X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Euroopa Komisjon soovib karmistada kasside ja koerte pidamise nõudeid

Koerad.
Koerad. Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Euroopa Komisjon tegi ettepaneku kehtestada määrus, mis parandaks ärilisel eesmärgil peetavate koerte ja kasside heaolu. Näiteks peab loomapidamise ruumi pääsema loomulik päikesevalgus ja vanemat kui kuueaastast kassi tohib paaritada ainult loomaarsti loal.

Euroopa Komisjoni ettepanek on vastuseks 74 protsendile Euroopa Liidu elanikele, kelle hinnangul peab kasside ja koerte heaolu olema tänasest paremini kaitstud, kirjutatakse eelnõu seletuskirjas.

Lisaks võetakse arvesse teadlaste ja ühiskonna muutunud lähenemist loomade heaolule, näiteks kirjeldatakse, et kannatus ei ole ainult negatiivne tunne, vaid ka positiivse tunde puudumine.

Komisjon kirjeldab murekohana tänast olukorda, et kuigi osa loomi aretatakse, peetakse ja loovutatakse vastutustundlike tunnustatud ettevõtete poolt, liigub suur osa kasse ja koeri Euroopa Liidu turul (saabudes siia ka kolmandatest riikidest) tunnustega halvast tervisest või häirunud heaolust.

Näiteks on murettekitav olukord varjupaikades, eriti neis, mis asuvad Lõuna- ja Ida-Euroopas, kus peetakse korraga liiga palju loomi. Lisaks kõigele eelnevale vajab kasside ja koerte illegaalne kaubandus Euroopa Komisjoni hinnangul liikmesriikidevahelist lahendust. Seega tegi Euroopa Komisjon ettepaneku reguleerida EL-i õigusruumis kasse ja koeri puudutavaid heaolunõudeid.

Muuhulgas sisaldavad Euroopa Komisjoni kirjeldatud loomaheaolu ja -tervise tagamise põhimõtted nõuded ruumidele, söötmisele, sotsialiseerimisele ja tervishoiule. Näiteks ei tohi aretus viia edasi genotüüpe või fenotüüpe, mis halvendavad järglaste heaolu. Keelatud on suguluspaaritus vanemate ja järglaste, või vanavanemate ja järgmise põlvkonna järglaste vahel.

Eraldi on välja toodud, et lühininaliste tõugude aretus ei ole keelatud, kui aretusprogrammis vähendatakse deformeerunud hingamisteede negatiivset mõju tervisele. Koerte ja kasside pidamine konteinerites (Eesti mõistes väike puur, millega looma näiteks transporditakse või ajutiselt eraldatakse) keelatakse. Koerad peavad saama käia õues iga päev ja pidamisruumidesse peab pääsema loomulik päevavalgus.

Imetavat kassi ei tohi paaritada ega seemendada ja vanemat kui kaheksa-aastast koera ja vanemat kui kuueaastast kassi tohib paaritada ainult loomaarsti loal.

Samuti pole lubatud mitte ükski kehamuutev operatsioon (v.a loomaarsti poolt tuvastatud vajadus) ja edaspidi peavad peavad kõik kasside ja koerte aretajad saama enne tegevusega alustamist PTA poolt tegutsemiseks heakskiidu.

Liikmesriigid hakkavad koguma ja edastama kasside ja koerte heaolu puudutavaid andmeid Euroopa Komisjonile iga kolme aasta tagant, kuid rikkumiste karistused määrab iga liikmesriik ise. Igal liikmesriigil on võimalik kehtestada ka rangemad nõuded, kuid neist tuleb komisjoni teavitada.

Toimetaja: Mari Peegel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: