Putini kinnitatud Vene mereväe uus doktriin näeb põhivastast USA-s

Vene president Vladimir Putin Peterburis mereväeparaadil kõnet pidamas, taustaks Peeter Esimest kujutav monument Vaskratsanik.
Vene president Vladimir Putin Peterburis mereväeparaadil kõnet pidamas, taustaks Peeter Esimest kujutav monument Vaskratsanik. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

Venemaa president Vladimir Putin kinnitas pühapäeval Vene uue mereväedoktriini, milles nimetatakse riigi peamiseks rivaaliks USA-d ning tuuakse esile Venemaa ambitsioonid Arktikas ja Mustal merel.

Peamine oht Venemaale on doktriini kohaselt "USA strateegiline poliitika domineerimiseks maailmameredel" ja NATO lähenemine Vene piiridele.

Doktriini kohaselt võib Venemaa kasutada maailmameredel relvajõudu, kui muud, pehmemad meetodid nagu diplomaatia ja majanduslikud hoovad on ammendunud.

Putin ei maininud pühapäeval Peterburis toimunud allkirjastamistseremoonial Venemaa sõda Ukrainas, kuid doktriinis nähakse ette Vene positsioonide üleüldist tugevdamist Mustal ja Aasovi merel, mis mõlemad külgnevad ka Ukrainaga.

Doktriinis nimetatakse ka Arktikat koos seda ümbritsevate meredega Venemaale eriti oluliseks piirkonnaks. Ameerika Ühendriigid on korduvalt viidanud Venemaa püüdlustele maavarade rikast regiooni militariseerida.

Peterburis toimus pühapäeval Vene mereväe päeva tähistamise paraad.  

Venemaa rannajoon on 37 650 kilomeetrit pikk, mis ulatub Kaspia- ja Mustast merest üle Läänemere, Valge mere ja Arktika kuni Jaapani mereni.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: