Avaliku teenistuse seadust ootavad ulatuslikud muudatused

Ametnik ühendministeeriumisse tööle tõttamas
Ametnik ühendministeeriumisse tööle tõttamas Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Riigikogus oli teisipäeval kolmandal lugemisel avaliku teenistuse seaduse muutmise seaduse eelnõu, millega vähendatakse ametnike konkursside korralduse bürokraatiat. Samas on valitsusel kavas aasta lõpus avaliku teenistuse seadust ka laiemalt muuta.

Eelnõu kooskõlastusringil aasta alguses tegi riigisekretär Taimar Peterkop ettepaneku laiendada oluliselt nende riigiametnike ringi, kelle praegused tähtajatud töölepingud saaks muuta tähtajaliseks. Üksuste juhid nimetataks ametikohale viieaastase teenistustähtajaga.

Kuigi teisipäeval arutlusel olnud eelnõust seda punkti ei leia, ei tähenda, et nii ettepanek kui ka selle arvesse võtmine oleks unustatud.

"Valitsus otsustas, et avaliku teenistuse seadus vajab laiemat vaadet ja selleks tehakse sügiseks vastav analüüs," rääkis Peterkop ERR-ile. Sügisel minnakse tema sõnul avaliku teenistuse seadusega edasi ja siis tulevad arutlusele ka ametkondade keskastme juhtidega seonduvad küsimused. Vastavad ettepanekud seadusemuudatusele peaksid valmima aasta lõpuks.

Teisipäeval riigikogus kolmandal lugemisel oleva eelnõuga muudetakse konkursside regulatsioon ametiasutusele vähem bürokraatlikuks ja ametnikele lihtsamaks, võimaldades ajutiselt äraoleva ametniku asendajal jätkata ametikohal ilma konkurssi läbimata olukorras, kui asendatav ei naase.

Samuti muudetakse muu hulgas paindlikumaks ja vähem bürokraatlikuks värbamine ametikohale, millele oluliselt sarnasele ametikohale on konkurss alles toimunud ning millel osalesid tugevad kandidaadid, kellele võib teha 150 kalendripäeva jooksul alates konkursi väljakuulutamisest ettepaneku asuda ametikohale ilma konkursita.

Töötuskindlustuse seaduse muudatuse kohaselt võrdsustatakse ametnike ja töötajate õigused olukorras, kus ametnik on õigusvastaselt teenistusest vabastatud ning ta soovib saada töötuskindlustuse hüvitist.

Toimetaja: Mari Peegel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: