Kadrioru pargis saab järgmisel aastal külastada oranžeriid

Oranžerii kavand.
Oranžerii kavand. Autor/allikas: Karisma Arhitektid OÜ

Tallinnas Kadrioru pargis algasid oranžerii ehk praeguses mõistes aednike maja ehitustööd. Järgmise aasta detsembris valmiva hoonekompleksi talveaia osa soovitakse inimestele ka avatuna hoida.

Kadrioru pargi juhataja Ain Järve ütles, et uus hoonekompleks on kolmest plokist koosnev maja, nagu ka kõik teised lossikompleksi kuuluvad hooned.

Ühte plokki tulevad Kadrioru pargi aednike töö- ja olmetoad, kontori- ja koolitusruumid ning remonditöökoda.

Teise plokki on plaanitud ehitada talveaed ja külmaks perioodiks sisse toodud ilutaimede hoiuruum. Järve lisas, et seda plokki soovitakse inimestele avatuna hoida.

"Näiteks saame inimesi üllatada veebruarikuus õitseva jaapani kirsiga," sõnas ta.

Kolmandas plokis on kasvuhoone, kus hoitakse teisi eksootilisi taimi, mida suvel soovitakse parkides kasutada. Eelkõige tahetakse seal kasvatada ning paljundada neid pärandtaimi, mis toodi Kadrioru pargi lillepeenardesse juba 1930. aastatel.

"Nendeks taimedeks on näiteks iresiine ja santoliina," selgitas Järve.

Oranžerii peaks valmima 2023. aasta detsembriks ja selle maksumus koos sisustusega on pea 7,5 miljonit eurot.

Ain Järve sõnul on Kadrioru park inspireeritud prantsuse pargikunstist.

"Lilleaias ei ole mitte lillepeenrad, vaid parterid, kanaleid ei ümbritse mitte pügatud puud, vaid bosketid," sõnas Järve.

Järve märkis, et ka aiand ei ole puhtalt aiand, vaid oranžerii, mis on juba 1835. aastal ehitatud väike kasvumaja, milles hoiti talviti suvel eksponeeritud eksootilisi puid ja taimi.

Oranžerii kavand. Autor/allikas: Karisma Arhitektid OÜ
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: