Louise Tobias maeti ümber abikaasa Rudolf Tobiase kõrvale

Foto: ERR

Laupäeval maeti Läänemaal Kullamaa kalmistule ümber helilooja Rudolf Tobiase abikaasa Louise Tobias. Samale perekondlikule hauaplatsile maeti juba 1992. aastal ümber Rudolf Tobias.

Louise Tobias suri Eestis 1952. aastal ja maeti siis Tallinna Metsakalmistule. Tema abikaasa, Eesti esimene akadeemilise kompositsiooniharidusega helilooja Rudolf Tobias suri 1918. aastal Saksamaal, kuid maeti sealt 1992. aastal ümber Eestisse Kullamaa kalmistule. Kullamaal oli möödunud osa Rudolfi noorpõlve ja seal on Tobiaste perekondlik hauaplats, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Rudolf ja Louise Tobiase lapselaps Maaja Roos ütles, et Kullamaa oli Rudolf Tobiasele ja tema perele kõige lähedasem koht.

Louise Tobias õppis laulu- ja lavakunsti. Ta oli oma abikaasa Rudolfi sõnade kohaselt Rudolfi impressaario, mis lihtsustatult öeldes on võrreldav kaasaegse mänedžeri ametiga. Neil oli viis last, kes kõik olid omakorda kultuurivaldkonnas aktiivsed.

Nüüd, 105 aastat peale Rudolf Tobiase surma puhkab abielupaar viimaks üheskoos. Maaja Roos ei näinud oma vanaema ise kunagi, aga kuulis oma emalt Louise kohta palju lugusid.

"Mida ma kuulsin oli, kui särav, kui särtsakas, kui põnev ja milline isik ta oli," rääkis Roos.

Peale Rudolf Tobiase surma pühendus Louise Tobias muu hulgas oma tütre Beatrice'i tantsijaks koolitamisele ja elas vahepeal ka Ameerikas, kus oli aktiivne kohalikus kultuurielus. Lõplikult naasis ta Eestisse 1930. aastatel.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: