Terviseamet lõpetab tasuta Covid-19 PCR-testimise

Koroonaviiruse testimine.
Koroonaviiruse testimine. Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Terviseameti uuenenud COVID-19 seire keskendub valimipõhisele testimisele, mis tähendab, et tasuta PCR-teste ei tehta enam ka eakatele ja riskirühmadele, teatas ameti pressiesindaja.

Kui koroonapandeemia alguses saadeti PCR-testi tegema kõik Covid-19 nakkuskahtlusega inimesed, siis alates kevadest keskendusid perearstid üksnes riskirühmadele ja eakatele. 31. oktoobrist lõpeb perearsti saatekirjaga Terviseameti poolt rahastatud PCR-testimine ka eakate ning riskirühmade jaoks. SARS-CoV-2 PCR testimine jätkub edaspidi haiglates, aga mujal testimiseks on hetkel piisav teha antigeeni kiirtest.

"Täna rakendab terviseamet ohuprognooside tegemiseks teisi võimalusi ja vajadus riskirühmade masstestimise järele on kadunud," selgitas terviseameti peadirektori asetäitja Mari-Anne Härma.

Koroonaviiruse leviku osas hinnangu saamiseks rakendatakse edaspidi sentinel-seiret ehk valimipõhist testimist perearstide kaudu. Hetkel on integreeritud sentinel-seirega kaetud üle 117 000 inimese ehk umbes 8,8 protsenti elanikkonnast, mis annab esindusliku ülevaate nii laste kui ka täiskasvanute haigestumistest Eestis.

Sentinel-seirele lisandub reoveeseire, ringlevate SARS-CoV-2 alamtüvede seire ja haiglates toimuv testimine, mis on terviseameti hinnangul hetkel piisav, et anda Eesti COVID-19 olukorra kohta hinnangut. Lisakindlust annab Tartu Ülikooli seireuuring, mis kestab 2023. aasta jaanuarini.

"Sellest tulenevalt ei pea terviseamet enam vajalikuks riskirühmade sihistatud testimist esmatasandi poolt, sest seiresüsteem toimib sellele vaatamata ja see võimaldab riigi eelarvest eraldatud vahendeid märgatavalt kokku hoida. Küll aga ootab terviseamet veelgi enam perearste sentinel-seirega ühinema," rääkis Härma.

PCR-testimise eest, mis on vajalik haiguse diagnoosimisel raviotsuste tegemiseks, näiteks ravimi väljakirjutamisel või muudel meditsiinilistel põhjustel, tasub edaspidi Tervisekassa. Kõigil on jätkuvalt võimalik ennast testida tasulistes PCR-testimispunktides, mille asukohad on leitavad veebilehelt koroonatestimine.ee.

Toimetaja: Mari Peegel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: