UNESCO lisas baguette'i maailmapärandi nimekirja

Prantsuse baguette saiad
Prantsuse baguette saiad Autor/allikas: SCANPIX/AP Photo/Michel Euler

UNESCO otsustas anda Prantsuse baguette saiale kaitstud toote staatuse. Eestist on maailmapärandi nimistus Tallinna vanalinn ja Struve geodeetiline kaar, mis läbib Tartut.

ÜRO kultuuriga tegelev haruorganisatsioon UNESCO on varem mittemateriaalse ehk vaimse pärandi nimistu kaudu kaitse alla võtnud Neapolitani pizza, Korea kimchi, Belgia õllekultuuri, Vahemere söögikultuuri ja Araabia kohvi.

UNESCO peadirektori Audrey Azoulay sõnul näitab asjaolu, et baguette võeti kaitse alla, et selle tegemise traditsiooniline viis kantakse edasi ka järgmisele põlvkonnale, vahendas CNN.

Azoulay sõnul kogus Prantsusmaa baguette nimistusse esitamiseks kuus aastat vajalikku dokumentatsiooni.

Baguette on prantslaste söögi osaks olnud vähemalt 100 aastat, toob esile France 24.

Prantsusmaal tehakse ligikaudu kuus miljardit baguette saia iga aasta.

UNESCO haldab ka eraldiseisvalt maailmapärandi nimistut, kuhu kuuluvad näiteks New Yorgis asuv vabadussammas, Yellowstone'i rahvuspark, Tallinna vanalinn ja Struve geodeetiline kaar, mis ulatus Soomest Ukrainani ja läbib ka Eestis Tartut.

Eestist on vaimse kultuuripärandi nimistusse varem lisatud Soomaa ühepuulootsik, Võrumaa saunatraditsioon, setode leelotamine, Baltimaade laulu- ja tantsupeod ning Kihnu kultuuriruum.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: CNN, France 24

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: