tarvel",  mille artiklite autorite seas on nimekad uurijad Eestist, Soomest, Rootsist ja Leedust.

2014. aastal pälvis ta Eesti riigi elutööpreemia tulemusliku teadustegevuse eest.

2001. aastal pälvis Tarvel Valgetähe III klassi teenetemärgi.

2009. aastal pälvis Tarvel Poola vabariigi teeneteordeni ohvitseriristi.

Enn Tarveli erakordselt laia ampluaad, mõtteerksust, kaasahaaravat jutustamisoskust, täpset ja kujundlikku eesti keelt saab nautida ka Vikerraadio arhiivist. Enn Tarvel on jutustanud alates ajaloosaate "Eesti lugu" esimesest hooajast (2004) rohkem kui 30 saates talurahva eluolust keskajal, Poola ja Taani ajast, president Konstantin Pätsist ja teise maailmasõja eel tehtud otsustest Euroopa sündmuste taustal.

Toimetaja: Marko Tooming, Piret Kriivan

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: