Koroonaviiruse laine võib USA keskpanga plaanid tagurpidi lüüa

Dollarid.
Dollarid. Autor/allikas: 401(K) 2012/Creative Commons

USA föderaalreserv kavatseb järgmisel aastal tõsta intressimäärasid vähemalt kolmel korral, et pidurdada kiiret inflatsiooni. Samas võib koroonaviiruse talvine laine muuta tarbijate finantsolukorda, mis lööks föderaalreservi praegused plaanid tagurpidi.

Föderaalreservi juhi Jerome Powelli sõnul ei näita tarbijahinnatõus taandumise märke.

"Kogunõudlus on endiselt väga suur. Seda tõukab tagant eelarve- ja rahapoliitiline toetus ja majapidamiste ja ettevõtete hea finantsolukord," sõnas Powell.

Powelli kinnitusel on hinnatõusu näha kõikjal. Tarbijad peavad rohkem maksma nii toidukaupade, bensiini kui ka kasutatud autode ja elukoha eest.

"Kõik, mida vajame - kohvitopsid, kohv, suhkur, piim - on palju kallim," kirjeldas New Jersey kohvikuomanik Jess.

Inflatsiooni ohjamiseks kavatseb föderaalreserv vähendada võlakirjade ostmist, mis omakorda võimaldab neil tuleva aasta alguses tõsta intressimäärasid. CBS-i uudiste majandustoimetaja Jill Schlesingeri sõnul tähendab see esialgu, et ameeriklaste kulud tõusevad veelgi.

"Kui soovitakse laenata raha auto ostmiseks, siis võib intress olla kõrgem. Kui laenatakse raha uue ettevõtte alustamiseks, siis võib intress olla kõrgem. Enamik ameeriklasi on kas kogujad või laenajad, nii et föderaalreservi sammud mõjutavad meid kõiki," ütles Schlesinger.

Tarbimise vähenedes peaksid lõpuks kukkuma ka hinnad. Föderaalreserv on aga mures koroonaviiruse talvise laine pärast, sest võimalikud piirangud võivad praegused majandusväljavaated tagurpidi lüüa.

"Koroonaviirusega nakatunute kasv, samuti omikrontüve avastamine suurendab riske," ütles Powell.

Hinnatõusu pidurdamine on Valge Maja jaoks üks olulisemaid prioriteete, sest 70 protsenti ameeriklastest leiab, et president Joe Biden ei ole seni selle tööga hästi hakkama saanud.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: