X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Hiiumaal lõppes halulaeva ehitus

Hiiumaal Suursadama ellingus lõppes halulaeva plangutustöö ja paika pandi viimane ehk viskiplank. Seesugust puulaeva pole Hiiumaal üle 65 aasta valminud ja laevaehitajad näitasid, kuidas alus ja viskiplank vanade traditsioonide kohaselt kuju võtavad.
Viskiplangule täpse kuju saamiseks võeti enne selle väljasaagimist laevakerelt jäljend. Samal ajal jutustas Ain Tähiste, kuidas laeva ehitatakse, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Esimene asi oli emapuu mõõtu tahumine, seejärel tuli emapuu ka ära rihtida. Siin all  on päris täpsed peenikesed peilikiilud. Need on happekindlad kruvid. Neid on üle viie tuhande siin laevas," kirjeldas Tähiste.

Kui viskiplank oli õige kuju saanud ja paika keeratud, saabus finaal.

"Mul õnnestus ära rääkida. Mul lubati viimane väike töö selle viskiplangu juures teha. Me saeme selle parajaks. Pärast ma saan näha, et ma olen ikka sodine. See käib asja juurde, eks ju," rääkis Tähiste.

Suurbritannia suursaadik Eestis Chris Holtby oli külla saabunud briti mereväe ametliku viskisordiga. Briti suursaadiku visiit oli igati mõistetav, sest teatavasti on ju maailmas kolm suurt mereriiki: Hiiumaa, Suurbritannia ja Saaremaa. Ja Hiiumaa on neist loomulikult kõige suurem.

"Ma ei ole kindel. Võib-olla Suurbritannia on esimene, aga täna, ma olen kindel, on Hiiumaa esimene," märkis Holtby.

Ja siis sai selgeks, miks viskiplank on viskiplank. Nimelt näeb traditsioon ette, et viimase plangu paikasaamise järel tuleb töömeestele viskit pakkuda.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: