X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

USA mereväeminister: Ühendkuningriik peaks kasvatama sõdurite arvu

Briti sõjalaev HMS Westminster lõpetas teenistust Suurbritannia kuninglikus mereväes madruste puudujäägi tõttu.
Briti sõjalaev HMS Westminster lõpetas teenistust Suurbritannia kuninglikus mereväes madruste puudujäägi tõttu. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/TOBY MELVILLE

USA mereväeminister Carlos Del Toro ütles neljapäeval, et Ühendkuningriik peaks suurendama oma sõjaväe koosseisu. Briti sõjaväes jääb järgmiseks aastaks järele ainult umbes 73 000 sõdurit.

"Arvan, et Ühendkuningriigil on oluline ümber hinnata oma praegust [sõjaväe suurust], pidades meeles tänapäeva ohte. [Ühendkuningriik] peab langetama otsuse selle kohta, kas sõjavägi peab olema tugevdatud," ütles Del Toro neljapäeval Londonis peetud üritusel, viidates Vene ohule ning Lähis-Ida ebastabiilsusele.

Samas tänas Del Toro Ühendkuningriiki koostöö eest ning kiitis Suurbritannia kuningliku mereväe kasvavat kohalolekut India ookeanis ning selle osalust huthi mässuliste rünnakutele vastuseks käivitatud mereteede kaitsmise operatsioonis, kirjutab The Telegraph.

Siiski soovitas Del Toro Briti peaministril Rishi Sunakil kaaluda kaitsekulutuste tõstmist.

Sunak on varem lubanud suurendada kaitsekulutusi 2,5 protsendini sisemajanduse koguproduktist (SKP), kuid ta ei avalikustanud konkreetset ajakava, millal selle eesmärgini plaanitakse jõuda.

Del Toro kommentaar järgneb päev varem aset leidnud Briti peastaabi juhi kindral Patrick Saundersi sõnavõtule, milles ta kutsus üles kasvatama tegevväelaste arvu kolme aastaga 75 000-lt 120 000-le. Lisaks avaldas Suanders arvamust, et tsiviilisikuid tuleb sõjaks ette valmistada.

Saundersi väljaütlemine pälvis teravat Briti valitsuse reaktsiooni: Sunaki pressiesindaja kinnitas samal päeval, et valitsusel pole plaanis ajateenistust taastada.

Del Toro pole esimene USA ametnik, kes kritiseerib NATO liitlaste ebapiisavat kaitsekulude taset. Washington on korduvalt kutsunud liikmesriike üles kulutama vähemalt kaks protsenti SKP-st riigikaitsele.

Ka Briti valitsuse enda eelmisel aastal avaldatud ametlikus aruandes järeldatakse, et riigikaitse ja heidutuse tähtsus kasvab seoses Venemaa täiemahulise sissetungiga Ukrainasse.

Siiski on Briti valitsust kritiseeritud plaanitud tegevväelaste arvu vähendamise pärast. 2025. aastaks langeb sõdurite arv Briti sõjaväes 82 000 pealt kõigest 73 000-le, mis oleks väikseim Briti sõjaväe suurus kahe sajandi jooksul.

Briti kaitseminister Grant Shapps õigustas kärpeid jaanuari alguses, väites, et kasvavad kaitsekulutused suunatakse uutele tehnoloogiatele ning Briti sõduritel on hakkaja mentaalsus.

"Lõppkokkuvõttes on numbrid tähtsad," kritiseeris Shappsi sõnu endine Briti peastaabi ülem Richard Dannett.

Allikas: Mark Gerassimenko

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: