Mobilisatsiooni tõttu põgenevad Venemaalt ka tšetšeenid

Tšetšeenia sõdurid
Tšetšeenia sõdurid Autor/allikas: SCANPIX/AFP

Ajaleht The Times kirjutab, et hulk tšetšeene saabus Bosnia ja Horvaatia piirile ja taotlevad Euroopas varjupaika. Tšetšeenid põgenevad Venemaalt, kuna ei taha osaleda sõjategevuses Ukraina vastu.

Paljud tšetšeenid sõitsid Bosniasse, kuhu nad saavad siseneda ilma viisata, teatas The Times.

"Suurim probleem on mobilisatsioon. Kui keeldutakse armeega liitumast, siis ähvardab vanglakaristus," ütles Euroopa tšetšeenide assamblee liige Isa Dadujev. 

Tšetšeenid on viimaste nädalate jooksul kogunenud Horvaatia piiri lähedale ja ootavad võimalust, et saaksid siseneda Euroopa Liitu (EL). 

"Mõned saavad lubada, et lähevad hotelli. Paljud peavad aga magama õues," ütles Dadujev. 

Venemaalt on põgenenud juba sajad tuhanded venemaalased. Umbes 45 000 Venemaa kodanikku on põgenenud Serbiasse. Tšetšeenid saabuvad Bosniasse sageli Serbia kaudu või lendavad sinna otse Türgist. 

Tšetšeenid on Ukraina sõja suhtes eriarvamusel, mõlemal poolel võitlevad Tšetšeeni üksused. Kremlile lojaalsed tšetšeenid väidavad Ramzan Kadõrovi juhtimisel, et võitlevad Ukrainas natside vastu. Paljud tšetšeenid siiski lükkavad Kadõrovi väited ümber. 

"Me teame väga hästi, et sellel sõjal pole natsidega mitte mingit seost," ütles Dadujev.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: