X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

USA inflatsioon jätkab langust ja töötus püsib madal

Ameeriklased toidukaupluses Californias.
Ameeriklased toidukaupluses Californias. Autor/allikas: SCANPIX/AFP/FREDERIC J. BROWN

Neljapäeval avaldatud USA kolmanda kvartali inflatsiooni täpsustatud andmed ja eelmise nädala uute töötute numbrid viitavad USA majanduse heale seisule.

Täpsustatud andmetel kasvas isiklike tarbimiskulutuste hinnaindeks (PCE hinnaindeks) kolmandas kvartalis aasta peale arvutatuna ainult kahe protsendi võrra. Tegemist on baasinflatsiooni näitajaga, mis ei arvesta toidu ja energiahindade kõikumistega.

Analüütikud ennustasid, et indeks suureneb 2,3 protsendi võrra, seega on täpsustatud inflatsiooninäitaja oodatust madalam.

Aeglustuv inflatsioon võib tähendada, et USA föderaalreserv otsustab lähikuudel intressimäärade langetamise kasuks, millele loodavad ka investorid. Föderaalreservi ametlik eesmärk on aastainflatsiooni püsimine kahe protsendi juures või veidi sellest allpool.

"[Uued andmed] on kooskõlas föderaalreservi eesmärgiga ning nad kinnistavad [föderaalreservi juhi] Powelli pööret," ütles analüütik Ian Lyngen Financial Timesile, viidates Powelli juhitud föderaalreservi otsusele intressimäärasid sügisel ja detsembris enam mitte tõsta.

Samal ajal kui inflatsioon langeb, püsib USA tööturg tugevas seisus. Seega võib USA majandusel õnnestuda lahti saada kõrgest inflatsioonist ilma, et sellega kaasneks suur töötuse kasv.

Nii taotles USA tööministeeriumi sõnul USA osariikide töötutoetust 10. kuni 16. detsembrini kestnud nädalal 205 000 uut inimest, mis on vähem kui majandusteadlaste ennustatud 215 000 uut töötut. Võrreldes sellele eelnenud nädalaga ei muutunud uute töötute arv oluliselt, üle-eelmisel nädalal oli neid 203 000.

"Taotluste arv on kooskõlas tööturuga, mis küll jaheneb, kuid ei külmu," ütles konsulteerimisettevõtte Oxford Economics juhtiv USA suuna ökonomist Nancy Vanden Houten.

Siiski eeldab Vanden Houten, et hõivatute arvu kasv võib aeglustuda järgmisel aastal, mis aitab vähendada palgakasvu ja seega inflatsioonisurvet.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: Financial Times

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: