Hindade tõus on pannud tarbijad eelistama odavamaid rõivaid

Foto: ERR

Jaekaubanduse käive on viimastel kuudel olnud languses, kuid senisest edukamaid tulemusi teevad odavpoed. Rõivaste kallinenud hinnad on suunanud tarbijad outlet-kauplustesse ning kasutatud riiete poodidesse.

Sarapuu kirbukas, kus kaubeldakse ennekõike kodus seisma jäänud riiete, jalanõude ja aksessuaaridega, esmaspäeva hilishommikul klientidest puudust polnud. Poe juhi Helen Külleneni sõnul on viimane aasta olnud edukas: ostjaid on tulnud juurde ning huvi müümise vastu on samuti suurenenud.

"Kui kuu lõpud on aeglasemad, siis vähemalt soodsaid asju alati ostetakse kuu lõpus kindlasti eriti hästi. Üldiselt meil lähevad igas hinnaklassis asjad, soodsamad ja kallimad," lausus Küllenen.

Samal ajal on kahanema hakanud tavapoodide käive. Jaekaubanduse müügimahud on languses olnud juba rohkem kui aasta, kuid seni on seda tasakaalustanud hinnatõusud. Viimased paar kuud näitavad, et kliendid hinnatõusuga enam nii lihtsalt kaasa ei lähe.

"Müügitulu vähenemine on midagi sellist, mis paneb ka ettevõtete juhid rohkem mõtlema, kuidas selle olukorraga toime tulla – tuleb ju palgad välja maksta ja kaubanduskeskuses rent tasuda," nentis SEB majandusanalüütik Mihkel Nestor.

Käibelangus jaekaubanduses on keskmiselt jäänud paari protsendi juurde, riidekaupade puhul on kõikumine kuust kuusse erinev ning see sõltub ka ilmast. Rõivaid päris ostmata jätta aga ka ei saa.

T1 keskuse juhi Tarmo Hõbe sõnul on näha, et inimesed teevad kauplustes varasemast otstarbekamaid otsuseid. Kõige uuema mudeli asemel eelistatakse üha enam odavamat ja seepärast teevad võidukäiku outlet-kauplused, kust võib tooteid leida 50 kuni 70 protsenti tavahinnast odavamalt.

"Lapsed lähevad kooli, inimesed käivad, liiguvad, midagi on vaja jalga panna, midagi on vaja selga panna. Eelistataksegi ennekõike neid poode, kust saab hea kvaliteetse toote, aga soodsama hinnaga," lausus Hõbe.

Nestori hinnangul võib inimeste ostujõud lähiajal veelgi väheneda.

"Näiteks tööhõive on hakanud kahanema. Me ei räägi dramaatilisest töötuse kasvust, aga neid inimesi, kes palka teenivad, on jäänud vähemaks ehk potentsiaalseid ostjaid on jäänud vähemaks," ütles ta.

Inimeste ostujõu ja kindlustunde paranemist on Nestori hinnangul oodata parimal juhul järgmise aasta teises pooles.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: