Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Saksa Vasakpartei toetab 30-tunnist töönädalat

Saksamaa Vasakpartei liider Katja Kipping AFP Photo/Scanpix
Saksamaa Vasakpartei liider Katja Kipping AFP Photo/Scanpix
Saksamaa sotsialistliku Vasakpartei (Die Linke) juhtivad liikmed toetavad algatust lühendada töönädalat 30 tunnile, alandamata palka, et luua rohkem töökohti.
Üle saja Saksa väljapaistva poliitiku, nende seas vasakpartei  liidrid Katja Kipping ja Sahra Wagenknecht, ametiühingutegelase, majandusteadlase ja sotsioloogi nõudis 30-tunnist töönädalat üleeile ilmunud avalikus kirjas, vahendasid DPA jt.

"Peale 3 miljoni töötu on Saksamaal üle 3 miljoni osalise tööajaga töötaja, kes töötavad keskmiselt 14,7 tundi nädalas, millest neile ei piisa," seisab kirjas, mille kohaselt võiks muutuse tegemise pikendada mitmele aastale ning see oleks võimalik üksnes palku säilitades. "Ülepakkumine tööturul põhjustab palgalangust."

Kirja üks autoreid, Gelsenkircheni ülikooli majandusõiguse professor Heinz-Josef Bontrup ütles päevalehele Tageszeitung, et ta on kindel, et ametiühingute juhid on muutuse suhtes skeptilised, sest nende arvates hirmutab töötajaid palgakärpe perspektiiv ja kartus, et sama töö tuleb ära teha lühema ajaga.

"Minu kogemus ütleb, et puudu on põhiteadmisi ja teadlikkust," ütles Bontrup ning lisas, et paljud ametiühinguliidrid pole ainustki semestrit majandusteadust õppinud. "Te peate tööjõudu vähendama, muidu ei saa palka tõsta."

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: