Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Metlev: Toomi avaldus on märk lähenevatest valimistest

Sergei Metlev ERR
Sergei Metlev ERR
Noorteühingu avatud vabariik juhatuse liige Sergei Metlev leiab, et Yana Toomi mõtteavaldused viitavad valimiskampaania algusele.
"Nii ma arvangi. Üleüldse, kui vaadata seda Eesti-vastast avaldust, mida Yana Toom jällegi produtseeris ja mitte esimest korda, näen selles midagi strateegialaadset. Mõned vene poliitikud, kes Eestis vene hääli püüavad, kasutavad juba süstemaatiliselt sellist lähenemist või on neil selline arusaam, et võita on võimalik selle valijaskonnaga siis, kui süvendada müüte või rahvuslikke komplekse ja produtseerida mingisuguseid uusi sõnumeid, mis süvendavad inimeste probleeme, eriti, mis on seotud keeleoskusega ja haridusvajadustega," ütles Metlev Vikerhommikus.

"See kõik on muutunud täitsa haiglaseks, sest seda kasutavad mitte ainult n-ö vene nimedega vene poliitikud, vaid ka eestlased," ütles ta ning lisas, et ei mõista, kas meie riigikogu liikmed ei olegi enam meie maa patrioodid.

Metlevi sõnul tundub talle, et Yana Toom ja tema laadi poliitikud käituvad solvavalt oma valijate suhtes. "Sest ma ei usu, et valdav osa Eesti venekeelsetest inimestest toetab seda, et Eesti sureb varsti välja. Siin on kolm head näidet, miks see nii ei ole - keelekümbluse programm ei oleks nii laialdaselt kasutatud ja ei oleks nii populaarne, eesti keele õpitulemused ei tõuseks vene koolides ja lõppude lõpuks venekeelsete laste vanemad ei annaks oma lapsi järjest enam eestikeelsetesse koolidesse ja lasteaedadesse. Nii et tegelikult sihitakse minu meelest sellist väga kibestunud seltskonda - see on inimeste tunnetega mängimine. Ilmselt on see märk ebaeetilisest poliitikast või poliitika tegemise viisist," tõdes ta.

Metlev tõdes, et tema käest on viimastel päevadel väga palju küsitud, kuidas Yana Toomi öeldu mõjub kahe rahvuse suhetele. "Mõtlen, et punkt üks on see, et Yana Toomi lähenemised, kui me võtame lihtsalt poliitilise suuna või mõttemaailma, on pigem minevikupoliitiku omad. Kui kaua ikka võib taasiseseisvunud Eestis, tänavu on juba 22 aastat, kultiveerida neid tundeid, mida peamiselt tunnevad inimesed, kes on nostalgikud - ise teate, mille järgi nostalgikud. Noored inimesed siiski ei vali minevikupoliitikuid."

Sergei Metlevi sõnul on tal hea meel, et erinevates Eesti parteides on esile kerkinud vene nimedega poliitikuid, kelle vastu on tal isikulikult sügav sümpaatia. "See annab lootust. Ma väga loodan, et eestlased ei arva, et Yana Toom on nüüd venekeelsete inimeste iidol, isegi vaatamata sellele, et ta saab sotsiaalvõrgustikus tuhandeid kiidusõnu."

Keelereform väga libedalt ei lähe

Vene koolide keelereformist rääkides tõdes Metlev, et väga libedalt see ei lähe. "Oleks vaja tunnistada, et probleeme on päris palju ja probleemid on ka väga sügavad seoses õpetajatega, nende keeletasemega ja võimekusega eestikeelseid aineid õpetada, eriti kui me räägime Ida-Virumaast."

"Aga samas olen veendunud, et kui meil midagi ei tööta väga hästi ja meil on suuri probleeme heade eestikeelsete või kahekeelsete õpetajatega, siis see ei tähenda veel seda, et tuleb täiega piduritele vajutada. Näen, et Eesti riik peaks Ida-Virumaal kindlustama kasvõi mingisugust võimalust noortele eesti keelt arendada ja sellest keeles rääkida," sõnas Metlev.

Selgelt on tema sõnul probleem ka selles, kuidas näiteks Vene koolidesse kaasata Eesti koolidest õpetajaid, kes oleksid natukene võimelised aru saama ka vene keelest. "Sest kommunikatsioon peaks olema kahekeelne - kui noor ei saa üldse mingisugusest eesti keelesest sõnas aru, siis tuleb talle seda seletada emakeeles."

Keskerakondlasest riigikogu liige Yana Toom olevat väidetavalt portaali Rusrep.ru ajakirjanikule rääkinud, et eesti keel ja rahvas on välja suremas.

Laupäeval kinnitas aga Toom, et talle pandi suhu ajakirjaniku sõnad. Ta lubas pöörduda sellega seoses ka pressinõukogu poole.

Toimetaja: Inga-Gretel Linkgreim

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: