Koolide sulgemine on Lüganuse haridusreformi esimene osa

Lüganuse vallas pannakse sügisel kinni kaks kooli, kuid vallajuhtide sõnul on see vaid haridusreformi esimene osa ning kaalukausil on ka valla ainsa gümnaasiumi sulgemine.

Pärast kaht, 2013. ja 2017. aastal toimunud omavalitsuste liitmisi on Lüganuse vallas viis kooli: Sondas on kolmeklassiline algkool, Lüganusel ja Maidlas on eestikeelne ning Kiviõlis venekeelne põhikool ning Kiviõlis 1. keskkoolis on 12 klassi.

Lüganuse abivallavanema Arno Rossmani sõnul on valla koolivõrgu korrastamine vajalik, sest väikesel maa-alal on haridusasutusi liiga palju.

Sel kevadel võttiski Lüganuse volikogu vastu otsuse, et kuue õpilasega Sonda algkool ja 60 õpilasega Lüganuse põhikool suletakse. Lüganuse kooli lastevanemad on otsuse vaidlustanud ja koguvad ka toetust kohtukulude katteks.

Lüganuse vallavolikogu hariduse- ja noorsootöökomisjoni esimees Kaja Toikka on Lüganuse kooli hoolekogu liikmena üks neist, kes võitleb kooli allesjäämise eest. Kaja Toikka hinnangul on Ida-Virumaal maakoolide säilitamine vajalik, sest ka eestikeelse õppekeelega linnakoolides aina suureneb muukeelsete laste hulk. Maakoolid oleks eesti lapsevanemale heaks alternatiiviks.

Kaja Toikka arvates tuleks vallal koolide sulgemiste asemel paremini üle vaadata haridusasutuste võimalikud kokkuhoiukohad.

Kahe kooli sulgemine on väheneva elanikkonnaga vallas alles haridusreformi esimene osa ja vaja on teha ka järgmised sammud, tõdes Lüganuse abivallavanem Arno Rossman.

Lüganuse vallas elab 8200 inimest, neist valla üldhariduskoolides käib 670.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: